گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 2427

سایت توکلی: سیر نزولی نرخ تورم

نرخ تورم 12 ماهه منتهی به فروردین 88 نسبت به 12 ماهه منتهی به فروردین 87، 24.5 درصد بوده است. این نرخ برای اردیبهشت 23.6 درصد، برای خرداد 22.5 درصد، برای تیر 21.5 درصد و برای مرداد 20.2 درصد بوده است.

خبرنامه دانشجویان ایران:سیر نزولی نرخ تورم ادامه دارد.

 به دنبال سیاست‌های انقباضی پولی و مالی بانک‌ها و دولت، نرخ تورم در آستانه ورود به زیر مرز بیست درصد قرار گرفته است.

بنابراین گزارش، نرخ تورم 12 ماهه منتهی به فروردین 88 نسبت به 12 ماهه منتهی به فروردین 87، 24.5 درصد بوده است. این نرخ برای اردیبهشت 23.6 درصد، برای خرداد 22.5 درصد، برای تیر 21.5 درصد و برای مرداد 20.2 درصد بوده است.

به نظر می‌رسد کاهش نرخ تورم عمدتا به دلیل سیاست‌های شدیدا انقباضی سیستم بانکی و نیز سیاست مالی انقباضی دولت در تخصیص بودجه اعتبارات جاری و عمرانی باشد.

در پنج ماهه اول امسال، 81 درصد از بودجه اعتبارات هزینه‌ای (جاری) تخصیص داده شده است. این رقم برای اعتباران تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (عمرانی) 51 درصد بوده است. به این ترتیب نزدیک به یک پنجم از اعتبارات جاری و دو پنجم از اعتبارات عمرانی تخصیص داده نشده است که در نیمه دوم سال تخصیص داده خواهد شد.

بنابراین گزارش، از آنجاییکه فعالیت‌های عمرانی کشور معمولا در نیمه اول سال شتاب بیشتری دارد، به نظر می‌رسد اقدام دولت در عدم تخصیص این اعتبارات چندان مناسب نبوده است.

در هرحال، انقباض شدید پولی و مالی هرچند به رکود وارداتی جهانی دامن می‌زند و این مساله را تشدید می‌کند، اما به طور طبیعی کاهش نرخ تورم را درپی دارد.

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری