تاریخ : 1398,یکشنبه 03 شهريور00:42
کد خبر : 325236 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

نمایندگان مجلس مصوبه بومی گزینی دانشجویان را اصلاح کنند

رئیس دانشگاه کردستان گفت: به دلیل کم بودن تعداد دانشگاه‌ها در استان و همچنین سهمیه بومی‌گزینی استان، دانش آموزان در انتخاب رشته و دانشگاه دچار مشکل می‌شوندکه نیاز است نمایندگان مجلس این مصوبه را اصلاح نمایند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، رحمت صادقی عصر امروز در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با محوریت توسعه آموزش عالی استان، اظهار کرد : بیش از ۴۱ هزار نفر در دانشگاه های استان کردستان از جمله  دانشگاه کردستان، پیام نور، آزاد، علمی کاربردی و فنی و حرفه ای  مشغول به تحصیل هستند.

وی عنوان کرد: ، از میزان ۴۱ هزار دانشجو در استان بیش از ۲۶ درصد از دانشجویان در دانشگاه کردستان مشغول به تحصیل هستند.

رئیس دانشگاه کردستان اظهار داشت: دانشجویان دانشگاه کردستان به تفکیک در حدود ۲۱ درصد در رشته های مهندسی، ۵۵ درصد علوم انسانی، ۵ درصد علوم پایه، ۸.۵ درصد هنر و معماری، منابع طبیعی و کشاورزی ۷.۹۳ و رشته های متفرقه در حدود ۰.۴ درصد دانشجویان را به خود اختصاص داده است.

 صادقی اظهار داشت:  به دلیل کم بودن تعداد دانشگاه ها در استان و همچنین سهمیه بومی گزینی استان، دانش آموزان در انتخاب رشته و دانشگاه دچار مشکل می‌شوند و امیدواریم که این مصوبه مجلس به دست نمایندگان مجلس رفع شود.

وی با اشاره به سرانه دانشجو در کشور، عنوان کرد: به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور، حدود ۴هزار و ۵۳۰ دانشجو داریم که  در استان کردستان نیز به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۲ هزار و ۶۹۰ دانشجو در حال تحصیل هستند. 

صادقی تصریح کرد: پژوهشکده‌های عرضه محور دارای ردیف بودجه در خصوص دریاها و دریاچه‌های کشور هستند لازم است در خصوص عرضه محور نمودن پژوهشکده مطالعات تحقیقاتی دریاچه زریبار مریوان  ردیف بودجه مستقل  به دانشکده‌های سقز و قروه اختصاص یابد.

در ادامه رییس پارک علم و فناوری  کردستان اظهار کرد: با توجه به اینکه دانشگاه‌ها له سمت دانشگاه‌های نسل چهارم می‌روند باید ارتباط تنگاتنگی بین پارک علم و فناوری و دانشگاه ایجاد شود.

خالد سعیدی با بیان اینکه ردیف  بودجه‌‌ای که از طریق آموزش عالی به استات تزریق می‌شود کم است ،  گفت: ایجاد و پیشرفت زیرساخت‌ها با توجه به بودجه‌های درنظرگرفته شده بسیار کند عمل می‌کند.