گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 328299

الزام دانشگاه‌ها بر اجرای آئین‌نامه حجاب و عفاف

رئیس مرکز حراست وزارت علوم بر اجرای آیین نامه صیانت از حجاب و عفاف در دانشگاه ها برای مدیریت بهتر اوضاع در دانشگاه ها تاکید کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از وزارت علوم، محسن پالیزبان در میزگرد بررسی مسائل جاری آموزش عالی در آغاز سال تحصیلی گفت: مرکز حراست دو رویکرد «امنیت خردگرا» و «امنیت اجتماعی شده» را اتخاذ کرده است.

وی با اشاره به رویکردهای موردنظر مرکز حراست در دانشگاه ها گفت: مراکز حراست دو رویکرد «امنیت خردگرا» و «امنیت اجتماعی شده» را اتخاذ کرده‌است. انتخاب این رویکردها بر اساس ویژگی های خاص دانشگاه صورت گرفته است.

رئیس مرکز حراست وزارت علوم یادآورشد: ویژگی های آرمان گرایی، مطالبه گری، عدالت طلبی، حساسیت به مسائل داخلی وخارجی، خلاقیت، ابتکار، فداکاری و ایثارگری به دانشگاه جایگاه بی نظیری داده که مواجهه هوشمندانه با آن راه برون رفت از چالش های کشور است. آزادگی، استقلال و آزاداندیشی ذاتی دانشگاه که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم می باشد چشم ناظر و بینای جامعه برای اصلاح و بهبود امور کشور است.

وی تصریح کرد: معتقدیم برنامه ریزی امنیتی در دانشگاه بدون توجه به ویژگی های یاد شده امکان پذیر نیست. خردگرایانه بودن امنیت ایجاب می‌کند برنامه ریزی امنیتی بر اساس شناخت دقیق و صحیح از دانشگاه و ترتیبات نا نوشته حاکم بر آن باشد. اجتماعی بودن امنیت نیز ایجاب می کند علاوه بر حراست بخش های دیگر دانشگاه و دانشگاهیان در تامین امنیت و درونی سازی آن مشارکت داشته باشند.

مشاور وزیر علوم با اشاره به اقدامات حراست در مجموعه وزارت علوم اظهار داشت: با انتخاب رویکرد حراست اجتماعی تلاش می کنیم زمینه مشارکت حداکثری دانشگاهیان در حل مسائل کشور فراهم شود ضمن آنکه تلاش می‌کنیم از دست اندازی و طمع بدخواهان به این سرمایه عظیم جلوگیری شود. اگر بخواهیم حراست اجتماعی را به طور خلاصه تعریف کنیم باید گفت حراست اجتماعی، بهره‌مندی از سرمایه‌های انسانی و معنوی داخل دانشگاه برای دستیابی به دانشگاهی امن است.

رئیس مرکز حراست وزارت علوم در ادامه افزود: شواهد و قرائن و برخی براوردهای اطلاعاتی بیانگر آن است که ضد انقلاب به دنبال ضربه زدن به کشور از طریق ایجاد ناآرامی در دانشگاه و سرایت آن به جامعه می‌باشد. ما به عنوان کارگزاران این بخش بدبینانه‌ترین حالت را در نظر می‌گیریم تا بتوانیم در مقابل آن آمادگی کاملی داشته باشیم.

وی در ادامه، جلوگیری از نفوذ عناصر اخلال گر و ساختار شکن خارج از دانشگاه، حمایت از فعالیت قانونی تشکل‌های شناخته شده، تعامل و گفتگوی مستمر بین مسئولین دانشگاه و دانشجویان، اهتمام و تلاش بیشتر برای اجرای آیین نامه صیانت از حجاب و عفاف، پرهیز از اقدام های پر شدت که موجب دو قطبی سازی می‌شود وتوجه به امید و باور و اعتماد به نفس و تعلق خاطر دانشجویان به دانشگاه  را برای مدیریت بهتر اوضاع در دانشگاه ها مطرح کرد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری