تاریخ انتشار: پنجشنبه 1393/05/16 - 23:40
کد خبر: 138303

معرفی مراکز دانشگاهی-14

با دانشگاه قم آشنا شوید

با دانشگاه قم آشنا شوید

قم به دلیل مجاورت و نزدیکی مساحتی که با تهران دارد سالانه دانشجویان زیادی را از تهران به خود جذب کرده است. شاید یکی از دلایل آن عدم نیاز به خوابگاه و یا آسانی رفت و آمد به محل زندگی باشد. از جمله اصلی ترین دانشگاه سراسری مربوط به قم دانشگاهی است که در این گزارش شما را با آن آشنا می کنیم:

خبرنامه دانشجویان ایران: با اعلام اسامی مجازین به انتخاب رشته در کنکور سراسری، اهمیت شناخت دانشگاه ها و رشته های تحصیلی بیش از پیش بیشتر می شود.

به گزارش خبرنگار صنفی-آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ با توجه به نقشی که دانشگاه می تواند در پیشرفت علمی دانشجویان و شکل گیری مسیر زندگی جوانان داشته باشد، باید قبل از انتخاب رشته و دانشگاه، در مورد هریک از آنها شناخت دقیقی بدست آورد. آشنایی با رشته های تحصیلی موجود در دانشگاه ها در مقاطع مختلف نیز جز مواردی است که دانشجویان را برای انتخاب بهتر کمک می کند.

قم به دلیل مجاورت و نزدیکی مساحتی که با تهران دارد سالانه دانشجویان زیادی را از تهران به خود جذب کرده است. شاید یکی از دلایل آن عدم نیاز به خوابگاه و یا آسانی رفت و آمد به محل زندگی باشد.

از جمله اصلی ترین دانشگاه سراسری مربوط به قم دانشگاهی (اینجا) است که در این گزارش شما را با آن آشنا می کنیم:

دانشگاه قم یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است و در محوطه‌ای ۱۴۰ هکتاری در جنوب‌غربی شهر قم و بزرگ‌راه الغدیر بعد از شهرک قدس قرار دارد. دانشگاه قم را در سال ۱۳۷۶ خورشیدی، مهدی قاضی پایه‌ریزی کرد.

این دانشگاه، از معدود دانشگاه‌های سراسری ایران است که تفکیک نسبی جنسیتی را در دانشگاه برقرار ساخته‌است و در واقع دانشگاه قم را مرکب از دو واحد برادران و خواهران کرده‌است که هر کدام دارای فضای آموزشی مجزا هستند.

دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی

دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی: که شامل گروه‌های تربیت بدنی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات عرب، زبان و ادبیات فارسی، علوم تربیتی و علم اطلاعات و دانش شناسی می‌باشد.

 دانشکده‌ی الهیات و معارف اسلامی : که شامل گروه‌های اخلاق، الهیات، شیعه شناسی، علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی و فلسفه و کلام اسلامی می‌باشد.

 دانشکده‌ی حقوق: که شامل گروه‌های حقوق، حقوق جزا و جرم‌شناسی، حقوق خصوصی، حقوق بین‌الملل و حقوق مالکیت فکری می‌باشد.

 دانشکده‌ی فنی و مهندسی: که شامل گروه‌های مهندسی مکانیک، معماری، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات می‌باشد.

 دانشکده‌ی علوم پایه: شامل گروه‌های [آمار]، [شیمی]، [ریاضی]، [زیست‌ شناسی]، [علوم کامپیوتر] و [فیزیک] می‌باشد.

 دانشکده‌ی مدیریت: شامل گروه های علوم اقتصادی مدیریت صنعتی،مدیریت بازرگانی،وحسابداری می باشد.

 دانشکده‌ی آموزش های الکترونیکی: شامل گروه‌های حقوق جزا،جرم‌شناسی و حقوق خصوصی است،این دانشکده به صورت مجازی می‌باشد.

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه قم در سال 1382 بطور رسمی با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در 2 رشته مهندسی عمران گرایش سازه که بعدها به درخواست دانشکده عمران به مهندسی عمران تبدیل شد، در دوره روزانه و مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار در دوره نوبت دوم (شبانه) در بهمن ماه آغاز به کار نمود. از مهر ماه سال 1383 نیز رشته مهندسی صنایع در دوره شبانه به رشته های فنی و مهندسی اضافه شد تا رسماً شکل دانشکده به خود بگیرد.