گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 365659

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان تشریح کرد؛

روایتی تازه از پرونده «مارک ویلموتس»

نمی دانم در مورد این قرارداد است یا قرارداد دیگر؛ فقط اینکه فدراسیون فوتبال اعلام وضعیت کرده و ما هم به خاطر شرایط تحریم و محدودیت‌هایی که دشمنان ایجاد کرده اند، کمک می کنیم. وزارت ورزش از این حیث خود را ملزم به همکاری می داند.

به گزارش سرویس ورزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ ژاله فرامرزیان معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان در گفتگویی با مهر اظهارات قابل توجهی درباره قرارداد "ویلموتس"، وضعیت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و... داشته است. خلاصه این گفتگو در ادامه میخوانید:

در رابطه با پرونده «ویلموتس» رقم ۶ میلیون یورویی مطرح شده و اینکه احتمال محکوم شدن فدراسیون به پرداخت آن دور از ذهن نیست. در این صورت وزارت ورزش کمک مالی به مجموعه فوتبال خواهد داشت؟
-ژاله فرامرزیان: فدراسیون فوتبال یک واحد مستقل است و مسائل اینچنینی هم به خودشان مربوط می شود. در این فدراسیون مانند دیگر فدراسیون ها قطعا تصمیماتی که در رابطه با قراردادها گرفته می شود، مبتنی بر منابع است. فدراسیون فوتبال حتما پیش بینی منابع داشته که چنین قراردادی با ویلموتس منعقد کرده و قطعا منابع آن را تامین کرده است.

* البته در رابطه با این قرارداد، نام وزارت ورزش به جهت ورود وزیر و اعمال نظر وی هم مطرح شده است.
- تمام فدراسیون ها برای انتخاب سرمربی تیم ملی، عقد قرارداد با او و .... کاملا مستقل عمل می کنند. فدراسیون فوتبال از این قضیه مستثنی نیست. شاید در مرحله انتخاب سرمربی از کسی یا یک مقام مافوق مانند وزیر ورزش نظر مشورتی گرفته شود اما این اقدام صرفا در جهت احترام است و در نهایت با گزینه موردنظر خودشان توافق می‌کنند. در مورد قرارداد ویلموتس هم همینگونه بوده و خود فدراسیون فوتبال تصمیم گیرنده بوده است.

* سابقه و پیشینه اینگونه پرونده ها در ورزش ایران اما در نهایت به حمایت مالی وزارت ورزش ختم شده است.
- وزارت ورزش مجموعه سیاست‌گذار و برنامه‌ریز است. باعث تاسف است که دوستان خودشان برنامه می ریزند و تصمیم می گیرند اما وقتی مشکلی ایجاد می شود و گرفتار می شوند، وزارت موظف به حل و فصل است. کسی که متصدی ریاستِ فدراسیون می شود باید بداند مدیریتی را پذیرفته که درآمدشان، هزینه و دیگر مسائل را پذیرفته است. جالب است هنگام انتخابات همه مشتاق هستند و پیگیر برای ورود، حتی برخی مواقع کاندیداها اخلاقی باهم رقابت نمی کنند اما وقتی انتخاب شدند همه چیز فراموش می شود و همه مسئولیت ها گردن وزارت ورزش می شود.

* با این اوصاف در مورد پرونده ویلموتس و تامین منابع آن، وزارت ورزش کمک حال فدراسیون فوتبال نخواهد شد؟
- وزارت ورزش اصلا اجازه چنین کاری ندارد. ما فقط کمک کننده به فدراسیون ها در بخش پرورش قهرمانان برای مدال آوری هستیم. قرار نیست وزارت ورزش به جای رئیس فدراسیونی که باید خلاق و مدبر باشد، بدهی ها را پرداخت کند.

* قرارداد مارک ویلموتس در زمان ریاست مهدی تاج منعقد شد اما حالا که پرونده این مربی در جریان است، مسئولیت فدراسیون با فرد دیگری است.
- فقط یک فرد که در مورد قراردادی با این شرایط تصمیم نگرفته است. فدراسیون فوتبال یک ساختار کامل دارد و بر اساس تصمیمات هیات رئیسه عمل می کند. سرپرست فعلی فدراسیون نایب رئیس آقای تاج بوده است. قطعا وی و دیگر اعضای هیات رئیسه در جریان بوده اند. در کل اینکه وزارت بابت این قرارداد ریالی پرداخت نمی کند اما می‌تواند برای تسهیل کار  با توجه به شرایط تحریم کمک کند. فدراسیون فوتبال به خاطر تحریم ها نتوانسته برخی منابع خود را از فیفا دریافت کند. ما می توانیم کمک کنیم تا این فدراسیون اینگونه منابع خود را جذب کند.

*در این زمینه فدراسیون فوتبال درخواستی از وزارت ورزش داشته است؟
- بله، فدارسیون در مورد یک پرونده و بدهی آن از وزارت ورزش درخواست همراهی داشته است. ما بر اساس وظیفه خود موضوع را به ستاد مبارزه با تحریم اعلام کردیم تا شرایط مهیا شود و فدراسیون فوتبال بتواند مبلغِ بدهی‌اش را به نحوی از طریق جذب منابع خود تامین کند.

* موضوع مربوط به پرونده ویلموتس می شود؟
- نمی دانم در مورد این قرارداد است یا قرارداد دیگر؛ فقط اینکه فدراسیون فوتبال اعلام وضعیت کرده و ما هم به خاطر شرایط تحریم و محدودیت‌هایی که دشمنان ایجاد کرده اند، کمک می کنیم. وزارت ورزش از این حیث خود را ملزم به همکاری می داند.

* پیش از پرونده ویلموتس، در مورد کارلوس کی‌روش و ادعای وی نسبت به بندی از قراردادش هم حواشی زیادی پیرامون فدراسیو فوتبال ایجاد شد. کی‌روش بابت سوم شدن تیم ملی فوتبال در آسیا مدعی دریافت پاداش ۲۰۰ هزار دلاری بود که ظاهرا در قراردادش قید شده بود و بابت این موضوع شکایت‌هایی هم داشت. وزارت ورزش در جریان این موضوع و سرانجام آن قرارگرفته است؟
- نه؛ از موضوع بی اطلاعیم. جالب اینکه فدراسیون ها از جمله فوتبال مربی جذب می کنند، با او قول و قرارهای اینچنینی می گذارند اما وزارت ورزش اصلا در جریان نیست. با این حال به محض اینکه نمی توانند به تعهد خود عمل کنند و موضوع افشا می شود، پای وزارت ورزش به میان کشیده می شود.

* یعنی بابت کی روش رقمی به فدراسیون فوتبال پرداخت نشد؟
- پرداختی با این عنوان نداشتیم. در کل وزارت  ورزش وظیفه دارد بر اساس منابعی که سازمان مدیریت پیش نویس آن را در قانون بودجه تهیه می کند و مجلس هم مصوب می کند و به ما ابلاغ می کند، کمکی را در قالب تفاهم نامه به فدراسیون ها داشته باشد. کلیات این کمک هم اعلام می شود مثلا اینکه بیشتر از ۱۰ درصد نباید هزینه پشتیبانی و خدمات شود. بقیه باید صرف برنامه ها، رویدادها، اعزام ها و ... شود. در موارد دیگر مداخله ای نداریم به خصوص که استقلال فدراسیون ها را زیرسوال می برد و این همان مداخله دولت به حساب می اید.

* نهادهای نظارتی تا به امروز ورودی رسمی به موضوع فوتبال به خصوص در رابطه با حسابرسی های مورد نظر (برخط) و در کل مسائل مالی داشته اند؟
- دیوان محاسبات فعالیت فدراسیون ها در حسابرسی برخط را الزام کرده و ما هم به فوتبال مانند دیگر فدراسیون ها اعلام کردیم. حتی تاکید کردیم در صورت ادامه کوتاهی در این زمینه، ملزم هستیم به مراجع نظارتی معرفی کنیم تا حالا اما مکاتبه ای با نهادهای نظارتی نداشته ایم. البته در مورد وضعیت رسیدگی به مسائل مالی بارها با دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور به صورت شفاهی صحبت داشته‌ایم. اعلام کرده ایم که نمایندگان شما می توانند مستقر شده و بازرسی لازم را داشته باشند چون ما به دنبال سلامت و شفافیت مالی هستیم. آنها هم مغرضانه کار نمی کنند.

* پرونده ویلموتس یک مورد از موارد حاشیه‌ساز در فدراسیون فوتبال است. معمولا قراردادهای منعقد شده با گزینه‌های خارجی در این فدراسیون دردسرساز می شود.
- قرارداد با مربیان اینجا (وزارت ورزش) منقعد نمی شود. علاوه بر این گاهی هم قرارداد را می بینیم اما بعد به همان قرارداد یک تبصره اضافه می کنند و می گویند می‌خواستیم متمم اضافه کنیم یا اینکه بعضا قراردادی منعقد می شود و علاوه بر آن تعهدی هم داده می شود. اینها را کسی متوجه نمی شود. ممکن است کلیت قراراداد را اینجا مطرح کنند اما بعد اعمال یک تبصره یک چیزی را نقض کند.

*  پرسش پایانی در مورد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس است که به خاطر دولتی بودن منع دریافت بودجه از وزارت ورزش را دارند اما همیشه صحبت ها، خلاف این مدعا است.
- حساب ما و وزارت اقتصاد کاملا روشن  و  تمام ورود و خروج های مالی وزارتخانه هم  رویت می شود. زمانی امور  مالی کاملا در خفا انجام می شد، در شرایط کنونی اما حتی اگر هم بخواهیم، نمی توانیم خلاف قانون عمل کنیم. در خصوص سوال شما، اگر کسی سندی مبنی بر یک ریال کمک مالی وزارت ورزش به سرخابی ها دارد، آن را  ارائه  و ادعایش را اثبات کند. تنها، کمک وزارتخانه به این دو باشگاه برای تامین ارز لازم جهت اعزام ها و قراردادهاست. در این مورد درخواست مطرح شده را با تائید فدراسیون فوتبال برای بانک مرکزی ارسال می کنیم تا مسئولان پرسپولیس و استقلال با مراجعه به این بانک و با بودجه اقدام به تهیه ارز کنند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری