گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 358778

جدیدترین مجموعه شعر محمدرضا شفیعی کدکنی

«طفلی به نام شادی»، تازه‌ترین مجموعه شعر استاد ادبیات دانشگاه تهران منتشر شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ به نقل از روزنامه فرهیختگان، «طفلی به نام شادی»، تازه‌ترین مجموعه شعر محمدرضا شفیعی‌کدکنی منتشر شد.

«زیرِ همین آسمان و روی همین خاک»، «هنگامه شکفتن و گُفتن»، «از همیشه تا جاودان»، «شیپورِ اطلسی‌ها» و «در شبِ سردی که سُرودی نداشت» عنوان‌های این پنج دفتر است.

محمدرضا شفیعی‌کدکنی در مقدمه «طفلی به نام شادی» آورده است:

«در تمام مدت شاعری من -که عمری شصت و چند ساله دارد- من همچنان آدم عقب‌مانده‌ای باقی‌مانده‌ام که نه «وزن» را رها کرده‌ام و نه «قافیه» را و نه «معنی» را، نه «عشق» را و نه «تأملات وجودی» را و نه «ایران» را.

برای اثبات عقب‌ماندگی یک شاعر، سندی استوارتر از این می‌توان یافت؟ آن‌هم در مملکتی که عقل اکثریت مردم آن به چشم‌شان است و چشم‌شان هم به‌روی صفحات روزنامه...

به هر حال، جای تأسف است که من در طول مدت شصت‌و‌اندی سال شاعری، حتی برای نمونه، در یک مورد هم، نتوانستم وزن و قافیه و معنی و عشق و تأملات وجودی و ایران را به کناری نهم و «آوانگارد» شوم. بدبختی از این بالاتر؟ زندگی شعری من، از همان دوران کودکی -که از هفت‌سالگی شعر می‌گفته‌ام با وزن و قافیه درست- به‌گونه‌ای بوده است که گاه در یک روز ده‌تا شعر گفته‌ام و گاه ماه‌ها گذشته است و از شعر خبری نشده است.

من هیچ‌وقت به سراغ شعر نرفته‌ام؛ همیشه او بوده است که به دیدار من شتافته و اختیار از من ربوده است.»

این مجموعه با پنج دفتر در یک مجلد توسط نشر سخن منتشر شده است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری