تاریخ انتشار: دوشنبه 1399/05/13 - 09:53
کد خبر: 365942

نماینده مردم تهران در مجلس: امید را به جامعه باز می‌گردانیم

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه کمیسیون متبوعش برای پیگیری حقوق مردم با دستگاه‌ها مماشات نمی‌کند، گفت: دستگاه‌ها بدانند کمیسیون اصل ۹۰ در انجام وظایف خود مصمم است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از خانه ملت، علی خضریان در تشریح نشست امروز (یکشنبه 12 مردادماه) کمیسیون اصل 90 مجلس، گفت: امروز ابتدا نشست اعضای هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 و رؤسای کمیته‌های تخصصی کمیسیون با معاونان پارلمانی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در ساختمان مشروطه برگزار شد.

الزام پاسخگویی دستگاه‌ها به کمیسیون اصل 90

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: در این جلسه حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل 90 دغدغه‌های کمیسیون اصل 90 را مطرح کرد. یکی از اصلی‌ترین مباحث مطروحه توسط رئیس کمیسیون اصل 90 قوانینی است که پیش از این در مواردی به فراموشی سپرده شده‌اند، درواقع مصداق این موضوع(به فراموشی سپردن قانون) بحث الزام پاسخگویی دستگاه‌ها به کمیسیون اصل 90 را به دنبال دارد.

وی بیان کرد:‌ طبق ماده واحده قانونی مربوطه، اصل 90 می‌تواند با قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی و تمامی وزارتخانه‌ها، ادارات و سازمان‌های وابسته به آن‌ها، و بنیادها و نهادهای انقلابی و مؤسساتی که به نحوی از انحاء به یکی از قوای فوق‌الذکر مربوط می‌شوند مستقیماً مکاتبه داشته و یا به آن‌ها مراجعه کنند و برای رسیدگی به شکایات کتبی که از طرف مسئولان مربوطه بدون پاسخ مانده و یا پاسخ قانع‌کننده به آنها داده نشده و رفع مشکلات توضیح بخواهد و آنها مکلفند در اسرع‌وقت پاسخ کافی را بدهد.

کمیسیون اصل 90 برای پیگیری حقوق مردم با دستگاه‌ها مماشات نمی‌کند

خضریان خاطرنشان کرد: در جلسه امروز رئیس کمیسیون اصل 90 این موضوع را به معاونان پارلمانی دستگاه‌ها یادآوری کرد که طبق تبصره این قانون حداکثر ظرف مدت یک ماه از حصول نامه توسط کمیسیون اصل 90 باید کتباً نظر خود را اعلام کنند و در غیر این صورت کمیسیون بنا ندارد که این بار برای پیگیری حقوق مردم با دستگاه‌ها مماشات کند و طبق قانون آنها را به مرجع قضایی معرفی خواهد کرد که در قانون مجازات‌هایی برای این امر در نظر گرفته شده است و در مرجع صالحه قضایی قابلیت رسیدگی پیدا می‌کند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس افزود: حجت‌الاسلام پژمانفر در این جلسه گلایه‌های خود را از دستگاه‌ها ابراز کرد که پیش از این حتی در مواردی تا 12 بار از طرف مجلس در دوره‌های گذشته با آن‌ها مکاتبه شده اما این مکاتبات ازسوی دستگاه‌های مربوطه بی‌پاسخ مانده است و این نشان‌ می‌دهد برخی از دستگاه‌ها یا الزام قانونی را متوجه نشدند یا در کمیسیون اصل 90 با آن‌ها مماشات شده لذا سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها نیز اینگونه رفتار کنند.

کمیسیون اصل 90 پرونده های روی زمین مانده را بررسی می‌کند

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس اظهار کرد: لیست جدول مکتوب مکاتبات صورت گرفته ازسوی کمیسیون اصل 90 با دستگاه‌های مختلف در دوره‌های قبل به صورت شفاف در اختیار مهمانان جلسه قرار گرفت و از آنجایی که کمیسیون اصل 90 بنا دارد تا پرونده‌های بر زمین مانده گذشته را نیز مورد رسیدگی قرار دهد خود را ملزم می‌داند براساس جایگاه حقوقی کمیسیون نسبت به این کار اقدام کند و بر همین اساس تغییر یک دوره‌ای مجلس باعث نمی‌شود تا به شکایات گذشته رسیدگی نشده و نسبت به آنها چشم‌پوشی شود.

چه دستگاه‌هایی به قوه قضاییه معرفی خواهند شد؟

خضریان خاطرنشان کرد: رئیس کمیسیون اصل 90 در این جلسه خطاب به مهمانان عنوان کرد؛ لیستی که به صورت واضح، شفاف و مکتوب در مورد شکایات و پرونده‌های پیشین وزارتخانه‌های شما در اختیارتان قرار گرفت به مثابه این است که یک بار نامه ازسوی کمیسیون به دستگاه و سازمان ارسال شده و نامه دیگری برای ارسال شما نخواهد شد لذا تمامی دستگاه‌ها مؤظفند در مورد پرونده‌های لیست شده برای آنها ظرف یک ماه آینده به کمیسیون پاسخ دهند که در غیر این صورت دستگاه‌هایی که در این یک ماه پاسخ خود را به صورت مکتوب به کمیسیون اصل 90 ارائه نکنند به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.

امید را به جامعه باز میگردانیم

وی افزود:‌ جلسه امروز با معاونان پارلمانی دستگاه‌ها از این باب بود که بتوانیم به سرعت طی یک ابلاغ رسمی به تمامی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها اعلام کنیم می‌خواهیم امید را به جامعه بازگردانیم و به طور جدی و دلسوزانه شکایت‌های مردم از دستگاه‌های مختلف را مورد رسیدگی قرار می‌دهیم و در حدی که مسئولیت داریم پرونده‌ها را پیگیری می‌کنیم.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس ادامه داد:‌ در این جلسه به مهمانان اعلام شد حتی اگر شکایت به شخص مطرحی مرتبط باشد او هم مشمول قانون می‌شود و شرایط در رابطه با این شخص هم اعمال خواهد شد و نسبت به نهادهای انقلابی و آنهایی هم که ادعای انقلابی‌گری دارند سختگیرانه‌تر رفتار خواهد شد.

خضریان مطرح کرد:‌ در این جلسه همچنین رؤسای کمیته‌های تخصصی کمیسیون به مهمانان معرفی شدند تا معاونان پارلمانی دستگاه‌ها بدانند هر یک ازوزرتخانه‌ها و دستگاه‌ها با کدامیک از کمیته‌های تخصصی کمیسیون مرتبط هستند و مطالب‌شان را باید از کمیته‌ها پیگیری کنند.

وی افزود: در ادامه جلسه تعدادی از مهمانان نکته نظرات خود را مطرح کردند و جمع‌بندی کمیسیون این شد که همکاری لازم در حوزه کمیسیون اصل 90 صورت گیرد و مقرر شد صورت‌جلسه‌ای به سرعت توسط کمیسیون تهیه و برای تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که با مجلس مرتبط است و مکلف هستند موارد قانونی با کمیسیون اصل 90 برقرار کند برای‌شان ارسال شود تا یکبار ابلاغ اولیه برای همه دستگاه‌ها صورت گرفته باشد.

دستگاه‌ها خاطی بدانند کمیسیون اصل 90 در انجام وظایف خود مصمم است

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: پس از نشست هیأت رئیسه کمیسیون با معاونان دستگاه‌ها و سازما‌ن‌های مختلف، جلسه‌ دیگری با حضور تمامی اعضای کمیسیون برگزار شد که در ابتدا هیأت رئیسه گزارشی را از نشست ساعت قبل خود با معاونان پارلمانی دستگاه‌ها به اعضا ارائه کرد و پیرامون این گزارش بحث‌هایی صورت گرفت و بر این نکته تأکید شده که تصمیم متخده توسط هیأت رئیسه برای پیگیری پرونده‌ها حتماً باید قطعی باشد تا وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هایی بدانند که کمیسیون اصل 90 در انجام وظایف خود مصمم است.

دلیل اعتراضات کارگران هفت تپه چیست؟

خضریان خاطرنشان کرد: در این جلسه گزارش هیأت اعزامی کمیسیون به خوزستان در مورد اعتراض توسط کارگران شرکت هفت تپه مطرح شد که یکی از محورهای اصل این گزارش این بود که فقدان اهلیت فردی که شرکت به آن واگذار شده از عوامل اصلی بروز مشکلات و هدررفت سرمایه ملی درباره این شرکت و همچنین بروز مشکلات اجتماعی و اعتراضات مردمی شده‌ است.

وی افزود: در این جلسه به دنبال بحث پیرامون موضوع واگذاری هفت تپه بنا شد تا کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی کمیسیون موضوع خصوصی‌سازی شرکت‌ها را عمیقاً مورد رسیدگی قرار دهد.

رسیدگی به موضوع تأمین ارز واردات نهاده‌های دامی

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس ادامه داد: همچنین در این جلسه گزارش کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی در مورد موضوع تأمین ارز واردات نهاده‌های دامی و مشکلاتی که در این حوزه ایراد شده مطرح شد و متأسفانه اگر رسیدگی سریع نسبت به این معضل صورت نگیرد احتمال اینکه در این حوزه هم کشور با مشکلاتی مواجه شود وجود دارد و پس از ارائه گزارش دراین باره بر این نکته تأکید شد تا موضوع به صورت تخصصی‌تر مورد پیگیری قرار گیرد و بنا شد تا روز دوشنبه هفته آینده نشست دیگری به صورت تخصصی‌تر و جدی‌تر برای پیگیری این موضوع برگزار شود.

خضریان خاطرنشان کرد: علاوه بر این بنا شد تا موضوع بورسیه های دانشگاه‌ها نیز در کمیته فرهنگی، اجتماعی مورد رسیدگی قرار گیرد و کمیته مربوطه جلسه‌ای را برای این منظور در سه شنبه این هفته خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 افزود: کمیته سیاسی نظامی کمیسیون هم موضوع FATF و اینکه روابط ما در ارتباط با این موضوع در چه وضعیتی است را مورد رسیدگی قرار خواهد داد.

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
آمریکا هزاران «موشک تاو» به مصر ارسال کرد
طنز دانشجویی/ یک روز کاملا معمولی در خوابگاه دانشجویی پسرانه
واریز سود سهام عدالت جاماندگان از فردا
اینفوگرافیک: چرا حجم اینترنت زود تمام می‌شود؟
فیلم| زمان واریز سود سهام عدالت جاماندگان
تصاویر| اجرای سرود «سلام فرمانده» در نمایشگاه کتاب
اجازه بدین باور نکنیم خانم علی دوستی!
واکنش داور تراکتور پرسپولیس به اتفاقات بازی
تصاویر| گردهمایی خودروهای کلاسیک فولکس
حمایت از کشاورزان بابت قطعی برق در سال گذشته
یک چرخش تاریخی در اوکراین
پاسخ مثبت مرادمند و یزدانی به دعوت فرهاد مجیدی
هشدار سازمان مدیریت بحران به ساکنان تهران
تصاویر| نشست اعضای ستاد بزرگداشت ارتحال امام (ره)
فیلم| سرود «سلام فرمانده» در کشمیر پاکستان
فیلم| عصبانیت مجری فاکس نیوز در برنامه زنده
باشگاه دانشجویان و مناظره‌کنندگان جوان در مرحله تدوین
دولت مصمم برای اجرای قانون جوانی جمعیت
تمدید مهلت ثبت نام حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور
دانشجویان نخبه دانشگاه آزاد مورد حمایت قرار می‌گیرند
پیام تسلیت حدادعادل درپی درگذشت استاد «فاطمی‌نیا»
طنز دانشجویی/ یک روز کاملا معمولی در خوابگاه دانشجویی پسرانه
باشگاه دانشجویان و مناظره‌کنندگان جوان در مرحله تدوین
تمدید مهلت ثبت نام حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور
دانشجویان نخبه دانشگاه آزاد مورد حمایت قرار می‌گیرند
اولین همایش فرهیخته نیکوکار در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود
اهداف جشنواره حرکت، جلب مشارکت دانشجویان در فعالیت های علمی
جبلی سوم خرداد در دانشگاه شریف سخنرانی می‌کند
گردهمایی دختران هیئات دانشجویی دانشگاه‌های کشور در مشهد
دانشجویان را با دانش بنیانها، جشنواره حرکت پیوند می‌زند
امکان فراهم سازی پارک علم و فناوری توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی
آخرین روز ثبت درخواست انتقال و میهمانی دانشجویان علوم پزشکی امروز
انتشار برنامه زمانی مصاحبه کنکور دکتری ۱۴۰۱
بسته بیمه طلایی فرهنگیان و طرح جدید مسکن معلمان در راه است
نظارت جدی مجلس بر اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان
اعمال رتبه بندی از ۱ شهریور ۱۴۰۰
نمایندگان مجلس برای اجرای رتبه بندی معلمان کمک کنند
مدارس غیردولتی رتبه‌بندی می‌شوند
اعمال رتبه بندی معلمان در فیش حقوقی
حمایت وزارت علوم از دانش‌بنیان‌ها چگونه است؟
رئیس جمهور: دستگاه‌ها از فعالیت‌های توسعه‌ای دانشگاه‌ها حمایت کنند
رتبه بندی مدارس از سال تحصیلی آینده +فیلم
نظرسنجی

نحوه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1401 را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مشاهده نتایج
go to top