گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 369247

«خبرنامه دانشجویان ایران» بررسی کرد؛

مهم‌ترین نکات و اطلاعات انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۹ +آموزش

هر سال داوطلبان زیادی در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت می کنند و بعد از حدود دوماه کارنامه نتایج اولیه آزمون خود را دریافت می کنند. «البته امسال به دلیل کرونا این روندها با تغییرات گسترده ای همراه شد».تحلیل صحیح در نتایج اولیه این آزمون برای انتخاب رشته و گزینش بعدی مهم وسرنوشت سازاست.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی«خبرنامه دانشجویان ایران»؛ هر سال داوطلبان زیادی در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت می کنند وبعد از حدود دوماه کارنامه نتایج اولیه آزمون خود را دریافت می کنند«البته امسال به دلیل کرونا این روندها با تغییرات گسترده ای همراه شد». تحلیل صحیح در نتایج اولیه این آزمون برای انتخاب رشته و گزینش بعدی مهم وسرنوشت سازاست. اما نحوه تحلیل این کارنامه ها بستگی به اطلاعات و تجربه افراد شرکت کننده داشته واگر اشتباهی در دریافت اطلاعات و یا راهنمایی به وجود آید ممکن است داوطلب را از انتخاب رشته ناامید و یامنصرف و گمراه کند.

چند اشتباه رایج در انتخاب رشته

1- عدم انتخاب رشته‌های متناسب با رتبه داوطلب که شاید این اشتباه بدترین و مهمترین بین آنها باشد. فراموش نکنید بازه مطلوب و متناسب با رتبه خود باید انتخاب شود، در غیر اینصورت فرصت انتخاب رشته خود را از دست می‌دهید. انتخاب این بازه مناسب نیازمند به اطلاعات آماری داشته و در دسترس همگان نیست.
2- با توجه به اینکه نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد براساس علاقمندی داوطلب است، این مطلب به خوبی توسط انتخاب رشته کنندگان تفهیم نشده و گروهی در ترتیب کردن رشته های مورد تقاضای خود دچار اشتباه می‌شوند.
3- عدم آشنایی صحیح از سهمیه ثبت نامی در آزمون کارشناسی ارشد ، امتیازات و نحوه تخصیص معدل.
4- عده ای از داوطلبان که رتبه خود را اصطلاحا درخشان نمی بینند، با جمع زدن ظرفیت پذیرش یک یک دانشگاههای مورد انتخاب رشته و محاسبه فاصله رتبه خود از عدد بدست آمده، از انتخاب رشته منصرف می شوند. اشتباه این داوطلبان از آنجایی ناشی می‌شود که آنها با نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاهها آشنایی ندارند .

پردیس‌ها چیستند؟!

پردیس‌های دانشگاهی شعبه‌هایی از دانشگاه‌های دولتی هستند که تحصیل در آن‌ها مستلزم پرداخت هزینه بالاتری نسبت به دوره شبانه است. عموماً کیفیت آموزشی در پردیس‌ها تفاوتی با دانشگاه مادر ندارد و همان اساتید در دوره پردیس نیز به تدریس می‌پردازند.

پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد در پردیس‌ها از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش و یا آزمون اختصاصی، بر اساس مقررات و آیین‌نامه‌های دانشگاه‌ها و با نظارت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌گیرد.

لازم به ذکر است در مدرک فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها، لفظ «پردیس» ذکر می‌شود.

علی‌رغم شائبه‌هایی که درمورد اعتبار مدرک پردیس‌ها مطرح می‌شود، مدرک پردیس‌ها معتبر و مورد قبول وزارت علوم است.

کارشناسی ارشد نوبت دوم شبانه به چه معناست؟

دوره شبانه یا نوبت دوم، در حقیقت دوره‌ای مشابه دوره روزانه و با همان کیفیت تحصیلی است. این دوره همانند دوره روزانه و گاهی همراه با آن برگزار شده و به لحاظ زمان برگزاری کلاس‌ها و موارد مشابه تفاوتی با دوره روزانه ندارد. پذیرش در این دوره نیز عموماً در همان ترم مهر صورت می‌گیرد و عبارت نوبت دوم به هیچ وجه به معنای پذیرش در ترم دوم نیست.

ضمن این که مدرک فارغ‌التحصیلان دوره شبانه با مدرک دوره روزانه نیز تفاوت خاصی ندارد.

تنها تفاوت مهم این دوره با دوره روزانه، لزوم پرداخت شهریه در آن است که برای هر ترم متغییر است.

