تاریخ انتشار: سه شنبه 1397/06/27 - 08:21
کد خبر: 282609

بررسی زندگی شهریار به مناسب سالروز درگذشت این غزل‌سرای معاصر؛

حسینه یرلر آغلار گویلر آغلار/ بتول و مرتضی، پیغمبر آغلار

حسینه یرلر آغلار گویلر آغلار/ بتول و مرتضی، پیغمبر آغلار

«استاد شهریار» شهریار مُلک سخن ایران زمین، در سال 1285 ش، با نام «محمد حسین» در محله خُشکناب تبریز، پا به جهان هستی نهاد. پدرش «حاج میرآقا» مردی روحانی و از وکیلان دادگستری بود. محمد حسین مقدّمات فارسی و عربی را نزد پدر آموخت و تحصیلات ابتدایی را در دبستان های «متحده» و «فیوضات»، و دوره دبیرستان را در مدرسه «محمدیه» گذراند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ سیدمحمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار، شاعر گرانقدری بود که از مشروطه تا دوران انقلاب، با اشعارش به مبارزه با ظلم و استبداد رفت. این شاعر در 1285 هجری قمری چشم به جهان گشود و در 27 شهریور سال 1367 از دنیا رفت.

شهریار مُلک سخن
«استاد شهریار» شهریار مُلک سخن ایران زمین، در سال 1285 ش، با نام «محمد حسین» در محله خُشکناب تبریز، پا به جهان هستی نهاد. پدرش «حاج میرآقا» مردی روحانی و از وکیلان دادگستری بود. محمد حسین مقدّمات فارسی و عربی را نزد پدر آموخت و تحصیلات ابتدایی را در دبستان های «متحده» و «فیوضات»، و دوره دبیرستان را در مدرسه «محمدیه» گذراند. در این مدرسه، مجله ای به نام «ادب» منتشر می شد و محمد حسین، نخستین شعر خود را با تخلّص شعریِ «بهجت» در آن انتشار داد.

وی بعدها با تفأّل از دیوان حافظ، که دوبار انجام گرفت و با توجه به این مصراع از خواجه «که چرخ این سکّه دولت به نام شهریاران زد» و «روم به شهر خود و شهریار خود باشم»، تخلّص شعریِ خود را از بهجت، به «شهریار» تبدیل نمود.

حافظ، پیر و مرشد شهریار
شهریار در جایی سروده:

پیر رندان خواجه شیراز و من شاگرد او     رندم و از خواجه دارم با شما رندان سلام

شهریار، نخستین قدم های خود را در شعر، بر جای پای حافظ می نهد. تخلّص خود را از او به تفأل می ستاند و پس از آن که خود رهرو و تیزگام این طریق نه چندان هموار می شود نیز، خواجه را به عنوان چراغدار و پیشوای خود از یاد نمی برد. در دیوان و دفتر او، بی شک از هیچ کس به اندازه حافظ نام برده نشده است.

شیوه کار من از خواجه شیراز بپرس     کان چه استاد غزل گفت بکن، آن کردم

به اعتقاد شهریار، حافظ، بزرگ ترین شاعر جهان است. او الگوی شعر و تمثیل شاعری است و شهریار، منصفانه هر جا که فرصتی دست می دهد، بر پیر خود ادای دین می کند.

حافظا! چشمه اشراق تو جاویدانی است     تا ابد آب از این چشمه روان خواهد بود.

سه دوره شعری شهریار
استاد سخن معاصر، شهریار، بیش از 28000 بیت شعر به زبان فارسی، و در حدود 3000 بیت به زبان ترکی آذری سروده است.

ادب شناسان، سه دوره شعری متمایز در زندگی ادبی شهریار شناسایی کرده اند: دوره سرگشتگی، دوره جوانی و گرایش های ملی و میهنی، و سرانجام دوره تمسک به خداشناسی از طریق اسلام ناب. رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت اللّه خامنه ای، در مورد دوره سوم شعر شهریار می فرماید: «این شاعر نامی، یک دوره عرفانی و معنویِ بسیار زیبایی را با انس به قرآن و معنویات و خودسازی گذرانده است و سعی کرده باطن و معنویت خود را صفایی بخشد». ایشان در جایی دیگر می فرماید: «وی شاعری متواضع بود که به دنبال نام و نشان نبود و برای خدا و به عنوان ادای وظیفه کار می کرد و امروز خدا پاداش او را می دهد. امروز شهریار در کشور ما یک چهره بسیار نورانی و محبوب است و این به خاطر خدمات و کاری است که او برای خدا انجام داده است».

 شعر زیبای استاد شهریار در مورد امام حسین(ع)

 

بُعد عاطفی ـ انسانی شعر شهریار
استاد شهریار در این دنیای آشوب زده و عصر انحطاط معنویت و انسانیت، همانند انسانی به معنای واقعی کلمه، اندیشیده و در اعتراض به کشتار و ستم های بشر به هم نوعان خویش، ندا سر داده است. او در این نوع از اشعار، عاطفه و محبت را به جای خشونت و قساوت، دوستی و مهرورزی را به جای دشمنی و خونریزی توصیه نموده است.

مبنای اندیشه انسانی و عاطفی شهریار در این نوع از اشعارش، بر دو رکن اساسی قرار دارد: یکی عشق حقیقی، و دیگری علم و دانش همراه با تقوا.

در شعر «پیام به انیشتین» آمده است:

انشتن بغض دارم در گلو، دستم به دامانت     نبوغ خود به کام التیام زخم انسان کن

حیدر بابا؛ شاهکار شهریار
منظومه ترکی «حیدر بابایه سلام» اثر بی نظیر استاد شهریار، به عنوان یک شاهکار ادبی مورد توجه ادب دوستان قرار گرفته و تا کنون به بیش از نود زبان زنده دنیا ترجمه شده است. این منظومه در سال 1331، سالی که مصادف با فوت مادر شهریار، «کوکب خانم» بود، به زبان مادری شاعر، «ترکی آذری» سروده شده است، و تجلی شور و خروش جوشیده از عشق شهریار به مردم آذربایجان است. این منظومه، قاموسی از سنت ها و آداب و رسوم، روابط صمیمی مردم، داستان ها و باورها، بازی های کودکانه محلی، جوانمردی های بزرگان سرزمین اجدادی، افسانه ها و نمادهای مردانگی، درد غربت و جدایی از ایل و تبار، جلوه های طبیعت به هنگام فصل های مختلف سال و پندهای شاعر از زندگی است.

منظومه حیدر بابا، از شمار بهترین آثار ادبی در زبان ترکی آذری است و در بیش تر دانشگاه های جهان، از جمله دانشگاه مطرح کلمبیا در آمریکا، مورد بحث رساله دکترا قرار گرفته است.

شهرت عالم گیر
شهرت استاد شهریار، مرزهای داخلی کشورمان، ایران را درنوردیده و اکنون، در بیش تر کشورهای جهان، شخصیتی شناخته شده است. مرحوم استاد مهرداد اوستا، شاعر متعهد و انقلابی زمانمان در این باره می گوید: «بی تردید در میان سخنوران روزگار، کم تر شاعری به روزگار حیات خویش، به نام و آوازه ای هم چون شهریار دست یافته است». شهرت شهریار به حدی است که اکنون در جمهوری های ماورای قفقازی و آسیای میانه، خیابان ها، سالن های نمایش، پارک ها و دیگر اماکن عمومی را به نام شهریار نامگذاری می کنند. نیز بسیاری از آثار فارسی شهریار، به زبان های ترکی، روسی، بلغاری، یوگسلاوی، آلبانی، لتونی، استونی و لیتوانی انتشار یافته است. برای ماندگاری خاطره شهریار مُلک ایران زمین، در اقدامی شایسته از سوی شهرداری تبریز، خانه استاد سید محمد حسین شهریار خریداری، و به موزه ادبی شهریار تبدیل شده است.

شهریار و اهل بیت علیهم السلام
استاد سید محمد حسین شهریار، عاشق و دلداده پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و اهل بیت عصمت و طهارت بود و می سرود:

قوام عرش خدا قائم از قیام محمد صلی الله علیه و آله     ببین که سر به کجا می کشد مقام محمد صلی الله علیه و آله

عشق و علاقه خاص استاد به ائمه اطهار علیهم السلام ، به ویژه علی علیه السلام در شعرهای همای رحمت، یا علی، شب و علی، و علی و دنیا نمایان است:

علی آن شیر خدا، شاه عرب     الفتی داشته با این دل شب

شب ز اسرار علی آگاه است     دل شب مظهر سِرُّ اللّه است

نیز در مرثیه «حماسه حسینی» و قصیده «کاروان کربلا»، علاقه وافر شهریار به سرور شهیدان، امام حسین علیه السلام آشکار شده است:

شیعیان! دیگر هوای نینوا دارد حسین     روح دل با کاروان کربلا دارد حسین

هم چنین در مورد محّرم می سراید:

