گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 360705

گفتگویی با رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح؛

جزئیات تصمیمات جدید نظام وظیفه درباره دانشجویان/ داوطلبان ارشد و دکترا مراقب باشند!

امسال که مهلت یکساله آنها به اتمام رسیده به دلیل تعویق در اجرای آزمون کنکور سراسری نمی‌توانستند بیشتر از یکسال صبر کرده و در کنکور شرکت کنند بنابر این ستاد کل به آنها مهلت داد تا در کنکور سراسری شرکت کنند.

به گزارش صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ چند روزی است که خبرهای تازه ای درباره تصمیم سازمان نظام وظیفه درباره مسئله مشمولان پشت کنکوری گرفته است، موضوعی که خبرگزاری فارس غلامرضا رحیمی‌پور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح رفته و جزئیات این تصمیم را جویا شده است. بخش هایی از این گفتگو را میخوانید:

فرصت ستاد کل برای شرکت در آزمون مختص دیپلمه‌ها است
* یکی از نگرانی‌های مهم مشمولان، شرکت در آزمون‌های سراسری است. اخیراً ستاد کل برای شرکت در کنکور سراسری فرصتی برای مشمولان قائل شده؛‌ جزئیات تعویق در اعزام مشمولان کنکوری را تشریح بفرمایید؟

همه مشمولان وظیفه دیپلم که در سال 98 موفق به اخذ دیپلم شده بودند یکسال مهلت داشتند که در کنکور شرکت کنند یا برای اعزام آماده شوند.

امسال که مهلت یکساله آنها به اتمام رسیده به دلیل تعویق در اجرای آزمون کنکور سراسری نمی‌توانستند بیشتر از یکسال صبر کرده و در کنکور شرکت کنند بنابر این ستاد کل به آنها مهلت داد تا در کنکور سراسری شرکت کنند.

این افراد بعد از انجام کنکور سراسری حداکثر یک هفته فرصت دارند تا خودشان را به پلیس + 10 معرفی کنند تا اعزام شوند.

* اگر مشمولان دیپلمه بعد از کنکور سراسری و فرصت یک هفته‌ای خود را معرفی نکنند چه سرنوشتی خواهند داشت؟
اگر این دسته از مشمولان بیش از یک هفته توقف کرده و خودشان را معرفی نکنند مشمول غایب محسوب می‌شوند؛ هنگامی که نتایج کنکور اعلام شد در صورت قبولی نمی‌توانند وارد دانشگاه شده ، ثبت‌نام کرده و ادامه تحصیل دهند؛ بنابر این حتماً باید در مهلت یک هفته‌ای بعد از آزمون کنکور سراسری خود را معرفی کرده و آماده اعزام شوند.

* ‌در صورت قبولی تکلیف دانشگاه و خدمت سربازی‌شان چه می‌شود؟
اگر این افراد در کنکور سراسری قبول شده و در حین خدمت باشند از خدمت ترخیص شده و وارد دانشگاه می‌شوند.

*فرصت ستاد کل برای داوطلبان ارشد و دکترا نیست/ مشمولان بعد از فرصت یکساله خود را معرفی کنند
* فرصت ستاد کل آیا شامل داوطلبان آزمون‌های ارشد و دکترا هم می‌شود؟
ذکر این نکته ضروری است که این موضوع فقط برای کنکور سراسری و دیپلمه‌هاست و شامل بقیه کنکورهای دکترا، ارشد و ناپیوسته نمی‌شود.

دوباره باید تأکید کنم که فرصت ستاد کل صرفا برای کنکور سراسری است و سایر امتحانات سراسری مثل ارشد، دکترا،‌کاردانی و فنی و حرفه‌ای در شمولش نیست.

طبق قانون فارغ‌التحصیلان بعد از اتمام یک سال مهلتشان باید به سربازی بروند و می‌توانند در حین سربازی در کنکور شرکت کنند.

همه مشمولان وظیفه در هر مقطعی که فارغ‌التحصیل شده‌اند یکسال مهلت دارند تا در هر امتحانی شرکت کنند اما در پایان یکسال باید وارد چرخه اعزام شده و خود را  به پلیس +10 معرفی کنند؛ اگر این اتفاق نیفتد و از یکسال بگذرد و خودشان را معرفی نکند مشمول غایب محسوب شده و محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی همچون خروج از کشور و استخدام را خواهند داشت.

با توجه به اینکه جوانان کنکوری هم اکنون درگیر درس و مطالعه بوده و اخبار را پیگیری می‌کنند ذکر این مطالب ضروری است چرا که بعداً مراجعه کرده و می‌‌گویند جهل به قانون داشته و نمی‌دانستیم فلان تاریخ باید مراجعه کنیم و دچار مشکل می‌شوند؛‌از سوی دیگر ما هم نمی‌توانیم از قوانین عدول کرده و دائماً‌  آنها را عوض کنیم چرا که مواردی که به کل کشور ابلاغ می‌شود باید اجرا شود و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت؛ بنابر این الزامی است که داوطلبان کنکور به این موضوع توجه داشته باشند که در پایان فرصت یک هفته‌ای بعد از آزمون سراسری خود را به پلیس +10 معرفی کرده تا در شمول مشمولان غایب قرار نگیرند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری