گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 168535

معادل کلمات «اس ام اس»، «ایمیل» و «تلفن» چیست؟

خبرنامه دانشجویان ایران: فرهنگستان زبان و ادب فارسی معادل کلمات «اس ام اس»، «ایمیل» و «تلفن» را «پیامک»، «رایانامه» و «دور گو» قرار داده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، گاهی معادل هایی که فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای کلمات بیگانه می سازد ، توسط مردم به کار می رود این مسئله به کاربرد فراوان آن بازمی گردد. البته نباید این مسئله را از یاد برد که ساخت صحیح کلمه و زیبایی آن به طور ناخودآگاه کلمه را در بین مردم رواج می دهد. معادل کلمات «اس ام اس»، «ایمیل» و «تلفن» تا چه اندازه در بین مردم به کار می رود؟

1- «اس ام اس»: معادل «پیامک» را برای این کلمه قرار داده اند. این کلمه از اسم و پسوند کاف تصغیر ساخته شده است جزء اول این کلمه در متون قدیم دیده می شود و به صورت «پیغام» نیز در زبان فارسی دیده می شود.البته از این کلمه ترکیب « پیغامبر » نیز وجود دارد نمونه آن را می توان در کتاب کشف المحجوب نیز مشاهده کرد.

آنچه گفتم که طریق استخاره سپردم مراد از آن حفظ آداب خداوند بود عز و جل که مر پیغامبر خود را صلی الله و سلم و متابعان آن را بدین فرمود.

امروزه کلمات «پیام» و «پیامبر» بیش از «پیغام» و «پیغامبر» به کار می رود. معادل کلمه «اس ام اس» در بین مردم به کارمی رود به دلیل آنکه اجزاء کلمه با زبان امروز مطابقت می کند و در این دوره نیز استفاده می شود.

2- «ایمیل»: معادل «یارانامه» برای این کلمه وضع شده است این کلمه در اصل «یارانه نامه» بوده است اما به دلیل سختی تلفظ دو حرف «نون» در کنار هم این کلمه به صورت «یارانامه» ساخته شده است شاید همین ترکیب سبب شده باشد که مردم از کاربرد این کلمه امتناع کنند دلیل این امتناع به این مسئله بازمی گردد که مردم مفهوم این کلمه را با «ایمیل» نمی توانند تطبیق دهند.

3- «تلفن»: معادل «دور گو» را برای آن ساخته اند. این کلمه از ترکیب اسم و بن مضارع فعل «گفتن» تشکیل شده است بن مضارع این فعل را می توان در متون قدیم از جمله شعر حافظ مشاهده کرد.

فاش می گویم و از گفته ی خود دلشادم

بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم

البته این کلمه در زبان امروز چندان به کارنمی رود به دلیل آنکه این کلمه در زمان مناسبی معادلسازی نشده است معادلسازی کلمه در ابتدای ورود آن به زبان فارسی سبب می شود که کلمه در بین مردم رواج پیدا کند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
دانشجو
[1394/03/14 - 09:10]
اشتباه نوشتید که....
یارانامه؟؟؟؟!!!
درستش رایانامه نیست؟؟
خیلی تو فکر یارانه ایدا!!!
تورهای مسافرتی آفری