تاریخ انتشار: سه شنبه 1396/05/10 - 16:40
کد خبر: 242362

نامه حجت‌الاسلام محمدیان در دانشگاه‌ها به محمدفرهادی درباره حواشی جلسه هیئت نظارت مرکزی:

مصوبه اعلام شده از سوی سایت وزارت علوم هیچگونه وجاهت قانونی ندارد/ دو نفر از اعضا به جلسه دعوت نشده بودند

مصوبه اعلام شده از سوی سایت وزارت علوم هیچگونه وجاهت قانونی ندارد/ دو نفر از اعضا به جلسه دعوت نشده بودند

حجت‌الاسلام محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در خصوص آخرین جلسه هیأت نظارت مرکزی مشترک بر تشکل های دانشجویی نامه ای را به محمد فرهادی، وزیر علوم و رئیس این هیأت نظارت منتشر کرد که متن آن را در ادامه می‌خوانید.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در خصوص آخرین جلسه هیأت نظارت مرکزی مشترک بر تشکل های دانشجویی نامه ای را به وزیر علوم و رئیس این هیأت نظارت منتشر کرد.

در بخش مهمی از این نامه آمده است: در این جلسه تازمانی که بنده و معاون فرهنگی نهاد در جلسه حضور داشتیم هیچگونه اعلام رای گیری از سوی حضرتعالی به عنوان رئیس هیات یا قرائت متن صورتجلسه یا متن نهایی مصوبه از سوی دبیر هیات انجام نگرفت. لذا اعلام مصوبه جلسه در ساعاتی پس از جلسه از سوی پایگاه اطلاع رسانی آن وزارت هیچگونه وجاهت قانونی ندارد.

متن کامل نامه حجت‌الاسلام محمدیان به محمد فرهادی را در ادامه می‌خوانید:

جناب آقای دکتر فرهادی
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس محترم هیئت نظارت مرکزی مشترک بر تشکلهای اسلامی دانشگاهیان

سلام علیکم
پیرو مباحث مطروحه در آخرین جلسه هیأت نظارت مرکزی مشترک مورخ 09/05/96 و بازنمایی ناصحیح آن از سوی پایگاه اطلاع رسانی آن وزارت، توجه به نکات ذیل را ضروری می‌دانم:

الف- همانطور که مستحضرید برای برگزاری هرچه بهتر جلسات این هیات دستورالعملی اجرایی تدوین شده که اجرای دقیق آن به استحکام تصمیمات و جامعیت آن کمک خواهد کرد. دربرگزاری این جلسه و انعکاس اخبار آن اشتباهاتی برخلاف متن دستورالعمل و اصول اداره جلسات تصمیم گیری رخ داده است که تصحیح آن ضروری است:

1-  دو نفر از اعضاء هیات (ردیف ج و ز ماده 1) برای شرکت در جلسه دعوت نشدند. در حالیکه براساس تبصره ذیل ماده 1 حتی چنانچه برخی اعضاء در موضوع مورد نظر حق رای نداشته باشند، بدون حق رای در جلسه حضور خواهند داشت. البته تاکنون نیز رویه بر دعوت و حضور آن افراد در جلسات غیر مرتبط و مشارکت در بحثها و گفتگوها بوده است.

2-  در این جلسه تازمانی که بنده و معاون فرهنگی نهاد در جلسه حضور داشتیم هیچگونه اعلام رای گیری از سوی حضرتعالی به عنوان رئیس هیات یا قرائت متن صورتجلسه یا متن نهایی مصوبه از سوی دبیر هیات انجام نگرفت. لذا اعلام مصوبه جلسه در ساعاتی پس از جلسه از سوی پایگاه اطلاع رسانی آن وزارت هیچگونه وجاهت قانونی ندارد.

3-  در اداره مباحث جلسه نیز مصوبات قبلی بدرستی از سوی دبیرخانه و معاونین وزارتین پیگری نشده بود. آنچه در مشروح مذاکرات گذشته از سوی اعضاء مورد وفاق قرارگرفته این بود که صحت وقوع مستندات و ادله ارائه شده در جلسه در مورد انحرافات فکری و عدول برخی تشکلهای متقاضی از آئین نامه تشکلها(مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی) و اساسنامه هر تشکل و نهایتا تداوم صلاحیت تشکلها از هیئتهای نظارت دانشگاهها مورد پرسش قرار گیرد؛ ولی آنچه در جلسه ارائه شد مجموعه نامه‌هایی مبنی بر عدم صدور رای محکومیت در هیئتهای نظارت دانشگاهها است و مستندات ارائه شده تکذیب نشده است؛ حال آنکه اغلب دانشگاهها بر اساس بررسی به عمل آمده موضوع را در جلسه هیئت نظارت مطرح نکرده و نظر خویش را (بدون جلب نظر سایر اعضا) صرفا در حوزه عدم صدور رای محکومیت، مکتوب و ارسال کرده اند. این هم برخلاف مذاکرات جلسات قبل بود و در جلسه نیز متذکر شدم.

ب- اینجانب در این جلسه و همچنین در جلسات گذشته ضمن ابراز نظر پیرامون ضرورت توجه به دغدغه‌های همه سلایق سیاسی در فضای دانشگاهی همزمان با رعایت دقیق اسناد بالادستی و آئین نامه‌های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و تاکید بر ملاحظات مندرج در این قوانین با رویکرد ایجابی و کمک به پیشرفت کار، پیشنهادات و راهکارهایی که به نظر راهگشا می‌آمد ارائه کردم از جمله اینکه در طی روزهای آتی ( حداکثر ده روز کاری) و بصورت نمونه در مورد برخی از تشکلهای مورد نظر ترکیبی شامل رئیس دانشگاه و معاون فرهنگی مربوطه، نماینده وزیر، مسئول نهاد و سایر مسئولین مرتبط از دانشگاه مربوطه همراه با معاون فرهنگی وزیر و نهاد صحت مستندات و ادله ارائه شده را بررسی و اعلام نظر فرمایند. حتی اینجانب در انتها به کمتر از این تعداد نیز بسنده کردم که متاسفانه بدلیل شتابزدگی عزیزان در اتخاذ تصمیم مورد توجه قرار نگرفت.

