تاریخ : 1398,دوشنبه 22 مهر06:02
کد خبر : 331426 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

۱۸ موسسه غیرانتفاعی در معرض تعطیلی قرار دارند

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: ظرفیت ۱۸ دانشگاه غیردولتی غیرانتفاعی در سال تحصیلی جدید به صفر رسیده است اگر برای آن‌ها راه حلی ارائه نشود به تعطیلی کشیده خواهند شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از وزرات علوم، علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم درباره درخواست انحلال و تجمیع مراکز آموزشی عالی غیردولتی، گفت: در سال تحصیلی ۹۸ ظرفیت ۱۸ مؤسسه غیردولتی غیرانتفاعی تقریباً به صفر رسید که لزوماً به معنای تعطیلی مؤسسه نیست، اما اگر در گذر سال‌ها این مسئله تکرار شده و مسئولان این مؤسسات فکری برای جذب دانشجو نکنند به صورت خودکار منجر به تعطیلی می‌شود.

وی با بیان اینکه در برخی از این مراکز ظرفیت پذیرش دانشجو کاهش پیدا کرده است؛ تصریح کرد: ۱۷ مؤسسه غیردولتی هم تقاضای تجمیع دادند و تعدادی نیز درخواست انحلال کرده‌اند چرا که در سال‌های قبل ظرفیت‌های آن‌ها تقریباً صفر شده، رشته‌های بدون متقاضی داشتند یا به علت کیفیت پایین فاقد متقاضی بودند.

خاکی صدیق ادامه داد: مراکز غیردولتی تهران و اطراف تهران کمتر دارای چنین مشکلاتی هستند، چون متقاضی بیشتری دارند.

معاون آموزشی وزارت علوم، همچنین درباره گسترش رشته‌های دارای کاربرد و دانش جدید در دانشگاه‌های بزرگ ایران گفت: تقاضا‌هایی که به دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای گسترش رشته‌ها ارسال می‌شود، دارای زمینه‌های اشتغال تضمین شده، کاربرد و دانش جدید است.

وی افزود: دانشگاه‌های بزرگ به دنبال رشته‌های سنتی و کم‌متقاضی فعلی نیستند.  استادان این دانشگاه‌ها روی برنامه‌های جدید درسی کار می‌کنند، از نظر علمی توانمند هستند و تعدادی از آن‌ها در همین کارگروه‌های تخصصی وزارت علوم عضویت دارند و این وزارتخانه ضرورتی برای ممیزی رشته‌های درخواستی این دانشگاه‌ها نمی‌بیند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: رشته‌های درخواستی دانشگاه‌های بزرگ به طور مستقیم در شورای گسترش آموزش عالی بررسی خواهد شد.