محّرم آمد و آفاقْ مات و محزون شد     غبار محنت این خاکدان به گردون شد

شهریار و انقلاب اسلامی
استاد شهریار همگام با مردم انقلابی ایران، با سلاح شعر و قلم، شروع به مبارزه و ثبت وقایع انقلاب اسلامی کرد. مقام معظم رهبری، در مورد این روحیه از زندگی شهریار می فرماید: «وقتی که انقلاب پیروز شد، شهریار با همان روحیه دینی و ذهنیت صاف و روشن خودش، از انقلاب استقبال بسیار خوبی کرد». ایشان در پیام در گذشت استاد شهریار هم فرمودند: «در ده سال آخر عمر، این مرد بزرگ و این شاعر کهن، با دلی جوان و لبالب از شوق و احساس و با درک وظیفه بزرگ شاعرِ دوران انقلاب، همه سرمایه عظیم ذوق و هنر خود را در خدمت هدف و راهی گذاشت که کشور او و مردم او برگزیده و برای آن تن به فداکاری داده بودند.... او عاشق قرآن بود و قرآن مجّسم و زنده را در انقلاب اسلامی مشاهده می کرد؛ از این رو، خود را در خدمت انقلاب خواست و گذاشت و به مردمی که جان در گرو آن نهاده بودند، پاسخ مثبت داد».

شهریار و جنگ تحمیلی
استاد شهریار در هنگام جنگ تحمیلی با شعرهایی که می سرود، شور و شعفی در میان ملت و ادب فارسی ایجاد می کرد.

سلام ای جنگجویان دلاور     نهنگانی به خاک و خون شناور

سلام ای صخره های صف کشیده     به پیش تانک های کوه پیکر...

سلام ای خاندان های شهیدان     پدر، مادر، برادر، یا که خواهر

به صد داغِ ستم ننشسته از پای     که بنشانی به جای خود ستمگر...

تو هم با خون پاکان شهریارا!     بشوی اوراق از این دیوان و دفتر

استاد شهریار در سال 1367، در مراسم مجتمع هنر وادبیات دفاع مقدس، به دریافت لوح دست خط زرّین حضرت امام رحمه الله ، دیپلم افتخار و سکه یادبود مجتمع به عنوان برگزیده شعر دفاع مقدس و جنگ تحمیلی نائل آمد.

مقام معظم رهبری و شهریار

بزرگداشت شهریار
مقام معظم رهبری، در مورد شعر فارسی شهریار می فرماید: «عمده آن خصوصیتی که در شعر فارسی شهریار است، این است که شعرِ به معنای حقیقی کلمه است؛ یعنی فقط نظم کلمات نیست. لُبّ احساس و خیال [است] و گاهی این زبان اوج می گیرد. یعنی ما غزل هایی در شعر فارسی شهریار داریم که در ردیف غزل های درجه یک فارسی است [که]... او را در ردیف یکی از بزرگ ترین شعرای زمان ما قرار می دهد».

درباره «حیدر بابایه سلام»
رهبر معظم انقلاب، در مورد شعر «حیدر بابایه سلامِ» شهریار ـ که از معروف ترین شعرهای اوست ـ می فرماید: «شهریار یکی از بزرگ ترین شعرای همه دوران های تاریخ ایران است و آن به لحاظ «حیدر بابایه سلام» اوست. حیدر بابایه سلام یک شعر استثنایی است. همه خصوصیات شعری مثبت شهریار در آن هست؛ یعنی آن روانی، صفا، سخن شیرین و چیزهای دیگری که مربوط به شعر است، همه در حیدر بابایه سلام هست و آن این است که در یک شعر معمولی که تصویری است از سابقه ذهنی خود شاعر، مطالب بسیار حکمت آمیزی هست؛ یعنی با این حساب، می توان شهریار را یک شاعر حکیم به حساب آورد».

پیام درگذشت شهریار
مقام معظم رهبری، در پیامی به مناسبت درگذشت استاد شهریار فرمودند: «شهریارِ شعر و ادب ایران درگذشت و بلبل داستان سرای غزل فارسی خاموشی گزید. بیش از نیم قرن، شهریار، ذهن و دلِ دوست داران ادبیات و هنر را با شعر خود و با صفا و خلوصی که از آن چلچراغ رنگارنگ می تراوید، نور باران می کرد و با زبانی که اگر نه زبان مادری او، امّا زبان دل و روح و احساس او بود، به دل های شیدا، شور و حال می بخشید... درخشان ترین هنر شهریار آن است که وظیفه تاریخی خود را شناخت و با همه وجود و به کمال خلوص به آن عمل کرد».

