تاریخ : 1398,دوشنبه 31 تير11:33
کد خبر : 320890 - سرویس خبری : زنان

در نامه انجمن‌های اسلامی ۱۳ دانشگاه به رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مطرح شد؛

نادیده گرفتن ایرادات طرح افزایش حداقل سن ازدواج موجب تشدید بحران‌ها می‌شود

در این نامه آمده است: تا زمانی که در این مناطق فقر، اعتیاد، مشکلات خانوادگی و عدم امنیت بیداد می‌کند و خود دلیلی برای تمایل دختران به ازدواج زودهنگام است، بستن این مسیر برای دختران ساکنان این مناطق از طریق قانون منع ازدواج، آنها را از شرایط بد به شرایط مساعد منتقل نمی سازد بلکه از شرایط بد به شرایط بدتر سوق می‌دهد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، انجمن های اسلامی دانشجویان ۱۳دانشگاه عضو دفتر تحکیم وحدت در خصوص نادیده گرفتن ایرادات طرح افزایش حداقل سن ازدواج به رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نامه ای نوشتند. در بخشی از این نامه آمده است: «شمردن تمام مشکلات این طرح، که در این مجال نیز نمی گنجد، ما را به این نکته می‌رساند که گویی افراد پیشنهاد دهنده ی طرح افزایش حداقل سن ازدواج، بدون در نظر گرفتن شرایط دختران این مناطق و لمس مشکلات زندگی و محیط زندگی آنها، و در پشت میز و صندلی هایشان در مرکز کلانشهرهای کشور، برای زندگی آنان نسخه  پیچیده‌اند و تشدید آسیب ها و بحران های اجتماعی در پی تصویب این طرح را نادیده گرفته اند».

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای الهیار ملکشاهی
ریاست محترم کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، ۱۳دفتر تحکیم وحدت  در نامه ای به رئیس محترم کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

سلام علیکم.

بنابر اخبار منتشره در روزهای اخیر علی‌رغم رد طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی موسوم به افزایش حداقل سن ازدواج در کمیسیون تحت ریاست جنابعالی، با اصرار اعضای فراکسیون زنان و رای نمایندگان، این طرح برای بررسی مجدد به این کمیسیون بازگردانده شده است.

همانطور که جنابعالی نیز پیشتر مواردی را در رد این طرح و مغایرت آن با وضعیت کنونی جامعه و شرع تشریح فرموده بودید؛ بر خود لازم دانستیم با مرور خساراتی که تصویب این طرح بر جامعه زنان و دختران کشور وارد می سازد از کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درخواست کنیم، پافشاری ها و فضاهای رسانه ای و احساسی ایجاد شده توسط جریانی خاص را، دخیل در روند قانونی بررسی این طرح ننموده و بنا به دلایل متقنی که پیشتر نیز توسط این کمیسیون مطرح شده بود، روند درست قبلی را پیش گرفته و اجازه ندهید عده‌ای شرایط چشم پوشی از مشکلات این طرح را فراهم آورند. مشکلاتی که زندگی دختران را سخت تر و گره کور مشکلاتشان را کور تر می سازد.

از آنجا که این طرح بیشتر مشمول دختران مناطق آسیب دیده و ضعیف می‌شود، توجه بیشتری، فراتر از نگاه قانونی صرف را می‌طلبد؛ تا منجر به مسائلی همچون عدم ثبت ازدواج و در نتیجه محروم شدن زنان از حقوق قانونی در مواجهه با مسائلی نظیر بارداری، طلاق، مهریه و... نگردد.

تا زمانی که در این مناطق فقر، اعتیاد، مشکلات خانوادگی و عدم امنیت بیداد می‌کند و خود دلیلی برای تمایل دختران به ازدواج زودهنگام است، بستن این مسیر برای دختران ساکنان این مناطق از طریق قانون منع ازدواج، آنها را از شرایط بد به شرایط مساعد منتقل نمی سازد بلکه از شرایط بد به شرایط بدتر سوق می‌دهد. لذا نباید به علل اجتماعی ازدواج زودهنگام بی‌توجهی کرد.

علاوه بر این، عمیق تر کردن شکاف بین بلوغ جنسی و سن ازدواج در مناطقی که از امنیت کامل جنسی برخوردار نیستند، مشکلی مضاعف بر مسائل فوق است.

شمردن تمام مشکلات این طرح، که در این مجال نیز نمی گنجد، ما را به این نکته می‌رساند که گویی افراد پیشنهاد دهنده ی طرح افزایش حداقل سن ازدواج، بدون در نظر گرفتن شرایط دختران این مناطق و لمس مشکلات زندگی و محیط زندگی آنها، و در پشت میز و صندلی هایشان در مرکز کلانشهرهای کشور، برای زندگی آنان نسخه  پیچیده‌اند و تشدید آسیب ها و بحران های اجتماعی در پی تصویب این طرح را نادیده گرفته اند.

قانون گذاری بدون نگاه همه‌جانبه به مقوله فرهنگ، کاری بی نتیجه و خلاف عقل است.

آنچه مورد انتظار ماست، ارائه ی طرح ها و راهکارهایی می باشد که مانعی حقیقی برای ازدواج های اجباری و عاری از پیامدهایی که ذکر شد، باشد.

ما فعالین دانشجویی در حوزه زنان، از شما تقاضا داریم در مسیر بررسی این طرح بر این نکات مهم توجه وافر داشته باشید و اصرار و تقاضاهای جریانات خاص و برخی نمایندگان به اصطلاح حامی حقوق زن را، در پیشبرد این امر دخیل نفرمایید؛ که ایجاد فشار با هر وسیله و ابزاری برای پیشبرد اهداف و پس از آن عدم پذیرش مسئولیت، توسط این جریان مسبوق به سابقه می باشد.
امید داریم رفتار های جریان فوق الذکر بر روند قانونی بررسی این طرح در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس خدشه ای وارد نسازد و در استیفای حق دختران سرزمین مان سربلند باشید‌.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا(س) (عضو دفتر تحکیم وحدت)
انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده شریعتی (عضو دفتر تحکیم وحدت)
دفتر خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر (عضو دفتر تحکیم وحدت)
دفتر خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بهشتی  (عضو دفتر تحکیم وحدت)
دفتر خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان (عضو دفتر تحکیم وحدت)
دفتر خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه پیام نور مشهد (عضو دفتر تحکیم وحدت)
دفتر خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه دفتر تحکیم وحدت (عضو دفتر تحکیم وحدت)
دفتر خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز دفتر تحکیم وحدت (عضو دفتر تحکیم وحدت)
دفتر خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان (عضو دفتر تحکیم وحدت)
دفتر خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین  (عضو دفتر تحکیم وحدت)
دفتر خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران (عضو دفتر تحکیم وحدت)
دفتر خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان دفتر تحکیم وحدت (عضو دفتر تحکیم وحدت)
دفتر خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ایران (عضو دفتر تحکیم وحدت)


کد خبرنگار : 86