گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 328037

بیانیه دختران انقلابی دانشگاه تهران در دفاع از کرامت زنان

دختران انقلابی دانشگاه تهران طی بیانیه‌ایی خواستار حفظ کرامت زنان شدند. در بخشی از این بیانیه آمده است: اول آنکه روح حاکم بر رویکرد دولتی در خصوص زنان از قبیل اظهار نظرها و تصمیم گیری ها، از جنس نگاه غربی و ترویج شعار تشابه حقوق زن و مرد است که به حکم عقل باید از آن دوری گزید.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، دختران انقلابی دانشگاه تهران طی بیانیه‌ای در دفاع از کرامت زنان تاکید کردند: از عملکرد برخی مسئولین چنین برداشت می شود که پرداختن به مسائل زنان به جای اینکه به عنوان یک دغدغه اصیل و به نیت خدمت رسانی به نیمی از جمعیت کشور باشد، به دستاویزی برای تبلیغ و نمایش سیاسی و کسب رای بیشتر بدل شده و این یعنی سوء استفاده ای شنیع از مسئله حقوق زنان، که موجب تحقیر و خیانت به بانوان کشور است.

متن بیانیه بشرح ذیل است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

"حق کرامت الهی زن، بالاترین حقوق زن است"
امام خامنه ای

از زمانی که هجوم و نفوذ فرهنگ غربی به ملت های مسلمان آغاز شد، یکی از اصلی ترین مجاهدت های زنان مسلمان در عرصه فکری و فرهنگی جامعه، مبارزه با دیدگاه غربی و تبیین عملی و نظری فرهنگ اصیل اسلامی بوده است. متاسفانه این روزها در کشور ما، علاوه بر رواج دیدگاه غربی که مستلزم نگاه ابزاری به زن و خدشه دار شدن کرامت و شرافت مقام زن است، با اجحاف های سیاسی در مسائل مربوط به زنان مواجه هستیم. این روزها رویکردها به مسائل زنان با چند ظلم جدی همراه است که برخی از آن ها را بیان می کنیم:

اول آنکه روح حاکم بر رویکرد دولتی در خصوص زنان از قبیل اظهار نظرها و تصمیم گیری ها، از جنس نگاه غربی و ترویج شعار تشابه حقوق زن و مرد است که به حکم عقل باید از آن دوری گزید.

دوم؛ از مهمترین خلاءها، عدم معرفی کامل نگاه اسلامی به زنان و حقوق ایشان در اسلام از طریق آموزش و پرورش و آموزش عالی است، همچنین در طی این سال ها، فعالیت پیوسته و مناسبی در خصوص الگو سازی چهره های اصلی و اصیل فرهنگ اسلامی یعنی حضرت زهرا (س)، حضرت زینب (س) و زنان عاشورایی، حضرت معصومه (س)، زنان قرآنی، شهدای زن صدر اسلام و شهدای زن دفاع مقدس و سبک زندگی این بزرگواران از طریق آموزش و پرورش، صدا و سیما و ارگان های اجرایی دیگر صورت نگرفته است.

سوم؛ بی توجهی مفرط به مقام والای مادری، فرهنگ سازی در این خصوص و عدم ایجاد زمینه های مناسب و تسهیلات متناسب با مادران در موقعیت های مختلف علمی و اجتماعی، همچنین نپرداختن به "حفظ کرامت زن" در جامعه و خانواده به عنوان محور اصلی تصمیم گیری های اجرایی در این حوزه قابل توجه است.

چهارم آنکه متاسفانه از عملکرد برخی مسئولین چنین برداشت می شود که پرداختن به مسائل زنان به جای اینکه به عنوان یک دغدغه اصیل و به نیت خدمت رسانی به نیمی از جمعیت کشور باشد، به دستاویزی برای تبلیغ و نمایش سیاسی و کسب رای بیشتر بدل شده است. و این یعنی سوء استفاده ای شنیع از مسئله حقوق زنان، که موجب تحقیر و خیانت به بانوان کشور است.

پنجم آنکه در حوزه زن و خانواده، به جای آنکه مشکلات اصلی شناسایی و برطرف گردد، به مسائل حاشیه ای و جزئی پرداخته می شود که حاصلی جز نمایش رسانه ای و منحرف شدن اذهان عمومی از معصلات اصلی ندارد. مسائلی از قبیل ورود زنان به ورزشگاه ها و حتی همراهی با پروژه کشته سازی در این خصوص. غافل از آنکه اگر هم قرار است به چنین مسئله حاشیه ای پرداخته شود، باید پیش از هر چیز دانست که فرهنگ فعلی ورزشگاه ها و زیرساختهای آن، اساسا متناسب با کرامت زن مسلمان نیست.

ما بر این باوریم که بازگشت به تعلیمات حقیقی اسلام، تنها راه برای احیای حقوق زنان است.

مسئولین باید توجه کنند که جایگاه بانوان در خانواده و جامعه باید به نحوی باشد که حافظ شخصیت، کرامت و حیثیت زنانگی آنهاست زیرا همانطور که حضرت امام (ره) فرمودند: "زن مربی انسان ها است". بنابراین، سرنوشت بانوان است که سرنوشت خانواده و در نهایت تمامی یک جامعه را رقم می زند و دستاویز قرار گرفتن امور مربوط به ایشان در جهت اهداف سیاسی و حزبی، از بزرگ ترین خیانت ها به ملت است.

و العاقبه للمتقین.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری