تاریخ : 1398,سه شنبه 30 مهر13:25
کد خبر : 332260 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

جزییات دریافت شهریه از دانشجویان خارجی دانشگاه آزاد

معاون امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد با اشاره به تغییر سیاست جذب دانشجو در واحد آکسفورد، از راه اندازی واحدهای جدید در عمان، سوریه و عراق تا پایان سال خبر داد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ علیرضا شیخ عطار در گفتگو با  مهر از افزایش پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه آزاد خبر داد و اظهار کرد: ما تا پایان سال ۹۷، حدود ۱۱ هزار دانشجوی غیر ایرانی داشتیم، اکنون که بیش از ۶ ماه از سال جدید گذشته، این رقم به حدود ۱۶ هزار نفر رسیده و پیش بینی ما این است که تا پایان سال جاری، این عدد به ۱۸ هزار دانشجو برسد که در این صورت ما در مقایسه با سایر دانشگاه های کشور که دانشجوی غیرایرانی دارند، رکورد دار خواهیم بود.

نحوه دریافت شهریه از دانشجویان خارجی
وی با بیان اینکه شهریه های دانشجویان خارجی بر حسب رشته و دانشگاه متفاوت است، افزود: میزان شهریه دریافتی از این دانشجویان تقریبا معادل شهریه دانشجویان ایرانی است که البته بصورت ارز نیمایی، اخذ می شود.

معاون بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی در تشریح توسعه فعالیت های این دانشگاه در حوزه بین الملل، گفت: ما علاوه بر کشورهایی که در گذشته با آن ها کار کردیم و و دانشجو جذب کرده ایم، اخیراً در راستای توسعه فعالیتهای خود در حوزه بین الملل، در ۲ نمایشگاه در کشورهای قزاقستان و جمهوری آذربایجان شرکت کرده و زمینه های خوبی را برای جذب دانشجو از این ۲ کشور و البته کشور ارمنستان ایجاد کرده ایم.

شیخ عطار همچنین به تغییر سیاست پذیرش دانشجوی دانشگاه آزاد در برخی واحدها مثل آکسفورد اشاره کرد و گفت: در گذشته تمرکز واحدهای ما بر  جذب آن دسته از دانشجویان ایرانی بود که در کنکورها قبول نشده و با پرداخت شهریه های بیشتر، در واحدهای بین المللی ثبت نام می کردند؛ اکنون اما این سیاست را تغیبر داده و گروه هدفمان را دانشجویان غیر ایرانی و یا ایرانیان مقیم سایر کشورها، قرار داده ایم.

برگزاری دوره های کوتاه مدت تخصصی در واحد آکسفورد
وی با بیان اینکه در آکسفورد تمرکز خود را به دوره های کوتاه مدت، با همکاری دانشگاه های معتبر انگلیسی، معطوف کرده ایم، افزود: در این راستا، برگزاری دوره های کوتاه مدت تخصصی را در رشته های مدیریت، حقوق و اقتصاد که در فازهای بعدی رشته های مهندسی را نیز شامل خواهد شد، در دستور کار داریم.

معاون بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: این شیوه، در واقع همان سیاستی است که امروزه در دانشگاههای پیشرفته دنیا به چشم می خورد که به جای دوره های طولانی مدت و متداول کارشناسی، ارشد و یا دکتری بر دوره های کوتاه مدت تمرکز داشته و در پایان آن، گواهینامه های تخصصی به شرکت کنندگان ارائه می دهند.

وی به ثبت نام از ۵۰ نفر برای شرکت در دوره های کوتاه مدت واحد آکسفورد اشاره کرد و افزود: امروزه در دنیا استقبال زیادی از این دوره های آموزشی صورت می گیرد و فکر می کنیم در شرایط کنونی کشور، داشتن چنین دوره هایی با همکاری اساتید برجسته جهانی و دانشگاه های معتبر، می تواند در به روز رسانی توانمندی ها و دانش متخصصین ما، بسیار مفید باشد.

وی همچنین راه اندازی چند واحد جدید در خارج از کشور را از جمله برنامه های جدید در دست اقدام برشمرد و ادامه داد: ایجاد واحدهایی را در عراق، عمان و سوریه در دست اجرا داریم که البته  متاسفانه به دلیل مشکلات بروکراتیک رایج در این کشورها، مراحل طولانی و زمان بر شده است، با این وجود اما پیش بینی می کنیم این واحدها تا پایان امسال راه اندازی شوند.

شیخ عطار، مبنای رشته های قابل ارائه در این واحدهای را نیاز کشورهای یاد شده عنوان کرد و اظهار داشت: از آنجا که جامعه هدف ما، دانشجویان این ۳ کشور است، لذا رشته ها بر اساس نیاز آنها تعریف و تعیین خواهد شد.