گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 354993

«نمایشگاه حجاب و عفاف» مجازی می‌شود

وی از تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان محصولات حجاب دعوت کرد که ثبت‌نام اولیه برای حضور در این نمایشگاه مجازی را انجام دهند و اعلام کرد: عرضه محصولات تولیدکنندگان از ۲۰ اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ مدیرعامل انجمن فعالان و متخصصین حوزه حجاب از برگزاری «نخستین نمایشگاه مجازی حجاب و عفاف رمضان» از ۲۰ اردیبهشت‌ماه خبر داد و گفت: امسال نمایشگاه قرآن به دلیل شیوع کرونا برگزار نمی‌شود. به همین دلیل و با هدف حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، محصولات حجاب و عفاف در قالب نمایشگاه مجازی به فروش می‌رسد.

نشست خبری تشریح «نخستین نمایشگاه مجازی حجاب و عفاف رمضان» امروز چهارشنبه، ۱۷ اردیبهشت‌ماه، با حضور اسدالله سلیمانی، مدیرعامل انجمن فعالان و متخصصین حوزه حجاب؛ میثم‌ نژادرمضانی، نائب رئیس و خرمدره، دبیر انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب، در سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.

در ابتدای این نشست سلیمانی با اشاره به تعطیلی نمایشگاه قرآن در ماه مبارک رمضان سال جاری و آسیبی که عدم برگزاری این نمایشگاه به بخش فروش محصولات حجاب وارد کرده است، گفت: صنف تولیدکنندگان محصولات حجاب با چهار سال سابقه کار، صنفی نوپا و مردمی است که به عنوان یک گروه جهادی به دلیل خلأ کنونی در این حوزه تشکیل شده است.

وی ضمن تقدیر از فعالیت کارگروه ساماندهی مد و لباس که کمک‌کار تشکیل این انجمن است، ادامه داد: انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب به حدی فعالیت کردند که به جرئت می‌توان گفت در حال حاضر هیچ فعالیتی در حوزه عفاف و حجاب در کشور بدون مشورت با کارشناسان این صنف رخ نمی‌دهد.

مدیرعامل انجمن فعالان و متخصصین حوزه حجاب از نبود هیچ‌گونه حمایتی از این صنف نیز سخن گفت و افزود: در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده است که از چادر باید به عنوان یک کالای فرهنگی یاد شود و این امر به دلیل فعالیت‌های این انجمن است.

وی در ادامه به بحث‌هایی که در خصوص افزایش قیمت چادر طی دو سال اخیر مطرح شده است اشاره کرد و گفت: قیمت چادر طی سال‌های اخیر پنج برابر شده، در حالی که هیچ کدام از اقلام پوشاک چنین افزایش قیمتی نداشته‌اند. همچنین، بیش از ۱۰۰ نوع کالای غیرضروری که ۹۰ درصد آنها نیز مشابه داخلی دارند، ارز دولتی می‌گیرند، اما پارچه چادری که ۹۰ درصد آن وارداتی است، ارز دولتی دریافت نکرده است.

سلیمانی درباره افزایش قیمت چادر اظهار کرد:‌ سلاح سرباز فرهنگی ما در جبهه فرهنگی تضعیف شده است و باید به این بخش رسیدگی شود. واردات پارچه چادری به دلیل کمبود ضروری است و همچنین، ۴۰ هزار نفر در بخش عفاف و حجاب شاغل هستند که این کمبود باعث بیکار شدن آنها خواهد شد.

وی از تعطیلی کارگاه‌های تولیدی محصولات حجاب طی ماه‌های اخیر و بیکاری کارگران و تولیدکنندگان ابراز نگرانی کرد و ادامه داد: هیچ نهادی وجود ندارد که از ما حمایت کند. سکوی فروش ما نیز نمایشگاه قرآن بود که به دلیل شیوع کرونا برپایی آن لغو شد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که نخستین نمایشگاه مجازی حجاب و عفاف رمضان را برای خارج کردن تولیدکنندگان این حوزه از رکود و عرضه محصولات حجاب با قیمت مناسب برگزار کنیم.

اسدالله سلیمانی از حمایت بسیج اصناف، اتحادیه پوشاک، قرارگاه اقتصاد مقاومتی و اشتغال‌زایی، شبکه فراگیر حجاب و ... از این نمایشگاه خبر داد و گفت: این نمایشگاه از ۲۰ اردیبهشت‌ تا ۱۰ خرداد سال جاری به نشانی Hijab۹۹.ir  به صورت مجازی فعال خواهد شد و تولیدکنندگان محصولات خود را در آنجا بارگذاری می‌کنند و مردم می‌توانند محصولات مورد نظر خود را با قیمت مناسب و دریافت تخفیف خریداری کنند.

