گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 299500

بعد از مشخص شدن آمار و ارقام فرار مالیاتی برخی از پزشکان؛

اقدام جالب دانشجویان پزشکی؛ از پزشکان مالیات بگیرید

با محاسبه ای ساده میانگین درآمد هر پزشک سالانه ۲۷ میلیون تومان (ماهانه ۲.۲ میلیون تومان) بدست خواهد آمد که با واقعیت اختلاف فاحشی دارد. بنابراین رقم تخمینی۷۰۰ میلیارد که توسط سازمان امور مالیاتی برای مالیات سالانه پزشکان اعلام می شود صحیح نیست.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیانیه ای خطاب به نمایندگان مجلس خواستار قوانینی در جهت شفافیت مالی پزشکان شدند. در این بیانیه آمده است: «عدم استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود برای دسترسی به گردش مالی حساب بانکی پزشکان از جمله معضلات در این راستا میباشد. الزام پزشکان به نصب کارتخوان در مطب جهت پیگیری تراکنش مالی  توسط سازمان امورمالیاتی در جلوگیری از فرار مالیاتی موثر است درصورتی که نظام پزشکی و وزارت بهداشت این موضوع را الزام قانونی نمی دانند.»

متن بیانیه به شرح زیر می باشد:

یکی از راهکارهای حفاظت از منافع عمومی جامعه، موضوع چگونگی تهیه، تصویب و اجرای بودجه کل کشور به عنوان مهمترین سند مالی کشور است. از آنجایی که لایحه بودجه سالیانه به طور مستقیم در زندگی مردم تاثیر دارد تصویب بودجه اگر به درستی و با برنامه ریزی انجام نشود زندگی آحاد ملت را با مشکل مواجهه می کند. یکی از منابع مهم درآمدی بودجه ی هر کشور «مالیات» است و در صورتی که قوانین مربوط به مالیات به درستی تعیین و اجرا شود شاهد اثر گذاری در زمینه های عدالت اجتماعی و حتی اصلاح فرهنگ خواهیم بود.

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی و به گفته ی نوری، ریاست امور مالیاتی استان تهران ، از حدود 20 هزار نفر پزشک شاغل در تهران 11هزار نفر برای عملکرد سال 96  اظهارنامه ی مالیاتی ارائه کرده اند که میانگین مالیات اعلامی از سوی پزشکان برای هر نفر 5 میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود اما بر اساس آمار و اطلاعات سامانه‌های طرح جامع مالیاتی ، این میانگین حدود ۱۴ میلیون تومان تشخیص داده شده است. این آمار نشان می دهد که  تعداد قابل توجهی از پزشکان از ارائه اظهارنامه مالیاتی خودداری می‌کنند و طبق ماده ی 274  قانون مالیات های مستقیم جرم محسوب میشود اما تاکنون هیچ گونه برخورد کارسازی از طریق مراجع قضایی صورت نگرفته است.

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور از 700 میلیارد تومان مالیات تعیین شده توسط این سازمان برای پزشکان تنها 150 میلیارد تومان وصول شده است. همچنین با فرض اخذ مالیات ۲۰ درصدی، با محاسبه ای ساده میانگین درآمد هر پزشک سالانه ۲۷ میلیون تومان (ماهانه ۲.۲ میلیون تومان) بدست خواهد آمد که با واقعیت اختلاف فاحشی دارد. بنابراین رقم تخمینی۷۰۰ میلیارد که توسط سازمان امور مالیاتی برای مالیات سالانه پزشکان اعلام می شود صحیح نیست.

عدم استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود برای دسترسی به گردش مالی حساب بانکی پزشکان از جمله معضلات در این راستا میباشد. الزام پزشکان به نصب کارتخوان در مطب جهت پیگیری تراکنش مالی  توسط سازمان امورمالیاتی در جلوگیری از فرار مالیاتی موثر است درصورتی که نظام پزشکی و وزارت بهداشت این موضوع را الزام قانونی نمیدانند.

انجمن اسلامی دانشجویان 1348 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این راستا ضمن خواستار شفافیت در ساز و کار مالیاتی، از نمایندگان مجلس تقاضا دارد تا  با ایستادگی در برابر لابی گری ها و فشار های سیاسی از سوی برخی پزشکان، نسبت به تصویب این لاحه اهتمام ورزند تا گامی مهم به سوی عدالت برداشته شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری