گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 194726

آئین‌نامه برنامه‌های موسیقایی در دانشگاه‌ها ابلاغ شد؛

حد و مرز موسیقی در دانشگاه مشخص شد +متن کامل

این آیین‌نامه هم‌چنین آموزش موسیقی را در دانشگاه ممنوع کرده و تنها برای دانشجویانی مجاز دانسته که موسیقی جزو سرفصل‌های آموزشی مصوب آنهاست. اولویت برای اجرای موسیقی هم به مجموعه‌ها و گروه‌های دانشجویی و دانشگاهی داده شده است

خبرنامه دانشجویان ایران: آئین نامه برنامه های موسیقایی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور به دانشگاه ها ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ آیین‌نامه برنامه‌های موسیقایی دانشگاه‌ها سرانجام نهایی و ابلاغ شده است. آیین‌نامه‌ای که اجرای برنامه مستقل موسیقی و آموزش موسیقی را جز در موارد استثنا منع می‌کند.

شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور مدتی است که آیین‌نامه برنامه‌های موسیقایی را ابلاغ کرده است. آیین‌نامه‌ای که تدوین آن بعد از سخنان مقام معظم رهبری در تقبیح برگزاری کنسرت‌ در دانشگاه‌ها آغاز شد. این آیین‌نامه که از دی‌ماه نهایی شده است شش ماده و یک تبصره دارد و در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها به تصویب رسیده است.

این آیین‌نامه رسالت اصلی دانشگاه را تولید و توسعه علم، هنر و رشد فضایل اخلاقی و تربیتی دانسته و تاکید کرده است ترویج موسیقی کار ویژه دانشگاه‌ها محسوب نمی‌شود.

ماده دوم آیین‌نامه استفاده از موسیقی فاخر و ارزشمند ایرانی را در کنار برنامه‌ها مجاز دانسته و البته شش شرط هم برای این نوع موسیقی قائل شده است:

این آیین‌نامه هم‌چنین آموزش موسیقی را در دانشگاه ممنوع کرده و تنها برای دانشجویانی مجاز دانسته که موسیقی جزو سرفصل‌های آموزشی مصوب آنهاست. اولویت برای اجرای موسیقی هم به مجموعه‌ها و گروه‌های دانشجویی و دانشگاهی داده شده است.

متن کامل این آئین نامه به شرح ذیل است:

هوالحکیم المتعال

آئین نامه برنامه های موسیقایی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور

مقام معظم رهبری: موسیقی را به سمت هدف های متعالی ببرید. موسیقی را هدف دار، جهت دار و معنادار اجرا و طراحی کنید و صبغه های لهو را از آن بزدایید.

مقدمه
سابقه دیرپا و تاثیر ماندگار هنر موسیقی بر روح و جان انسان، آن را از جمله مهمترین و موثرترین هنرهای حیات بشری قرار داده است و همچنین حضور بزرگانی در ایران پیش از اسلام و به ویژه پس ازآن، نمایانگر اهمیت هنر موسیقی در زندگی انسان ایرانی است تا جایی که معروفترین نظریه پردازان موسیقی جهان اسلام را موسیقیدانان ایرانی تشکیل می دهند.

از دیگر سو استفاده نابجا از هنر موسیقی و عدم رعایت اصول روانشناختی، تربیتی و اخلاقی آن، آسیب های روانی، اجتماعی و اخلاقی وسیعی را در طول زندگی انسانها رقم زده و انحرافات اساسی ایجاد نموده است.

با توجه به اینکه اجرای برخی برنامه های موسیقی در دانشگاهها، دچار حاشیه های جنجال برانگیزی شده و فضای عمومی آنرا تحت تاثیر قرار داده، ضروری است که با برنامه ریزی صحیح و سیاستگذاری هماهنگ دستگاه های فرهنگی مرتبط با نظام آموزش عالی کشور، وضعیت برنامه های موسیقی فعلی را در جهت موسیقی متعالی، فاخر و در خدمت ارزش های دینی و ملی، هدایت نمود.

با توجه به موارد فوق و بر اساس راهبردها و اقدامات مربوط به موسیقی در نقشه مهندسی فرهنگی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی (راهبرد کلان 9، راهبرد ملی 4 و اقدامات ملی 12 و 13 ذیل آن) و راهبردهای 5، 6، 10 و 17 نظام فرهنگی تربیتی سند دانشگاه اسلامی و با هدف ساماندهی وضعیت موسیقی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور بدینوسیله «آئین نامه برنامه های موسیقایی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور» که مورد وفاق دستگاه های مرتبط می باشد، جهت اجرا ابلاغ می گردد.

ماده 1)
رسالت اصلی دانشگاه، تولید و توسعه علم، هنر و رشد فضایل اخلاقی - تربیتی است و «ترویج» موسیقی، جزء کارویژه دانشگاه محسوب نمی‌شود.

ماده 2)
استفاده از موسیقی فاخر و ارزشمند ایرانی، در ضمن برنامه ها با رعایت ملاحظات ذیل امکان پذیر است:

1) تقویت‌کننده هویت ملی و متناسب با موازین اسلامی

2) برخوردار از محتوا و مضمون هدایتگر در جهت ترغیب به وظایف اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و انقلابی

3) تقویت‌کننده روحیه علمی، خودباوری و میل به پیشرفت

4) استفاده از خوانندگان و چهره های موجه فرهنگی

5) عدم القای هیجانات خارج از عرف، مهیج و محرک شهوت و مخصوص مجالس ابتذال و لهو ولعب

6) مبرا از شعر و مضامین مشوق بی بندو باری، یاس و نا امیدی، سطحی نگری و غفلت از مقام انسانی و بندگی

ماده 3)
شورای فرهنگی دانشگاه مسئول ساماندهی، صدور مجوز و نظارت بر برنامه ها و فعالیت های موسیقی است و در راستای ایفای نقش موثر خویش، می تواند نسبت به تشکیل «کارگروه موسیقی» از صاحبنظران با ترکیب ذیل، اقدام نماید.

نماینده رئیس دانشگاه

نماینده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه

یک نفر از اساتید دانشگاه با تعیین و معرفی شورای فرهنگی دانشگاه

تبصره: در دانشگاههایی که دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری وجود ندارد، نماینده دبیر استانی نهاد، در کارگروه مزبور شرکت خواهد کرد.

ماده 4)
برگزاری هرگونه کنسرت و برنامه های مستقل موسیقی، از اولویت های دانشگاه نبوده و مجاز نمی باشد.

ماده 5)
آموزش دروس موسیقی صرفاً برای رشته هایی مجاز می باشد که درس موسیقی جزء سرفصل های مصوب آموزشی ایشان باشد.  

ماده 6)
اولویت برگزاری برنامه های موسیقی با مجموعه ها و گروههای دانشجویی و دانشگاهی است.

این آئین نامه در یک مقدمه، 6 ماده و یک تبصره در جلسه 288 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور مورخ 1394/10/14 به تصویب رسید.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری