گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 351590

اقدام علمی یک دفتر انجمن اسلامی

مرکز علمی شهید علم الهدی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند، بعد از اختراع چند ربات تعقیب خط و پهباد موفق به اختراع ربات جستجوگر ابابیل شد. هدف اصلی این پروژه به حداقل رساندن خسارات وخطر های جانی و اعمال بیشترین دقت به عنوان یک نیروی انسانی در عملیات‌های خطرناک نظیر امداد رسانی و یا دفاع در حملات تروریستی درون شهری می‌باشد. این ربات به منظور جستجوی هوشمند طراحی و ساخته شده است که میتوان از آن به عنوان ربات هوشمند امداد رسان ، خدمتکار ، تیر انداز و ... با توجه به نیاز استفاده نمود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ مرکز علمی شهید علم الهدی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند، بعد از اختراع چند ربات تعقیب خط و پهباد موفق به اختراع ربات جستجوگر ابابیل شد. هدف اصلی این پروژه به حداقل رساندن خسارات وخطر های جانی و اعمال بیشترین دقت به عنوان یک نیروی انسانی در عملیات‌های خطرناک نظیر امداد رسانی و یا دفاع در حملات تروریستی درون شهری می‌باشد. این ربات به منظور جستجوی هوشمند طراحی و ساخته شده است که میتوان از آن به عنوان ربات هوشمند امداد رسان ، خدمتکار ، تیر انداز و ... با توجه به نیاز استفاده نمود. بخش های اصلی این ربات شامل سیستم های مکانیکی و الکترونیکی جستوجوگر، سیستم ارسال و دریافت بیسیم و همچنین الگوریتم های ردیابی و کنترل- می باشد.

نحوه عملکرد این ربات به این صورت است که اپراتور توسط لپ تاپ کنترل کامل ربات را در اختیار میگیرد و به وسیله دوربینی که روی آن تعبیه شده است آن را به محل مورد نظر فرستاده و حال میتواند اشخاص مورد نظر را مشاهده نماید و ربات به صورت هوشمند با استفاده از الگوریتم های پردازش تصویر و کنترل هوشمند هر یک از افراد حاضر در محل را ردگیری مینماید خمچنین اپراتور میتواند با انتخاب هر سوژه ربات را ملزم به دنبال کردن آن و پس از آن با توجه به نیاز به سوژه امداد رسانی نماید و یا در صورت استفاده نظامی هدف مورد نظر را از بین ببرد.

با توجه به این که این ربات از دقت بالایی درتشخیص و ردگیری برخوردار است وهمچنین با قابلیت نشانه روی خودکار خودش میتواند گامی مهم در جهت اعمال سریع و دقیق عملیات خطرناک و نجات جان انسان‌ها باشد. با توجه به طراحی‌های صورت گرفته برای طرح نهایی و کامل این پروژه افزون بر امکاناتی که در اختیار اتاق پروژه قرار داشته است متاسفانه علی رغم پیگیری های صورت‌گرفته، حمایت درخوری از ما نشده‌ است.

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند، خواستار حمایت هر چه بیشتر دانشگاه برای تامین نیاز هایی از این قبیل هست. این پروژه توسط دبیر علمی وقت مرکز پژوهشی شهید علم الهدی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند و با نظارت استاد محترم جناب مهندس زارع عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند و مهندس سید حسین موسوی به عنوان یک پروژه کارشناسی طراحی و ساخته شده است.

در این پروژه یک مخزن هوا با تحمل فشار بالا طراحی و ساخته شده توسط استاد محترم مهندس صادقی و همچنین راهنمایی های ایشان و بازوی مکانیکی ساخته شده توسط امیر راشدی و صالح شمسی نژاد استفاده شده است. در نهایت از اساتید محترم مهندس زارع ، مهندس صادقی ، مهندس موسوی ، دکتر ‏فرشاد و اقایان محتشمی ، بهنام فر و همکاران ایشان و تمام عزیزانی که در این پروژه یاری رساندند کمال تقدیر و تشکر را داریم.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری