گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 358065

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خبر داد:

راه‌اندازی برج فناوری جدید در دانشگاه امیرکبیر

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه پروژه برج فناوری شماره چهار این دانشگاه در حال بررسی است، گفت: برای تامین فضای فیزیکی این برج مذاکراتی صورت گرفته است.

به گزارش سرویس فناوری اطلاعات «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ حسین حسینی تودشکی یکی از برنامه های این دانشگاه را اخذ ایندکس های بین المللی برای ژونال های دانشگاه عنوان کرد و گفت: با اجرای این برنامه اعتبار بین المللی دانشگاه رشد خواهد یافت.

برنامه ریزی برای تقویت پروژه های صنعتی دانشگاه

حسینی تودشکی با اشاره به افزایش و تقویت پروژه های صنعتی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در سال گذشته دو پروژه صنعتی کلان که دارای رقم قرار داد بالایی بودند در دانشگاه برنامه ریزی شد که هم اکنون به مرحله عقد قرارداد رسیده اند.

وی با بیان اینکه حوزه های آب و محیط زیست، انرژی، سلامت و ایمنی، تحقیقات همگرا، و فناوری اطلاعات و هوشمند سازی حوزه های دارای اولویت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به شمار می روند، افزود: برنامه داریم فعالیت های پژوهش و فناوری دانشگاه را در این حوزه ها از طریق حمایت های ویژه و ایجاد زیرساخت های جدید تقویت کنیم.

حسینی تودشکی عنوان کرد: دانشگاه این آمادگی را دارد که از طرح هایی که در حوزه اولویت های دانشگاه هستند حمایت کند و در این راستا در سال جاری حداقل از ۱۰ طرح که منجر به ایجاد زمینه برای آوردن پروژه های صنعتی بزرگ شود، حمایت می شود.

وی اظهار داشت: فعالیت جدیدی در حوزه ارتباط با صنعت در دانشگاه تحت عنوان «بازاریابی» آغاز شده که در این طرح از طریق فضای مجازی نیازهای صنایع به اساتید اعلام و پیگیری می شود. در سال جاری در این واحد میزان پیشرفت پروژه های صنعتی مطابق برنامه زمانبندی پیگیری می شود و در مطالبات مالی از صنعت پیگیری های لازم به عمل خواهد آمد. 

برگزاری جلسات مشترک صنعت با دانشگاه

حسینی تودشکی عنوان کرد: در سال گذشته میان صنایع و اعضای هیئت علمی در حوزه های معادن، ارتباطات و نرم افزار، خودرو، صنایع غذایی و صنایع شوینده ۵ جلسه برگزار شد که این جلسات منجر به ایجاد بوردهای مشورتی بین دانشگاه و صنعت شد و این روند در سال جاری نیز دنبال می شود.

وی گفت: برنامه دیگر پژوهشی این دانشگاه استقرار دفاتر تحقیق و توسعه شرکت ها در دانشگاه است که در سال گذشته بیش از ۵ مورد از دفاتر تحقیق و توسعه در برج فناوری و یا دانشکده های مرتبط در دانشگاه شروع به کار کردند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: در دفاتر تحقیق و توسعه به صورت مداوم و مرتب نیازهای شرکت ها به اساتید و دانشجویان منتقل شود و بر این اساس دانشجویان و اساتید بازوهای رفع نیازهای شرکت ها و موتورهای خلاقیت و نوآوری صنایع خواهند شد. استقرار دفاتر تحقیق و توسعه در دانشگاه منجر به تعریف و اجرای پروژه های صنعتی و ظهور استارت آپ های جدید خواهد شد.

ورود به تحقیقات چندرشته ای

وی با بیان اینکه دانشگاه برنامه دارد تا به تحقیقات چند رشته ای ورود کند، تاکید کرد: فناوری های چند بعدی و چند رشته ای منجر به ایجاد و خلق تکنولوژی های نوین و پیشرفته چند رشته ای خواهند شد. اگر برنامه ریزی و اجرای منسجم همراه کار تیمی خوب صورت گیرد، می تواند منجر به بروندادهای فناوری با سطح پیشرفته شود که موجبات ارتقاء کیفی و همچنین ظهور شرکت های تجاری و اثر گزار در موضوعات فناورانه را فراهم می آورد.

حسینی تودشکی با بیان اینکه در این راستا برنامه داریم از معاونت علمی ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی کمک بگیریم، گفت: توسعه فعالیتهای مرکز فناوری و نوآوری و تجاری سازی برون دادهای علمی و فناوری دانشگاه از دیگر برنامه های معاونت پژوهش و فناوری است.

آخرین وضعیت برج های فناوری دانشگاه

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پروژه افزایش ۵.۵ طبقه به برج فناوری شماره ۱ (ساختمان ابن سینا) دانشگاه آغاز شده است. با اجرای این پروژه ۸۵۰۰ متر مربع به فضای مراکز نوآوری دانشگاه اضافه می شود.

حسینی تودشکی اظهار داشت: پس از اتمام این پروژه برج فناوری دانشگاه به ۱۱ طبقه افزایش می یابد و فضای فعلی برج فناوری شماره ۱ بیش از ۲ برابر خواهد شد.

وی ضمن اشاره به اینکه برج فناوری شماره ۲ دانشگاه نیز در حال بازسازی است، گفت: این برج قرار بود سال گذشته افتتاح شود که به دلیل مشکلاتی که با شهرداری و مقاوم سازی پروژه داشتیم با تاخیر در حال اجراست و به نظر می رسد تا شهریورماه این برج نیز به افتتاح برسد.

حسینی تودشکی اظهار داشت: برج فناوری شماره ۲ دانشگاه نیز در ۹ طبقه و ۲۲۰۰ متر مربع فعال خواهد شد. در این برج که ۲ شتاب دهنده کسب و کار  مستقر می شوند و در  ۲ تا ۳ طبقه از آن  نیز شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه شهر هوشمند مستقر خواهند شد. همچنین صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر نیز در این برج مستقر خواهد شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه مراکز تحقیق و توسعه دو شرکت نیز در این برج مستقر شوند، گفت: در حال حاضر بیش از ۲۲۵ واحد فناور و شرکت دانش بنیان در مجموعه مراکز نوآوری و برجهای فناوری این دانشگاه مستقر هستند و پیش بینی می شود تا پایان امسال تعداد این مراکز به  ۳۰۰ واحد فناور و شرکت برسد.

وی گفت: برج فناوری شماره ۳ دانشگاه نیز در خیابان بزرگمهر با حضور ۲۰ شرکت دانش بنیان رویشی مشغول به فعالیت است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه پروژه برج فناوری شماره ۴ این دانشگاه نیز در حال بررسی است، گفت: برنامه داریم در این برج ۳۰ تا ۵۰ شرکت رویشی دانشگاه مستقر شوند که تامین فضای فیزیکی این برج مذاکراتی صورت گرفته و در حال نهایی شدن است.

راه اندازی ۵ مرکز تخصصی نوآوری در دانشکده ها

حسینی تودشکی ادامه داد: در سال گذشته سیاست ایجاد مراکز تخصصی نوآوری در دانشکده های این دانشگاه آغاز شد و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکنون ۵ مرکز تخصصی نوآوری در دانشکده های این دانشگاه راه اندازی شده است. این مراکز در دانشکده های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی نساجی، مهندسی پزشکی و یک بخش  در دانشکده مهندسی کامپیوتر می باشند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در دانشکده مهندسی کامپیوتر ۴ دفتر تحقیق و توسعه شرکت های مختلف در حال فعالیت و یا توسعه فضای فیزیکی هستند.

حسینی تودشکی اظهار داشت: یک مرکز نوآوری تخصصی در حوزه انرژی با تمرکز در بخش نفت و گاز و با حمایت بخش خصوصی در طبقه دوم دانشکده مهندسی نفت این دانشگاه ایجاد شده که به دلیل شیوع بیماری کرونا افتتاح آن به تاخیر افتاده است. انتظار می رود این مرکز اواخر خردادماه و یا اوایل تیرماه بصورت رسمی افتتاح شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: همچنین در حوزه نفت و گاز یک مرکز تخصصی نوآوری در پردیس ماهشهر این دانشگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد شده است که به زودی افتتاح خواهد شد. پردیس ماهشهر دانشگاه دارای تجهیزات آزمایشگاهی خوب، فضای کارگاهی و ساخت مناسب و امکانات خوابگاهی خوبی است.

وی تاکید کرد: دانشکده های مهندسی عمران، شیمی، پلیمر، مواد، صنایع، فیزیک، مدیریت و معدن نیز درخواست راه اندازی مرکز تخصصی نوآوری دارند که امیداوریم با حمایت معاونت علمی و فناوری بتوانیم در سال جاری در این دانشکده ها نیز مراکز تخصصی نوآوری ایجاد کنیم.

راه اندازی مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری در دانشگاه

حسینی تودشکی با اشاره به راه اندازی مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این مرکز به تجاری سازی پروژه های داخل دانشگاه که مستعد تجاری سازی هستند کمک می کند.

حسینی تودشکی اظهار داشت: همچنین در این مرکز صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر نیز مستقر خواهد شد که این صندوق در کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری مجوز لازم را اخذ کرده و فعالیت های اداری راه اندازی آن در حال تکمیل است.

وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این صندوق با شرکت های خصوصی شریک بوده و ۳۴ درصد از سهام این صندوق مربوط به دانشگاه است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برنامه داریم در سه ماهه دوم سال جاری فعالیت صندوق را به صورت رسمی و عملیاتی آغاز کنیم. سرمایه این صندوق ۱۰ میلیارد تومان است و اگر خوب فعالیت کند قادر خواهد بود تا ۱۰ برابر این میزان خط اعتباری از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کند.

ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه

حسینی تودشکی تاکید کرد: برنامه اشتغال و مهارت افزایی فارغ التحصیلان تنها مربوط به معاونت پژوهشی نیست و بخشی هایی از آن مرتبط با معاونت آموزشی است که رویه جدیدی در هیات رئیسه دانشگاه در این زمینه مصوب شده است.

وی افزود: در این راستا معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه مجری ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال است که در این باشگاه دوره های مهارت افزایی تکمیلی برای دانشجویان برگزار می شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: دوره های مربوط به باشگاه مهارت و اشتغال تعریف و سایتی نیز برای آن ایجاد شده است که برای اجرای اولین دوره ثبت نام ها آغاز شده و برای سه کلاس ۵۰۰ نفر دانشجو و فارغ التحصیل ثبت نام کرده اند.

مذاکره برای اخذ مجوز پارک علم و فناوری دانشگاه

وی افزود: با معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری در حال مذاکره جهت اخذ مجوز پارک علم و فناوری و یا ناحیه نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستیم.

۱۹ استاد امیرکبیر در زمره یک درصد دانشمندان بین الملل دنیا

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلام اینکه ۱۹ نفر از اساتید این دانشگاه در سال گذشته جزء یک درصد دانشمندان بین الملل بوده اند، گفت: برنامه داریم سیاست های افزایش کیفیت مقالات دانشگاه را اجرایی کرده و درصد تولید مقالات بین المللی مشترک افزایش یابد.

وی ادامه داد: سیاست هایی که در حوزه اعطا گرنت پژوهشی و ارتقاء اعضای هیات علمی در دانشگاه تدوین شده در راستای توسعه کیفی بروندادهای علمی بوده است. نسبت تعداد مقالات با همکاران خارجی در این دانشگاه طی دو سال گذشته حدود ۳۰ درصد رشد یافته است.

حسینی تودشکی گفت: همچنین در حوزه افزایش تولیدات علمی و فناوری برنامه ای از سال گذشته اجرایی شده است که طی آن صنعتگران و اساتید دیگر دانشگاه ها از طریق پژوهشکده های فعال دانشگاه می توانند به عنوان استاد همکار بصورت نیمه وقت در دانشگاه همکاری داشته باشند و فعالیت های پژوهش  و فناوری خود را تبدیل به مقالات علمی و یا محصولات فناورانه تجاری، کنند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری