تاریخ انتشار: جمعه 1398/10/06 - 10:01
کد خبر: 339775

پرویز امینی

رحیم‌پور کارمند انقلاب است نه روحانی

رحیم‌پور کارمند انقلاب است نه روحانی

آنچه رحیم پور در این دهه ها درحوزه عمومی از فکر سازی، مسئله آفرینی، چالش و نقد افکار رقیب کرده است، استثنایی است که بدیل نداشته است. اما در عین حال رحیم پور این حسن را داشت که درگیر حواشی سازمان بوروکراتیک دانش و کسب مدرک و طی سلسله مراتب اداری آزاردهنده مربی، استادیار، دانشیار و....و ردیف کردن مقاله های علمی_پژوهشی و ساختن یک رزومه پر و پیمان و دهان پرکن نشد تا متن مسایل فراموش شود. حاشیه ای که امروز به متن آکادمی ها و موسسات دانشگاهی تبدیل شده است.

خبرنامه دانشجویان ایران: پرویز امینی// حسن رحیم پور حدود سه دهه است که به مثابه یک «روشنفکر حوزه عمومی»  از خاستگاه اسلام و انقلاب و امام وارد دیالوگ و گفتگو با جامعه شده است. مجله کتاب نقد که موفق ترین ژورنالیسم فکری در حوزه عمومی  جریان انقلاب اسلامی تا کنون است، در دوره سردبیری  او  توانست  به  جریان انقلاب، موضع فعالی در مواجهه با سیلاب چالش های فکری و تئوریک دوره دوم خرداد  و قدرت هماوردی به این جریان در حوزه عمومی ببخشد. این مجله منبع اصلی در تغذیه و تشجیع فکری انقلابیون در مقطع انتشار خود بود که بعد از او متاسفانه از رونق افتاد.

گفتارهای تلویزیونی رحیم پور درباره  مسایل فکری، میدان وسیع تری برای نقش آفرینی او در حوزه عمومی ایجاد کرد و برخی کلیدواژه های انقلاب اسلامی و در راس آنها "عدالت" از همین طریق میدان وسیعی در جامعه پیدا کرد و فضای عمومی را در بر گرفت.

رحیم پور در این سه دهه تلاش کرده است هم از ذخایر فکر دینی و در راس آن نهج البلاغه زنگارزدایی کند و از داشته های باارزش و راهگشا اما فراموش شده معرفتی اسلام و انقلاب، غبارزدایی کند و آنها را به میدان توجه و کانون چشم انداز عمومی عرضه کند.

زبان رسا و قلم توانای رحیم پور  بعلاوه انباشت مطالعات و اصراری که در خواندن و خواندن و خواندن داشته است و صراحت در گفتار و باورمندی  عمیقش به اسلام و انقلاب و امام و  غیرت دینی و انقلابیش، به او این امکان را داد که یک نوع گشودگی و شجاعت اندیشیدن به باورمندان فکری انقلاب ایجاد کند و آنها را از موضع انفعال خارج  و از حاشیه به متن بیاورد.

آنچه رحیم پور در این دهه ها درحوزه عمومی از فکر سازی، مسئله آفرینی، چالش و نقد افکار رقیب کرده است، استثنایی است که بدیل نداشته است. اما در عین حال رحیم پور این حسن را داشت که درگیر حواشی سازمان بوروکراتیک دانش و  کسب مدرک و طی سلسله مراتب اداری آزاردهنده مربی، استادیار، دانشیار و....و ردیف کردن مقاله های علمی_پژوهشی و ساختن یک رزومه پر و پیمان و دهان پرکن نشد تا متن مسایل فراموش شود. حاشیه ای که امروز به متن آکادمی ها و موسسات دانشگاهی تبدیل شده است.

همچنین رحیم پور خود را درگیر مسئولیت های اداری و سیاسی نکرد و تنها خواست که  کارمند اسلام و انقلاب باشد و مرئوسیت هیچ رئیسی را نه پذیرفت و نه تحمل کرد. همین مسئله به او اجازه داد که با محافظه کاری مذموم و عافیت طلبانه وداع کند و  از همه امکان هایی که دارد برای نقد و اعتراض به کج فکری و کج کارکردی سیاستمداران استفاده کند و آنها را آماج نقدهای صریح و گزنده خود قرار دهد.

به طور طبیعی سیاستمداران نه می توانند خود را از دیالوگ گزنده با او مصون نگه دارند و نه می توانند زبان تندش را تحمل کنند. اما بسیاری از آنها این میزان هوشیار هستند که به سراغ حذف فیزیکی او نروند و راههای دیگر را مثل نرم کردن او با تمجید و تطمیع زبانی، ناشکیبایی درونی او اما تحمل ظاهری و  یا راه انداختن جنگ روانی و تبلیعاتی علیه او را در پیش بگیرند. اما بهرحال همه سیاستمداران یا  این میزان هوشیار نیستند و یا تفرعنی دارند که نمی توانند به راههای دیگری جز حذف فیزیکی منتقد خود فکر کنند و جناب روحانی البته جز این دسته است.

اما امثال جناب روحانی باید بدانند که امثال رحیم پورها کارمندان او نیستند که منشا ارزش شان به رد و تایید او باشد. رحیم پورها کارمندان اسلام و انقلاب هستند که به نهادهایی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی ارزش می دهند و نه برعکس!

جناب روحانی در ماجرای بنزین، رحیم پور تنها معترض شما نیست که با حذف او کار تمام شود. این روزها سراسر ایران همه رحیم پورند! با آنها چه خواهی کرد؟

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
واکنش محمدسرشار به درگذشت آیت‌الله فاطمی‌نیا
پیام تبریک رئیسی به مناسبت انتخاب رئیس جدید دولت امارات
مربی جمالی: قهرمان خطاب کردن او قُبح پناهندگی را می‌شکند
تصاویر| تظاهرات یهودیان در شهر نیویورک علیه اسرائیل
فوتی‌های کرونایی در شبانه‌روز گذشته، ۸ نفر
لزوم غیرحضوری شدن یک‌سوم خدمات دستگاه‌های اجرایی تا شهریورماه
خزاعی وزیر فرهنگ لبنان را بدرقه کرد
رقم زدن سالمندی سالم با فناوری‌های دیجیتال
لزوم اطلاع رسانی در مورد اجرای آزمون‌های هوشمند و بدون کاغذ
در کشورهای خارجی هم با لباس مهمانی به دانشگاه نمی‌روند!
واکنش باشگاه پرسپولیس به شایعات
جزئیات تشییع و خاکسپاری آیت‌‌الله فاطمی‌نیا
منتفی شدن افزایش نرخ خدمات تاکسی‌های اینترنتی
هشدار اژه‌ای به تخریب کنندگان آرامش روانی مردم و امنیت جامعه
تسهیل خدمات زایمان، مهم‌ترین اقدامات وزارت بهداشت در حوزه حمایت از جوانی جمعیت
رویکرد دانشگاه آزاد، میدان دادن به نسل جوان
ابلاغ قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت
امضا دفتر یادبود شهیده شیرین ابوعاقله در سفارت فلسطین توسط حدادعادل
مدعیان رتبه بندی معلمان چه کردند؟
چرا ضد انقلاب ناراحت است؟
جمعه رئیس جمهور مهمان مردم آذربایجان غربی است
لزوم اطلاع رسانی در مورد اجرای آزمون‌های هوشمند و بدون کاغذ
در کشورهای خارجی هم با لباس مهمانی به دانشگاه نمی‌روند!
رویکرد دانشگاه آزاد، میدان دادن به نسل جوان
مدعیان رتبه بندی معلمان چه کردند؟
آن طور که باید، دانشگاهیان سند دانشگاه اسلامی را نمی شناسند
همکاری دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی با پژوهشگاه ملی ژنتیک
به زوج‌های دانشجو توسط ستاد اجرایی، ارائه تسهیلات فرزندآوری
آخرین فرصت دریافت اعتراض به سوالات آزمون دستیاری، امروز
عدم لغو کلاس های تئوری دانشگاه امیرکبیر در ۲۸ اردیبهشت
اعلام نتایج معرفی شدگان به مصاحبه دکتری تا آخر اردیبهشت
آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون نظام مهندسی، امروز
نکات کنکوری/ جزئیات افزایش ظرفیت پزشکی
نکات کنکوری/ ۸ تکنیک طراح کنکور!
نکات کنکوری/ تفریحات یک کنکوری
یک معلم و دو دانش‌آموز در هوتگ غرق شدند
رتبه‌بندی معلمان تا پایان خردادماه اجرا می شود
برگزاری آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران
۵۲ فداکار در یازدهمین «آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان» تجلیل شدند
دلایل اعتراضات فرهنگیان به رتبه بندی معلمان
تمدید مهلت انتخاب محل آزمون دانشجویان پیام نور
انجام فرآیند جذب و ارتقا هیات علمی، بر اساس معیارهای واقعی
نظرسنجی

با توجه به ایجاد کمپین های مختلف برای تعویق کنکوری کارشناسی ارشد، آیا با تعویق آن موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top