تاریخ انتشار: پنجشنبه 1394/08/21 - 08:57
کد خبر: 184805

وقتی کار فرهنگی در دانشگاه با کنسرت‌های مختلط عوض می‌شود!

فیلم:: از بلیط کنسرت 70 هزار تومانی در دانشگاه اصفهان تا رقص مختلط دختر و پسر در جشن فارغ التحصیلی

فیلم:: از بلیط کنسرت 70 هزار تومانی در دانشگاه اصفهان تا رقص مختلط دختر و پسر در جشن فارغ التحصیلی

سکان فعالیت های فرهنگی در وزارت علوم در دست کسانی نیست که بتوانند مسیر حرکت فرهنگی دانشگاه را به درستی هدایت کنند و تغییر در این ساختارها می تواند به بازگشت فعالیت های فرهنگی در مسیر درست خود کمک کند

خبرنامه دانشجویان ایران: با توجه به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب در خصوص مسیر نادرستی که در فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها دیده می‌شود؛ آیا معاونین فرهنگی وزارت علوم و بهداشت رفتنی هستند یا همچنان این مسیر ادامه خواهد داشت؟

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ یکی از نقاط حساس و تاثیرگذار وزارت علوم؛ تحقیقات و فناوری که رابطه مستقیم با تاثیرات فکری و فرهنگی دانشگاه های کشور دارد معاونت فرهنگی وزارت علوم است که همه تشکل ها، کانون ها و نهادهای فرهنگی دانشگاه ها هم با واسطه و بدون واسطه زیر مجموعه آن هستند که در صورت عدم کارکرد مناسب می تواند موجبات انحراف دانشجویان را فراهم کنند؛ نکته ای که رهبر انقلاب در دیدارهای متعدد دو سال اخیر بر آن تاکید ویژه نمودند.

 آنچه در دو سال گذشته در فضای فرهنگی دانشگاه های کشور مشهود است تغییر نگاه کلان مدیریتی در مسائل و فعالیت های فرهنگی است؛ چنانچه فشار بر تشکل های انقلابی، برگزاری کنسرت ها، اردوهای مختلط و میدان دادن به نگاه های سیاسی رادیکال اصلاح طلب در دانشگاه های کشور موجب شده رشد علمی کشور با اختلال روبرو شود؛ اما آیا این مسیر ادامه خواهد یافت؟

رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با رئسای دانشگاه ها به این نکته اشاره نمودند و فرمودند: «برخی کار فرهنگی را با کنسرت و اردوهای مختلط اشتباه گرفته اند و برای توجیه کار غلط خود می گویند، دانشجویان باید شاد باشند! شاد بودن برای هر محیطی خوب است، اما به چه قیمتی؟ به قیمت برگزاری مراسم و اردوهای مختلط؟ مگر غربی ها از اختلاط چه بهره ای جز جنایات کنونی جنسی برده اند که ما بدنبال پیروی از همان شیوه ها هستیم. کار فرهنگی ماهیت دیگری دارد، مسئولین فرهنگی دانشگاهها بفهمند چه می کنند؟ کار فرهنگی صحیح این است که انسان مؤمن، متخلق، انقلابی، معتقد به آرمانها، دوستدار کشور و نظام اسلامی و دارای بصیرت و عمق دینی و سیاسی تربیت شود.»

ایشان همچنین به تربیت جوانان معقتد به استقلال فکری، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را که از دیگر کارهای فرهنگی لازم در دانشگاهها است اشاره کردند و گفتند: «خبرهایی که به من از برخی دانشگاهها می رسد و امیدوارم که درست نباشند، بر خلاف این موارد است بگونه ای که تشکل های مؤمن و انقلابی و خوش فکر را تحت فشار قرار می دهند. باید به جوانهای انقلابی و مؤمن، خوش روحیه، متدین و دارای عزت نفس میدان بدهید بگونه ای که فضا دست آنها باشد.»

از آنجایی که بایستی نگاه رهبر انقلاب در مسائل مختلف را بصورت منظومه ای مورد توجه قرار دهیم؛ لازم است این سخنان ایشان در کنار بیانات ایشان در دیدار ماه مبارک رمضان با دانشجویان هم که در حضور وزرای بهداشت و علوم و معاونین آنها بود نیز مورد بررسی قرار گیرد که ایشان در آن دیدار فرمودند: «برای اینکه نگذارند از بین اینها(دانشجویان) شهریاری‌ها درست بشوند، از بین اینها دکتر چمران‌ها درست بشوند؛ آنها با طهارت زندگی کردند، با تقوا زندگی کردند. فقط هم مسئله‌ی هسته‌ای نیست، این رشته‌هایی که شما میشنوید و در آمارهای ما میگویند ما در دنیا جزو هشت کشوریم، جزو نُه کشوریم، جزو ده کشوریم که این پیشرفت را به دست آوردیم، اغلب پیشروان این کارها جوانهای متدیّنند، جوانهای انقلابی‌اند؛ هم در قضیّه‌ی هسته‌ای این‌جور است، هم در نانو این‌جور است، هم در خیلی از رشته‌های دیگر تحقیقی که امروز [وجود دارد]. اینها همه دست بچّه‌های مؤمن، بچّه‌های متدیّن، بچّه‌های انقلابی است؛ اینها هستند که این کارهای بزرگ را انجام دادند. ما بچّه‌ها را از گرایش انقلابی و گرایش اسلامی و دینی و میل به معنویّت دور کنیم با این کارهای غلط؟ این غلط‌ترین کارها است؛ البتّه هر دو وزیر محترم مورد اعتماد من هستند منتها مراقب زیردست‌هایشان باشند؛ کاملاً مراقب کسانی که کلید کارهای این‌جوری دست آنها است، باشند؛ بدانند چه کار دارد انجام میگیرد.»

ایشان در آن دیدار هم به فشار بر تشکلهای انقلابی و رفتارهای غلط در حوزه فرهنگی از جمله اردوهای مختلط و کنسرت ها و تشکیل تشکلهای یکبار مصرف در کنار فشار بر تشکلهای انقلابی اشاره کردند.

«خبرنامه دانشجویان ایران» طی دو سال گذشته همواره با هشدار نسبت به وضعیت فرهنگی دانشگاه نسبت به برگزاری این نوع مراسم هشدار داده بود؛ بروز اتفاقاتی از قبیل اجراهای زنده کنسرت و گروه های موسیقی و همنوا شدن دانشجویان با آن و حتی رقاصی برخی در این بین، می توان گفت در طی دو سال گذشته با یک امر عادی در آمده است و فقط هم محدود به مواری که در ادامه بدان پرداخته خواهد شد نیست اما تعدد آن در سال گذشته اخیر، این نگرانی را به همراه داشت که این موضوع به امری عادی در دانشگاه‌ها و بین دانشجویان تبدیل شود عملا فضای علمی دانشگاه‌ها، به بهانه دوری از التهاب و سیاست، به این سمت پیش برود.

نمونه حاضر آن برگزاری کارگاه ترانه سرایی توسط دانشگاه علامه طباطبایی در هفته جاری بود، که با اطلاع رسانی بموقع و اطلاع مسئولین دانشگاه لغو شد.

نگاهی کوتاه به برگزاری مراسم اینچنینی در دانشگاه‌ها

70 هزار تومان! بلیط کنسرت موسیقی در دانشگاه اصفهان

به دنبال انتشار خبر برگزاری دو کنسرت همزمان در دانشگاه اصفهان، خبرنگار«خبرنامه دانشجویان ایران»؛ کسب اطلاع کرد که کنسرت گروه موسوم به «چارتار» در این دانشگاه توسط انجمن جدید تاسیس برگزار شد. (جزئیات بیشتر از اینجـــــا)

کنسرت دانشگاه آزاد پرند به بهانه جشن نیمه شعبان +فیلم

دانشگاه آزاد واحد پرند، به هبانه برگزاری جشنی به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان، یک کنسرت در دانشگاه برگزار کرد. (جزئیات بیشتر از اینجـــــا)

رقص مختلط دانشجویان دانشگاه مازندران در جشن فارغ‌التحصیلی +فیلم

جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه مازندران به جشن فارغ شدن از قیود اخلاقی، دینی و حتی علمی در این دانشگاه مبدل شد. (جزئیات بیشتر از اینجـــــا)

دانلــــــــــــود

توضیحات معاون فرهنگی دانشگاه مازندران در واکنش به انتشار فیلم رقاصی دانشجویان

در زمان بروز این اتفاق، بنده به همراه مسئولین دانشگاه در ردیف جلو نشسته بودیم و به علت بزرگ بودن سالن، کمی دیر متوجه وضعیت وسط و انتهایی سالن شدم، اما به محض دیدن این صحنه به مجری برنامه تذکر دادم که در صورت عدم کنترل این وضعیت و مراسم، صوت برنامه را قطع خواهم کرد. (جزئیات بیشتر از اینجـــــا)

رقص دسته جمعی دانشجویان در دانشگاه مازندران در سالن ورزشی خوابگاه +فیلم

در دانشگاه مازندران جشنی با محتوای پخش آهنگ و رقاصی تعدادی از دانشجویان در سالن ورزشی خوابگاه پسران برگزار شده است. (جزئیات بیشتر از اینجـــــا)

جشن پایان سال، بهانه جدید رقص و آواز در دانشگاه آزاد شیراز +فیلم

دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد شیراز با رقص و آواز گروهی در صحن دانشکده مواجه شدند که بهانه جشن پایان سال و با هماهنگی مسئولان اجرا شد. (جزئیات بیشتر از اینجـــــا)

جشن خیریه به سبک دانشگاه آزاد بیرجند، کنسرت رقص و آواز شد! +فیلم

جمعیت اسلامی دانشگاه آزاد، کانون خیریه دستان بهاری صنعتی بیرجند و کانون جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی جشن خیریه‌ای را به طور مشترک در دانشگاه آزاد بیرجند برگزار کردند که بیش از آنکه این برنامه جشن خیریه باشد به محلی برای اجرای حرکات موزون تبدیل شد! (جزئیات بیشتر از اینجـــــا)

رقص یک دانشجو به همراه گروه ارکستر در دانشگاه فردوسی مشهد +فیلم

جشنواره غذای ملل در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی برگزار شد که در این جشنواره دانشجویان غیرایرانی به همراه دانشجویان خوابگاهی به معرفی غذاهای سنتی کشورخود پرداختندغ اما در حاشیه آن نمایش رقص و آوزای برگزار شد که یکی از داشجویان نز به همین بهانه، به این گروه پیوست. (جزئیات بیشتر از اینجـــــا)

*********

حرکات عجیب در مراسم جشن خوابگاه ها دانشگاه اصفهان

دانلود

*************

برگزاری تئاتری با اجرای رقص و آواز در دانشگاه اصفهان

دانلود

به هر حال به نظر می رسد، با توجه به هشدارهای چندین باره رهبر انقلاب درباره وضعیت فرهنگی در دانشگاه ها اینگونه برداشت می شود که سکان فعالیت های فرهنگی در وزارت علوم در دست کسانی نیست که بتوانند مسیر حرکت فرهنگی دانشگاه را به درستی هدایت کنند و تغییر در این ساختارها می تواند به بازگشت فعالیت های فرهنگی در مسیر درست خود کمک کند؛ حال باید دید آیا وزرای علوم و بهداشت در تغییر معاونین فرهنگی و مدیران آن اقدامی انجام خواهند داد یا این مسیر غلط همچنان ادامه خواهد یافت؟

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
حسین
1394/08/21 - 10:35

این برنامه ها، زیر مجموعه پروژه ترویج اسلام رحمانی (بخوانید اسلام آمریکایی) اند؟
دلواپس
1394/08/22 - 20:30

چگونه می توان از دانشگاه، آزاد راه نفوذ درست کرد؟
تورهای مسافرتی آفری
شماره نهم نشریه دانشجویی ملل‌نامه منتشر شد+دانلود
ویژه نامه نشریه دانشجویی عیدفطر منتشر شد+دانلود
علیپور برای ژیل ویسنته مفید است
ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل تراکتور
انتشار شماره جدید نشریه دانشجویی « صدااا » + دانلود
شماره جدید نشریه دانشجویی « تسنیم » منتشر شد+دانلود
اعتراف دیرهنگام دروازه‌بان پرتغالی بعد از جنجال پنالتی‌های طارمی
وزیر آموزش و پرورش: رتبه بندی معلمان را تا چند ماه آینده اجرایی می کنیم
تمجید رسانه پرتغالی از از توانایی‌های مهاجم ایرانی
وقوع انفجار در مزار شریف افغانستان
کشف ۲ قبضه خمپاره جنگی ‌در گیلان
اینتراخت فرانکفورت فاتح لیگ اروپا شد
استقلال همچنان به دنبال رکورد شکنی است
انتشار کارت آزمون تعیین سطح همکاری با سازمان بازرسی کل کشور
اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری تخصصی سال ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد
کنکور کارشناسی ارشد به ایستگاه دوم رسید
علت مرگ توله یوزپلنگ ایرانی مشخص شد
برنامه بازی‌های هفته ۲۸ لیگ برتر فوتبال
جذب ۷۵ هزار معلم در سال تحصیلی آینده
۳۰ درصد جمعیت ایران تا ۱۴۲۵ سالمند خواهند شد
مجموعه «فرصت»؛ شبکه مدیریت مردمی بلایای طبیعی
انواع ساندویچ پانل
وزیر آموزش و پرورش: رتبه بندی معلمان را تا چند ماه آینده اجرایی می کنیم
انتشار کارت آزمون تعیین سطح همکاری با سازمان بازرسی کل کشور
اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری تخصصی سال ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد
کنکور کارشناسی ارشد به ایستگاه دوم رسید
جذب ۷۵ هزار معلم در سال تحصیلی آینده
نوری عضو مجمع خیرین مدرسه‌ساز می‌ماند
دانشجویان و تشکل‌های انقلابی، مجاهدان میدان عملیات تبیین
بیانیه بسیج اساتید کشور در حمایت از طرح مردمی سازی یارانه‌ها
خانم‌ها در آزمون ارشد امسال، پررنگ‌تر از آقایان
اعلام شرایط تأسیس مؤسسات اعزام دانشجو به خارج
فروش پایان‌نامه‌ ارشد کیلویی شد!
کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱
تا ۳ برابری افزایش امنیت کنکور سراسری
اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد ۱۴۰۱ اواخر خرداد
کلنگ‌زنی یک بلوک خوابگاه متاهلی در تمام دانشگاه‌های کشور
آغاز رقابت ۳ روزه ۶۰۰ هزار داوطلب کنکور کارشناسی ارشد
نکات کنکوری/ تاثیر نمرات مدرسه در کنکور چقدره؟
نکات کنکوری/ بهترین اپ های افزایش مطالعه وتمرکز
دریافتی معلمان پس از اجرای رتبه بندی قابل پیش بینی نیست
احتمالاً چهارشنبه آیین‌نامه رتبه‌بندی را ابلاغ می شود
نظرسنجی

نحوه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1401 را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مشاهده نتایج
go to top