تاریخ : 1398,سه شنبه 06 فروردين06:11
کد خبر : 306598 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

نقش خانواده‌ها در ماه‌های پایانی کنکور

والدین باید در مواقع بحرانی، اضطرابی و روانی با دانش‌آموز همدلی کنند. باید فضای مناسبی را که دانش‌آموز بتواند خودش را در آن فضا قرار دهد و توانمندی‌هایش را اثبات کند، ایجاد کنند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، حدود سه ماه تا کنکور سراسری باقی مانده و نقش والدین در موفقیت فرزندان کنکوری‌شان غیرقابل انکار است.

والدین و خانواده، نقش مهمی در آرامش دانش‌آموزان کنکوری و پیشرفت تحصیلی آن‌ها، بخصوص در این ماه‌های پایانی دارند.

برنامه‌ریزی برای افزایش انگیزه داوطلب در راستای حضور پر امید در کنکور، باید برنامه زندگی همه اعضاء خانواده باشد.

والدین باید به توانمندی‌های فرزندشان توجه کنند و از او به‌ همان اندازه، انتظار داشته باشند.

خانواده‌ها باید دقت کنند که دانش‌آموزان را در قیاس با دیگران قرار ندهند، این مقایسه می‌تواند برای آن‌ها، آسیب‌ر‌سان باشد.

والدین باید در مواقع بحرانی، اضطرابی و روانی با دانش‌آموز همدلی کنند. باید فضای مناسبی  را که دانش‌آموز بتواند خودش را در آن فضا قرار دهد و توانمندی‌هایش را اثبات کند، ایجاد کنند.

از تنش‌ها و دعواهایی که در درون خانواده است و باعث ایجاد استرس در فرزندان می‌شود، دوری کنند.

خانواده‌ها باید با مدرسه فرزندشان ارتباط داشته باشند تا از ضعف‌های دانش‌آموز آگاه شده و برای برطرف کردن آنها بکوشند.

اما خانواده‌ها وظیفه دیگری هم دارند. کارشناسان به خانواده‌ها می‌گویند: به دانش‌آموز استرس‌ وارد نکنید. دائم از او نپرسید: خواندی؟ تستت را زدی؟ چند درصد زدی؟

در این صورت خانواده‌ها همراه با جامعه که کنکور را غول کرده است، این مسئله را بزرگ نشان داده و به دانش‌آموز استرس وارد می‌کنند، در حالی‌که خانواده باید برای آرامش، احساس امنیت و تأمین‌ خاطر دانش‌آموز تلاش کند.

بهتر است از جزئیات برنامه ریزی فرزند خود مطلع باشند و امور زندگی خود را با آن هماهنگ کنند و به فرزند نشان دهند اهمیت و سنگینی کار او را درک می کنند.

به هر حال آنچه مسلم است داوطلب کنکور باید بداند سه ماه طلایی را پیش رو دارد که دو هفته از آن در تعطیلات نوروز است و می‌تواند از این زمان به بهترین نحو استفاده کند.

منبع: فارس