تاریخ : 1398,شنبه 30 شهريور15:11
کد خبر : 328938 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

صحبت‌های نماینده مجمع عدالت‌خواه دانشگاه مازندران در دیدار با وزیر علوم

رضا داودی نماینده مجمع عدالت خواه دانشگاه مازندران اخیراً در حاشیه بازدید وزیر علوم از دانشگاه مازندران به سخنرانی پرداخت.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ رضا داودی نماینده مجمع عدالت خواه دانشگاه مازندران اخیراً در حاشیه بازدید وزیر علوم از دانشگاه مازندران به سخنرانی پرداخت.

متن سخنرانی وی بشرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

إن الله یامُر بِالعدل و الِاحسان

سلامٌ علیکم

ایام شهادت امام حسین(ع) که یکی از دلایل آن قیام بر ضد مدیریت فاسد یزید بود را‌، به حضار گرامی تسلیت عرض میکنم.

جناب آقای وزیر، در حالی به دانشگاه مازندران تشریف آورده اید که دانشگاه یک دوران بلاتکلیفی را پشت سر گذاشته است، شش ماهی که دانشگاه به صورت سرپرستی اداره می شد، قبل از آن دوران نیز شاهد مدیریتی بودیم که هر روز شائبه فساد و فامیل بازی در آن به گوش میرسید، از شائبه فساد در جذب و استخدام تا حقوق های نجومی و حق مرخصی های بدون اولویت، که البته هیچگاه به این شائبه های فساد رسیدگی نشد .

به هر حال خیر مقدم عرض میکنیم .

ما به عنوان نماینده بخشی از دانشجویان دغدغه مند و جامعه علمی کشور نگرانیم، فضای دانشگاه و فضای علمی کشور درگیر مشکلات متعددی است.

از تشدید نابرابری سیستماتیک میان دانشجویان، نبود بازار کار و اشتغال دانشجویان، عدم وجود ارتباط بین صنعت و دانشگاه، وجود سهمیه های رنگارنگ و کارشناسی نشده، فراگیری مدرک فروشی و هیات علمی شدن کیلویی برخی رجال سیاسی، انتصاب های بدون ضوابط و خلاف قواعد مدیریتی تا موارد متعددی که قطعا در این مجال نمی‌گنجد.

یادش بخیر قدیم ها می‌گفتند: ((گیرم پدر تو بود فاضل / از فضل پدر تو را چه حاصل؟!))

جناب! طبق کدام منطق برای فرزندان اعضای  هیات علمی حق ویژه ای قائل می‌شوند.

آقای وزیر
وزارت علوم مطابق چه  نیاز سنجی و منطقی دانشجو می‌پذیرد، در حالی که نه تنها بازار کار متناسب وجود ندارد، بلکه سرمایه و پتانسیل جوانان در این راه هدر می‌رود. به نظر ما یکی از راه های بهینه سازی آموزش، بومی سازی رشته های تحصیلی مطابق نیاز هر منطقه است. به عنوان مثال چه لزومی دارد که رشته مهندسی نفت در شهری که هیچ گونه پتانسیل و جای کاری برای این رشته ندارد وجود داشته باشد و دانشجو بپذیرد.

انتظار داریم که حضور شما در اینجا صرف حضور نباشد و تاثیری در رفع مشکلات داشته باشد.

و اما مظلومیت دانشگاه مازندران، بی توجهی مسئولین استانی به آن و بخصوص نماینده شهرستان.

دانشگاه مازندران با برخی مشکلات مواجه است که مهم ترین آنها کمبود امکانات و منابع مالی است، از جمله تاخیر در افتتاح آزمایشگاه مرکزی دانشگاه، نیمه کاره ماندن برخی از پروژه های عمرانی و امکانات رفاهی مثل خوابگاه دانشجویی که کمبود آن محسوس و ملموس است و هر ساله دانشجویان را با مشکلات متعددی مواجه می‌کند.

دانشگاهی که حدود 12 هزار دانشجو دارد تعداد معدود و ناکافی اتوبوس های رفت و آمد در آن بیداد می‌کند، از این دست کمبود امکانات موارد متعددی قابل بیان است، از جمله نبود #سیستم سرمایشی در اکثر خوابگاه های دانشجویی با توجه به آب و هوای خاص این منطقه و نداشتن یک #آمفی_تئاتر جامع برای برگزاری همایش هایی در سطح استان و کشور، در حالیکه دانشگاه مازندران دانشگاه جامع و مادر در استان می باشد.

جناب وزیر حضور جنابعالی می‌تواند نوید بخش رفع لااقل برخی از مشکلات مذکور باشد.

سپاسگذاریم و امیدوار به اقدام وعمل جنابعالی.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته


کد خبرنگار : 85