وی در پاسخ به اینکه چرا پارچه مورد نیاز در داخل کشور تولید نمی‌شود؟ بیان کرد: تولید نخ و رنگ چادر مشکی به تکنولوژی خاصی نیاز دارد. البته در کارخانه شهرکرد توانسته‌ایم تولید آن را بومی کنیم، اما این کارخانه فقط ۱۰ درصد نیاز داخل را تأمین می‌کند و لازم است کارخانه‌های دیگری نیز در این حوزه راه‌اندازی شود.

مدیرعامل انجمن فعالان و متخصصین حوزه حجاب درباره حمایت دولت تصریح کرد: اصناف و بازاریان همیشه بازوی انقلاب بوده‌اند و در همه مشکلات و بحران‌ها به مردم و دولت کمک کرده‌اند و اکنون اولین بار است که زمین می‌خورند و متأسفانه کمک دولت صفر است. اینکه دریافت مالیات‌ها سه ماه به تأخیر می‌افتد کمک نیست، چراکه چندین ماه است کارگاه‌ها تعطیل شده و محصولاتی را که چند ماه قبل تولید کرده‌اند اکنون دیگر فروش نمی‌رود. همچنین، گفته می‌شود که بازگشت چک‌ها در سابقه تولیدکنندگان لحاظ نمی‌شود. آیا این کار کمک است، آن هم وقتی که تمام چک‌ها بازگشت می‌خورد؟! اگر بخواهیم اشتغال را حفظ کنیم، باید دولت از اصناف حمایت کند، چراکه اگر اصناف زمین بخورند، اشتغال زمین خواهد خورد.

در ادامه میثم نژادرمضانی، نائب رئیس انجمن فعالان و متخصصین حوزه حجاب، از اجرای دو برنامه عملیاتی طی شش ماهه اول سال جاری خبر داد و گفت: اولین برنامه برپایی نمایشگاه مجازی حجاب و عفاف رمضان است و دومین برنامه، که در تیرماه همزمان با هفته حجاب و عفاف اجرا خواهد شد، جشنواره مردمی محصولات حجاب «هدی» است. این جشنواره برای اولین بار با محور آسیب‌شناسی و بررسی کارشناسانه محصولات حجاب برگزار خواهد شد.

وی از تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان محصولات حجاب دعوت کرد که ثبت‌نام اولیه برای حضور در این نمایشگاه مجازی را انجام دهند و اعلام کرد: عرضه محصولات تولیدکنندگان از ۲۰ اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود.

سپس مریم‌السادات خرمدره، دبیر انجمن فعالان و متخصصین حوزه حجاب، ابتدا از در حاشیه بودن بخش عفاف و حجاب نمایشگاه قرآن علی‌رغم استقبال سالیانه مردم از این بخش انتقاد کرد و گفت: در گذشته نمایشگاه‌های مختلفی برای عفاف و حجاب برگزار می‌شد، اما هیچ‌کدام جنبه تخصصی و بررسی آسیب‌شناسانه نداشتند. بر همین اساس قرار شد امسال نمایشگاه هدی در هفته عفاف و حجاب برگزار شود. در این نمایشگاه کارگاه‌ تخصصی برای طراحان و تولیدکنندگان برگزار و محصولات حجاب نیز عرضه خواهد شد؛ البته در صورتی که امکان برگزاری حضوری این نمایشگاه نباشد، کارگاه‌های آموزشی به صورت مجازی برپا می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین تلاش داریم که از ظرفیت دانشجویان طراحی لباس در دانشگاه‌ها و نیز استارت‌آپ‌های فعال در این زمینه استفاده کنیم.

در پایان این نشست خبری سلیمانی از تمامی کسانی که جنگ را اداره کرده‌اند و هنوز به وصایای شهدا عمل می‌کنند درخواست کرد که اگر امکاناتی در اختیار دارند، آن را صرف حوزه حجاب کنند و تأکید کرد: تولیدکنندگان حجاب سرمایه این کشورند و باید از این سرمایه‌ها حمایت و حفاظت کرد؛ مثلاً می‌توان با پرداخت وام قرض‌الحسنه از تعطیلی کارگاه‌ها جلوگیری کرد.

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری