گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 240576

کتابخانه دانشجویان ایران/ کتاب دویست و هشتم

زورگیری در باغ خرمالو!

این رمان با زبانی طنزگونه و روان و در خلال ماجراجویی های قهرمانان داستان، مخاطب را با فقر فرهنگی، اقتصادی و ستم‌ هایی که شاهنشاهی به مردم روا داشته است آشنا می کند. نکته مهم این است که اطلاعات تاریخی رمان باعث نشده چیزی از تلاش برای جذابیت، خواندنی‌بودن و زیبایی‌آفرینی نویسنده کم شود.

خبرنامه دانشجویان ایران: یکی از روش هایی که می تواند به نوجوان برای ارتباط با تاریخ کمک کند، خواندن رمان تاریخی است.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ «باغ خرمالو» اثر هادی حکیمیان، از تازه‌ترین کتاب‌های انتشارات شهرستان ادب و برگزیده نهمین دوره جایزه داستان انقلاب، رمانی است که نوجوانان را با فضای کشور در زمان جنگ جهانی دوم و فرار رضاشاه آشنا می کند. این رمان با زبانی طنزگونه و روان و در خلال ماجراجویی های قهرمانان داستان، مخاطب را با فقر فرهنگی، اقتصادی و ستم‌ هایی که شاهنشاهی به مردم روا داشته است آشنا می کند. نکته مهم این است که اطلاعات تاریخی رمان باعث نشده چیزی از تلاش برای جذابیت، خواندنی‌بودن و زیبایی‌آفرینی نویسنده کم شود.

داستان با مسئله کشف حجاب آغاز می‌ شود. کشف حجاب یک تهاجم استعمارگرایانه به اسلام بود که توسط رضاخان صورت گرفت. این اقدام او که با مقاومت بسیاری از مذهبیون و علما مواجه شد تبعاتی چون ارعاب، تهدید و حبس مردم را در پی داشت. در این رمان رایج شدن کشیدن چادر زنان و أخاذی ددمنشانه از این طریق از مردم ساده روستایی به تصویر کشیده می شود.

نویسنده با ترسیم فقر مردم یک روستا و تضاد طبقاتی که بین مردم شهری و روستایی وجود داشت، به خوبی توانسته است بی‌تفاوتی رضاشاه را نسبت به مسائل اساسی مردم و مشغول بودن او به ظواهر را نشان دهد. علاوه بر این بی تفاوتی، اخاذی های متعددی که عوامل دولتی به طرق مختلف از مردم می نمودند و دوری و بی خبری شاه از طبقه محروم جامعه نیز در خلال داستان مطرح می شود.

رمان «باغ خرمالو» تصویری است از زورگویی ها و قدرت طلبی شاه و اطرفیانش و سست بودن پایه های حکومت پهلوی. نویسنده در عین نشان دادن مسائل دردناک تاریخ کشورمان توانسته است فضای طنز و جذابیت داستان را برای نوجوانان حفظ کند. این رمان می تواند در نقش یک معلم تاریخ، بگونه ای آن را آموزش دهد که نوجوان تاریخ را حس کند و از خواندن آن لذت ببرد.

* گزارش از فاطمه رضازاده

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  با کدام شیوه‌ی تحصیل در ترم آینده موافق هستید؟

  آموزش حضوری - امتحانات حضوری
  آموزش مجازی - امتحانات حضوری
  آموزش مجازی - امتحانات مجازی
  مشاهده نتایج