با توجه به اهمیت موضوع، زمانی که مشاهده شد ارائه پیشنهاد راهگشای بنده بدون دلیل منطقی و عامدانه مورد بی توجهی قرار می‌گیرد و در زمانی که رئیس جلسه بر آغاز قرائت اسامی یکایک تشکلها بدون توجه به مستندات پافشاری می‌کند، از ادامه حضور در جلسه عذرخواهی کرده و به همراه نمایندگان نهاد از جلسه خارج شدیم.

ج- تاکید می‌نمایم که هرگونه تصمیم و اقدامی در این مورد، از روی استدلالهای حقوقی و جلسات مکرر بحث و گفتگوی منطقی با صاحبنظران و مشاهدات تحلیلی ناشی از دو دهه همکاری در فضای آموزش عالی کشور، بدست آمده است. اینجانب و همه تصمیم گیرندگان باید براساس قانون و مقررات و آئین نامه‌های مربوطه و بررسی دقیق مصالح آموزش عالی کشور و اندیشه‌ها و منویات حضرت امام و مقام معظم رهبری تصمیم بگیریم.

د- نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاهها، از وجود تشکلهای با سلایق سیاسی مختلف در چارچوب آئین نامه های شورای عالی انقلاب فرهنگی حمایت و پشتیبانی می‌نماید و آن را لازمه شکوفایی و بالندگی دانشگاهها می‌داند، لیکن متاسفانه با عدم دقت و تساهل زمینه برای آسیب پذیری برخی تشکلهای دانشجویی فراهم می‌گردد که ضروری است با توجه به تجربیات تلخ گذشته از آنها اجتناب شود.

هـ- در پایان اینجانب بر پیشنهاداتی که در جلسه داشتم تاکید نموده و درخواست دارم خبر جلسه مورد اشاره در اسرع وقت تصحیح گردد. ضمنا امیدوارم به دبیرخانه جهت حفظ امانتداری تذکرات لازم را بدهید.

محمد محمدیان

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
واکنش نماینده مجلس به یادداشت منتسب به موسوی
شهید سلیمانی افتخار جهان اسلام است
فیلم| پدر تحریم ایران، چه نقشه ای دارد؟
رهبر انقلاب اسلامی به نامه «زیاد النخاله» پاسخ دادند
کدام حقوق نظامی در واقعه کربلا نقض شد؟
چند ترفند ساده در مدیریت مصرف برق
شماره جدید نشریه دانشجویی « وقایع اتفاقیه» منتشر شد+دانلود
شماره دوم نشریه دانشجویی « هپاتوسیت » منتشر شد+دانلود
شماره جدید نشریه دانشجویی « فتح » منتشر شد+دانلود
اینفوگرافی| راه های پیشگیری از هدر رفت حجم اینترنت
نهمین شماره نشریه دانشجویی « آرمان » منتشر شد+دانلود
۲ برابر شدن سود سهام عدالت
نارنجی و قرمز، رنگ غالب نقشه کرونایی کشور
مهلت شرکت متقاضیان در آزمون‌های علوم پزشکی تمدید شد
قیمت دلار امروز امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۰
قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۰
تاثیر معاملات صوری بنگاه‌ها در افزایش قیمت مسکن
سهم زمین ۴ میلیون واحد مسکن تا شهریور تعیین تکلیف می‌شود
کیفیت هوای تهران قابل قبول است
خدائیان: در بازرسی‌ها هیچ خط قرمزی نمی‌شناسیم
همه فرار کردند؛ حتی روس‌ها!
۱۴ ترفند فوق‌العاده برای یادگیری سریع زبان انگلیسی در منزل
دوره فلوشیپ پزشکی در آلمان ۲۰۲۲
مهلت شرکت متقاضیان در آزمون‌های علوم پزشکی تمدید شد
پذیرفته‌شدگان دانشگاه یزد در ۱۶ رشته بورسیه واحد‌های اقتصادی می‌شوند
اعلام زمان نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های علوم پزشکی
آمار و ارقام خواندنی از کنکور۱۴۰۱
غول کنکور رو قورت بده
ریتالین بلای جبران ناپذیر برای دانشجویان ودانش آموزان
تعیین تکلیف تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها در اوایل مهر
پایان مهلت ثبت‌نام پذیرش از طریق آزمون اختصاصی در دانشگاه تهران
مصوبه جدید دولت درباره سهمیه ایثارگری در کنکور ۱۴۰۱
رتبه های دو رقمی کنکور سراسری تسهیلات ویژه می گیرند
انتخاب رشته ۴۷ هزار نفر در کنکور ۱۴۰۱
شهریور، زمان اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد گروه پزشکی
اعلام زمان ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های علوم پزشکی
شرکت هرمس چرا برترین برند مهاجرت است؟
تصویب طرح ویژه جذب رتبه‌های برتر کنکور
بیانیه مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران در محکومیت برخورد با عزاداران حسینی در کشورهای همسایه
تجمع دانشجویان علیه فتنه‌گران در توهین به سردارهمدانی
مصوبه جدید دولت درباره استفاده از سهمیه ایثارگری در کنکور ۱۴۰۱
انتخاب رشته برای پذیرش در رشته های بدون کنکور آغاز شد
نظرسنجی

با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top