پرواز مرغ بهشتی
گردش ایام به روز 27 شهریور سال 1367 رسید. در این روز اندوهناک، ایران زمین، بزرگی از بزرگان جامعه شعر و شاعری خود را به سرمنزل مقصود بدرقه کرد و به ابدیت سپرد؛ آری، شهریار مُلک سخن ایران، رخ در نقاب خاک کشید و بار سنگین 82 بهار عمر را بر زمین نهاد و مرغ بهشتی به پروازی در اوج درآمد.

در چنین روزی، مردم فرهنگ دوست و قدرشناس تبریز، به نیابت از مردم فرهیخته ایران اسلامی، سید محمد حسین بهجت تبریزی، متخّلص به شهریار را بر دوش خود، به مدفن وی در «مقبرة الشعرا» در جوار دیگر عارفان، ادیبان و شاعران نامی ایران زمین حمل کردند و به خاکش سپردند.

در این آرامگاه، افزون بر شهریار، چهار شاعر بزرگ تاریخ ادب چون خاقانی شروانی، همام تبریزی، قطران و... نیز آرمیده اند.

یادشان گرامی باد.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
اینفوگرافیک: نگاهی اجمالی به زندگی آیت‌الله فاطمی‌نیا
فیلم| بیانات آیت‌الله فاطمی‌نیا در مورد حاج قاسم
عاشقانه‌های استاد فاطمی‌نیا با همسرش
روایتی تلخ از ترور شیرین
واکنش محمدسرشار به درگذشت آیت‌الله فاطمی‌نیا
پیام تبریک رئیسی به مناسبت انتخاب رئیس جدید دولت امارات
مربی جمالی: قهرمان خطاب کردن او قُبح پناهندگی را می‌شکند
تصاویر| تظاهرات یهودیان در شهر نیویورک علیه اسرائیل
فوتی‌های کرونایی در شبانه‌روز گذشته، ۸ نفر
لزوم غیرحضوری شدن یک‌سوم خدمات دستگاه‌های اجرایی تا شهریورماه
خزاعی وزیر فرهنگ لبنان را بدرقه کرد
رقم زدن سالمندی سالم با فناوری‌های دیجیتال
لزوم اطلاع رسانی در مورد اجرای آزمون‌های هوشمند و بدون کاغذ
در کشورهای خارجی هم با لباس مهمانی به دانشگاه نمی‌روند!
واکنش باشگاه پرسپولیس به شایعات
جزئیات تشییع و خاکسپاری آیت‌‌الله فاطمی‌نیا
منتفی شدن افزایش نرخ خدمات تاکسی‌های اینترنتی
هشدار اژه‌ای به تخریب کنندگان آرامش روانی مردم و امنیت جامعه
تسهیل خدمات زایمان، مهم‌ترین اقدامات وزارت بهداشت در حوزه حمایت از جوانی جمعیت
رویکرد دانشگاه آزاد، میدان دادن به نسل جوان
ابلاغ قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت
لزوم اطلاع رسانی در مورد اجرای آزمون‌های هوشمند و بدون کاغذ
در کشورهای خارجی هم با لباس مهمانی به دانشگاه نمی‌روند!
رویکرد دانشگاه آزاد، میدان دادن به نسل جوان
مدعیان رتبه بندی معلمان چه کردند؟
آن طور که باید، دانشگاهیان سند دانشگاه اسلامی را نمی شناسند
همکاری دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی با پژوهشگاه ملی ژنتیک
به زوج‌های دانشجو توسط ستاد اجرایی، ارائه تسهیلات فرزندآوری
آخرین فرصت دریافت اعتراض به سوالات آزمون دستیاری، امروز
عدم لغو کلاس های تئوری دانشگاه امیرکبیر در ۲۸ اردیبهشت
اعلام نتایج معرفی شدگان به مصاحبه دکتری تا آخر اردیبهشت
آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون نظام مهندسی، امروز
نکات کنکوری/ جزئیات افزایش ظرفیت پزشکی
نکات کنکوری/ ۸ تکنیک طراح کنکور!
نکات کنکوری/ تفریحات یک کنکوری
یک معلم و دو دانش‌آموز در هوتگ غرق شدند
رتبه‌بندی معلمان تا پایان خردادماه اجرا می شود
برگزاری آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران
۵۲ فداکار در یازدهمین «آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان» تجلیل شدند
دلایل اعتراضات فرهنگیان به رتبه بندی معلمان
تمدید مهلت انتخاب محل آزمون دانشجویان پیام نور
انجام فرآیند جذب و ارتقا هیات علمی، بر اساس معیارهای واقعی
نظرسنجی

با توجه به ایجاد کمپین های مختلف برای تعویق کنکوری کارشناسی ارشد، آیا با تعویق آن موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top