تاریخ انتشار: سه شنبه 1394/07/07 - 14:05
کد خبر: 180553

روحانی: عربستان فیلم‌ فاجعه منا پخش کند نه انیمیشن

وی در ادامه تاکید کرد: عزتی که امروز ملت ایران در سایه تدبیر، حضور و درایت‌ها و تدبیر مقام معظم رهبری داشته، پیدا کرده است ما امروز در یک نقطه بسیار مناسبی در جهان قرار گرفته‌ایم و نباید مغرور شویم بلکه باید از این فضا به خوبی استفاده کنیم که این به نفع ملت و توسعه کشور است که باید از آن به نحو مطلوب استفاده و بهره‌برداری کنیم.

خبرنامه دانشجویان ایران:  رئیس جمهور گفت: برخی از رسانه‌های عربستان به جای اینکه تصاویر فاجعه را منتشر کنند، انیمیشن درست کردند و این بسیار توهین آمیز است.

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در بدو ورود به تهران پس از سفرش به نیویورک در جمع خبرنگاران درباره حادثه منا و اقدام دولت در این رابطه گفت: در واقع امسال این ایام مبارک و ایام بین عید قربان تا غدیر که همواره روزهای خوش مردم ما از لحاظ دینی و معنوی است، به خاطر بی‌تدبیری، مبالاتی و عدم کارآیی دولت عربستان سعودی، مسلمانان عزیز از جمله مردم مسلمان ایران که زائر خانه خدا بودند، مظلومانه جان باختند و مردم مسلمان را عزادار کردند.

وی افزود: قربانیان این حادثه به‌گونه‌ای شرایطی دارند که بسیار تاسف‌آور است، البته بنده وقتی وارد نیویورک شدم از حادثه مطلع شدم که در همان موقع با آقای جهانگیری در هواپیما و پیش از پیاده شدن از هواپیما مفصل صحبت کردم و اقداماتی که لازم بود از همان‌جا ابلاغ کردم که الحمدالله دولت و همه مسئولان و معاون اول اقدامات بسیار خوبی را در این زمینه انجام دادند. البته وزارت خارجه هم بسیار فعال بود و اتفاقا در جایی که ما بودیم دسترسی‌های‌مان در این زمینه بیشتر بود.

رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: ما توانستیم در این سفر و در پی حادثه منا صدای مظلومیت مسلمانان و ایرانیان را به گوش جهانیان برسانیم و هم به مراجع بین‌المللی تذکرات لازم نسبت به این حادثه مهم داده شود. در آنجا وزیر خارجه ما با وزرای خارجه و سران برخی کشورهای منطقه مذاکره و صحبت کرد که این مذاکرات بسیار موثر بود.

روحانی به دو سخنرانیش در مجمع عمومی سازمان ملل و نشست توسعه پایدار محیط زیست در این سفر اشاره کرد و افزود: بنده در این دو سخنرانی به این نکته اشاره داشتم و بر این مسئله تاکید داشتم که حادثه، آسیب و معمولی از نظر ما نیست و این حادثه با مسائل مالی جبران نمی‌شود و ابعاد حادثه بسیار مهمتر از این حرف‌هاست. عربستان سعودی باید به وظایف قانونی و بین‌المللی که در برابر اتباع خارجی و زائران خانه خدا برعهده دارد، انجام وظیفه کند و از طرفی حادثه باید روشن شود که به چه دلیل اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: عجیب این است که برخی از رسانه‌های عربستان به جای اینکه فیلم‌هایی که وجود دارد را پخش کنند، انیمیشن برای مردم درست کردند و پخش می‌کنند که این بسیار عملی توهین‌آمیز نسبت به ملل اسلامی و همه کشورهایی است که در آنجا قربانی داده‌اند.

رئیس جمهور همچنین به دیدارهایش با برخی سران کشورها در سفرش به نیویورک اشاره و تاکید کرد: در ملاقات‌هایی که داشتم برخی کشورهای اسلامی نیز در حادثه منا کشته داشتند که از این واقعه بسیار متاثر و متاسف بودند. بنده در آنجا مجموعا 16 ملاقات داشتم که در همه این ملاقات‌ها هم به ملت ایران تسلیت گفته می‌شد و اظهار تاسف می‌کردند و هم اظهار تعجب داشتند و معتقد بودند که این مسئله باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

روحانی ضمن تسلیت به بازماندگان و خانواده‌های قربانیان در حادثه منا گفت: برای مصدمین از خداوند تقاضای شفای عاجل دارم. دولت از ابتدای امر در خدمت مردم و حادثه‌دیدگان بوده و باز هم پیگیری این حادثه را دنبال خواهد کرد. همه تلاش‌ها این بوده که جنازه‌ها هر چه سریع‌تر شناسایی شود و مسائل انتقال‌شان به ایران فراهم و به خانواده‌های عزیزشان بازگردانده شود تا دولت بتواند وسائل احترام به این پیکرها و هم تسلی خاطر را برای بازماندگانشان را فراهم کند که دولت این راه را به عنوان وظیفه قانونی خودش در زمینه احقاق حقوق مردم را دنبال خواهد کرد.

وی همچنین تاکید کرد: بنده سفر را به دلیل این حادثه نیمه‌تمام گذاشتم به طوری که قرار بود سفرمان تا امروز بعد از ظهر در نیویورک ادامه یابد. بنده 5 ملاقات با سران و 3 نشست مهم را به دلیل اینکه امروز در تهران باشم و در مراسم تشییع اجساد مطهر جان‌باختگان حادثه منا حضور یابم را لغو کردم. البته حاجیان مظلوم خانه خدا به لقاء الله پیوستند اما لازم است که در جمع خانواده‌های آنها حضور داشته باشیم تا موجب تسلی خاطر آنها شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این سفر 4 نشست با اقتصاددانان و نخبگان آمریکایی داشتیم، افزود: در این سفر با مدیران اقتصادی آمریکا و نخبگان ایرانی و اندیشکده‌ها و نیز مدیران سیاسی و سردبیران رسانه‌ها و همچنین مجموعه ایرانیان دیدارهایی داشتیم. در اجلاس توسعه حضور یافتم به طوری که سند توسعه برای پس از سال 2015 میلادی تصویب شد و سران کشورها تقریبا در این اجلاس حضور داشتند که بنده نیز در هنگام تصویب این سند حضور داشتم.

روحانی با بیان اینکه نکته‌ای حائز اهمیت ما بود که می‌بایست در سند توسعه‌ای محیط زیست لحاظ می‌شد، گفت: این پیشنهاد نیز داده شد که مجموعه این سند به نفع جهان سوم است. بنده در این اجلاس به اقدامات محیط زیست و اقدامات زیست محیطی در ایران اشاره داشتم و همچنین اشاره‌ای نیز به اقداماتی که ایران در زمینه محیط زیست انجام داده و یا متعهد به انجام آن نیست اشاره کردم.

وی به سخنرانیش در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و ادامه داد: در این سخنرانی موضوع حج بررسی قرار گرفت و نیز اشاره‌ای نیز به موضوع برجام، پس از برجام و ابعاد آن داشتم که مسائل منطقه نیز مورد بحث قرار گرفت. بنده می‌خواهم نکته مهمی را به عرض ملت ایران برسانم و آن این است که اولا هیچ کس در آنجا در این باره بحث نمی‌کرد که این برجام در چه مرحله‌ای است، همه دنیا برجام را نهایی شده می‌دیدند و منتظر بودند که چه روزی برجام اجرایی می‌شود و همه دنبال آثار این برجام بودند که از لحاظ اقتصادی چه تاثیری خواهد گذاشت. نکته جالب این بود که مدیران مهم اقتصادی آمریکا که بعضی‌هایشان نیز از مدیران رده اول بودند به ما می‌گفتند که به دولت آمریکا فشار بیاورید که این تحریم را بردارد تا ما هم بتوانیم در سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری به ایران شرکت کنیم.

رئیس جمهور در همین زمینه اظهار داشت: در این سفر مشاهده کردیم که هیچ کس نبود عظمت ملت ایران و کار در ایران برایش مطرح نباشد. نکته‌ای دیگر این بود که سران همه کشورهایی که با ما ملاقات می‌کردند در واقع از ایران کمک می‌خواستند. روزی بود که هر کس با ایران ملاقات می‌کرد با لحن نصیحت صحبت می‌کرد و آنها تعیین تکلیف می‌کردند و لحن‌هایی انتقادی و نصبحت‌آمیز داشتند به طوری که در سال‌های پیش اینگونه بوده است اما امروز هر کس به ایران می‌رسد بحث این است که چگونه می‌شود در ایران سرمایه‌گذاری کرد و در چه زمینه‌هایی می‌توان سرمایه‌گذاری کرد.

روحانی با بیان اینکه در سفری که به نیویورک داشتم سران کشورها در ملاقات با بنده مطرح می‌کردند که ایران باید در موضوع سوریه، عراق و یمن، کمک کننده باشد، گفت: امروز ایران به عنوان کشوری که در گذشته به عنوان مشکل و مسئله منطقه مطرح بود، امروز در سطح دنیا ایران به عنوان راه حل مطرح می‌شود و همه این را قبول دارند که در منطقه اگر بخواهد امنیت و ثبات برقرار شده و با تروریست مبارزه شود، راهی وجود ندارد جز اینکه ایران حضور داشته باشد و همه معتقدند که باید با ایران برای حل مشکلات منطقه همکاری کنند که این بسیار مهم است.

وی در ادامه تاکید کرد: عزتی که امروز ملت ایران در سایه تدبیر، حضور و درایت‌ها و تدبیر مقام معظم رهبری داشته، پیدا کرده است ما امروز در یک نقطه بسیار مناسبی در جهان قرار گرفته‌ایم و نباید مغرور شویم بلکه باید از این فضا به خوبی استفاده کنیم که این به نفع ملت و توسعه کشور است که باید از آن به نحو مطلوب استفاده و بهره‌برداری کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر خونریزی یک ساعت در سوریه قطع شود وظیفه ماست که این کار را انجام دهیم، افزود: اگر ما بتوانیم از خون یک مسلمان حراست و حفاظت کنیم که به زمین ریخته نشود، این وظیفه ماست؛ ما با هر کس که باید تماس بگیریم، تماس می‌گیریم به طوری که اگر بنده بدانم که امنیت در سوریه و عراق و یمن برقرار می‌شود و مردم این کشورها راحت می‌شوند، هر کجا که لازم باشد می‌روم و با هر کس که لازم باشد نیز حرف می‌زنم اما شرط آن این است که بدانم امنیت و جان مردم این کشورها حفظ می‌شود. بچه‌های مردم پشت مرزهای اروپا آواره‌اند برای ورود، سکونت و بی‌غذایی التماس می‌کنند که این در شان ملت ایران و منطقه نیست. ما هر کاری که بتوانیم برای مسلمانان و منطقه انجام دهیم را باید انجام دهیم. بنده در همه ملاقات‌ها این را گفتم که ما آمادگی داریم اگر طرحی باشد که به نفع ملت سوریه، عراق و یمن باشد، هر کمکی که از دستمان بر بیاید را انجام می‌دهیم.

روحانی با ابرازی امیدواری از اینکه در آینده، آینده منطقه خاورمیانه بهتر از امروز باشد تاکید کرد ما به نمایندگی از ملت بزرگ ایران امیدوارم که بتوانیم قدم‌های بزرگی را برداریم. البته مردم ما می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران برای امنیت ملت‌های سوریه، عراق و یمن کارهای بسیار زیادی کرده است که ما باید این کارها را ادامه دهیم و تشدید کنیم تا روزی که شاهد امنیت کامل در این منطقه باشیم. البته در این سفر ملاقات‌های مهمی با روسای جمهور چین، فرانسه،‌ روسیه و نخست وزیر ایتالیا و نیز مقامات اروپایی داشتیم که به نظر بنده بسیار اهمیت داشت و درباره مسائل منطقه بحث و تبادل نظر کردیم که با نخست وزیر انگلیس نیز درباره مسائل منطقه مذاکرات طولانی و مفصلی داشتیم که امیدوارم همه این بحث‌ها در نهایت به نفع مردم ما و مردم منطقه باشد.

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
پوستر جان ویک ۴ منتشر شد
سانچز: هنوز به آینده خودم و تیم ملی فوتبال قطر فکر نکرده‌ام
افشای دلایل حذف تیم ملی فوتبال آلمان
حقوق کارگران به موقع پرداخت شود
بازدید مسئولان از خانواده چهار قلوهای زرندی
نظام آموزشی دانشگاه پیام نور بازنگری می‌شود
سقف قیمت ۶۰ دلاری انگیزه مسکو برای صادرات نفت را حفظ می‌کند
تصادف در محور تهران-رشت یک کشته و ۴ مصدوم برجا گذاشت
شیوه‌نامه یارانه غذای دانشجویی ابلاغ شد
صلاحیت بذرپاش فردا چهارشنبه در صحن مجلس بررسی می‌شود
مواجهه رهبری با بولتن و بولتن‌نویسی و اصحاب سررسید
کی‌روش: ۲ درس بزرگ از جام جهانی گرفتیم
فروش اموال مازاد بانک‌ها رشد نقدینگی در کشور را کنترل می‌کند
شرایط پرداخت وام به دانشجویان ترم اضافه و مجازی اعلام شد
سامانه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم رونمایی شد
رسانه‌های «گلابی» یا «گلابی»های رسانه ای؟!
وزیر بهداشت از مجلس کارت زرد گرفت
ریزش ۱۴۷۵ واحدی شاخص کل در ابتدای معاملات
علی مرادخانی مدیر روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی شد
تردد محدود در محورهای شمالی
کیفیت هوای پایتخت قابل قبول است
نظام آموزشی دانشگاه پیام نور بازنگری می‌شود
محموله ۵۰ میلیاردی قاچاق در نیشابور توقیف شد
شرایط پرداخت وام به دانشجویان ترم اضافه و مجازی اعلام شد
سامانه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم رونمایی شد
رئیس سازمان نظام پزشکی به جای علویان امضا می‌زند
تعلل در برخورد با عناصر آشوبگر در دانشگاه‌ها مبهم است
بخشنامه اعمال آخرین مدرک تحصیلی معلمان ابلاغ شد
پیام رئیس دانشگاه تهران در پی شهادت دانش‌آموخته بسیجی این دانشگاه
توضیحات آموزش و پرورش فارس در خصوص تنبیه بدنی دانش آموز در مرودشت
حضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران به مناسبت «روز دانشجو» قطعی شد
حضور رئیسی در دانشگاه تهران در «روز دانشجو» قطعی شد
عدم صدور هیچ مجوزی برای برگزاری برنامه ۱۶ آذر در دانشگاه امیرکبیر
نحوه پاسخگویی به سوالات درک مطلب زبان (تکنیکهای خواندن + منابع رایگان)
سیدمحمد حسینی ۱۵ آذر به دانشگاه علامه می‌رود
۱۶ آذر، امکان بازدید رایگان دانشجویان از برج میلاد
شاهزاده! ۱۶ آذر سالروز جنایت پدرت در دانشگاه تهران است
قرارداد دانشگاه با صنعت و جامعه به ۴۷۰۰ میلیارد تومان رسید
قالیباف به مناسبت ۱۶ آذر در دانشگاه تربیت مدرس سخنرانی می‌کند
شرکت ۵ هزار و ۷۰۰ نفر در مهلت مجدد ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲
در پی شهادت دانش‌آموخته بسیجی این دانشگاه پیام رئیس دانشگاه تهران
عضو آکادمی علوم جهان شد رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف
نظرسنجی
با توجه به نتایج مرحله گروهی، به نظر شما قهرمان جام جهانی 2022 قطر کدام تیم خواهد بود؟
مشاهده نتایج
go to top