لطفا قبل از انجام عملیات انتخاب رشته به موارد زیر توجه کنید:

- شما امکان انتخاب 100 رشته/ محل را در فرم انتخاب رشته دارید

- در بسیاری از کدرشته های امتحانی، تعداد تمامی رشته‌محل ها کمتراز 100 انتخاب در کل کشور است. بنابراین اولویت بندی انتخاب ها در فرم انتخاب رشته می‌تواند صرفا به علاقه مندی شما بستگی داشته باشد و در این حالت خاص با هرگونه چینش و اولویت بندی شانس قبولی خود را از دست نمی‌دهید.

البته در این حالت سامانه "انتخاب‌یار"، یک اولویت بندی براساس میزان استقبال دانشجویان (رتبه های بالا تا آخرین ها) از دانشگاهها و ترتیب بندی ویژه امکانات و توانمندی‌های این مراکز تحصیلی و آنچه که عرف انتخاب رشته کنندگان است ارائه می‌دهد.

- اگر تعداد کدرشته دانشگاههای آزمون شما بیش از 100 عدد است، انتخاب 100 عدد از این تعداد متناسب با رتبه خود می‌تواند در گزینش نهایی شما بسیار موثر باشد و در این حالت با انتخاب اشتباه شانس قبولی خود را از دست می‌دهید.

با توجه به رتبه ای که گرفته‌ام احتمال قبولی من چقدر است؟

احتمال قبولی هر داوطلب مجاز به انتخاب رشته بسیار بستگی به نفرات رتبه های قبلی خود دارد. اگر یک به یک رتبه های قبل از شما انتخاب رشته کنند، آنها در اولویت قبولی قرار دارند. به عبارت دیگر هرچقدر نفرات قبل از شما از انتخاب رشته منصرف شوند و یا اشتباه انتخاب رشته کنند و یا بعضی از موقعیت ها را نادیده بگیرند این فرصت برای شما باقی می ماند.

با توجه به رتبه ای که گرفته ام چگونه انتخاب رشته کنم؟

- ابتدا بازه ی مناسب (حداقل احتمال قبولی تا حداکثر احتمال قبولی) را انتخاب کنید.

- با توجه به بهترین رتبه های گرایش های خود و بر اساس علاقه مندی و اعتبار دانشگاه ها، رشته ها را مرتب کنید.

سایت انتخاب رشته چه کمکی می کند؟

در پاسخ به این سؤال به دو گروه توجه کنید:

گروه اول: داوطلبانی که با توجه به دفترچه ی شماره 2، تعداد رشته‌شهرهای تا 100 عدد دارند.

سایت تمامی انتخابهای ممکن را با یک چینش منطقی و از کمترین احتمال قبولی تا بیشترین احتمال قبولی در اختیار داوطلب قرار می دهد.

گروه دوم: داوطلبانی که با توجه به دفترچه ی شماره ی 2 تعداد رشته‌شهرهای بیش از 100 عدد دارند.

سایت ابتدا با توجه به کارنامه ی شما بازه ی مناسب (حداقل احتمال قبولی در اولویت اول و حداکثر احتمال قبولی در اولویت صدم) را ارائه می‌دهد. سپس همزمان با یک چینش منطقی در شهر دانشگاه گزارش دهی می کند.

چگونه از سایت انتخاب رشته استفاده کنم؟

-هنگام استفاده از سایت کارنامه ی خود را همراه داشته باشید.
-ابتدا کلمه ی کاربری و رمز عبور شخصی برای خود تعریف کنید.
-پس از تایید کلمه ی کاربری در رمز عبور شما توسط سایت وارد سیستم شده و مشخصات لازم را از کارنامه وارد سیستم شده و مشخصات لازم را از کارنامه وارد سایت کنید.
-پس از وارد کردن مشخصات، گزارش و نتیجه را در همان زمان می توانید روی صفحه ی نمایش خود داشته باشید.

خطاها در انتخاب رشته کدام است؟

- داوطلبی که با رتبه ی واقعی خود انتخاب رشته نکرده باشد.
- داوطلبی که بدبینانه انتخاب رشته کرده باشد.
- داوطلبی که بدون توجه به رتبه خود، انتخاب رشته ی خیلی خوشبینانه (رویایی) انتخاب رشته کرده باشد.
- داوطلبی که از گرایش های با کمترین احتمال قبولی انتخاب رشته کرده باشد.

شما می توانید 10 انتخاب اول خود را رویایی و 10 انتخاب آخر خود را بدبینانه استخراج کرده و به گزینه های خود بیافزایید.

آموزش تصویری نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 99

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۹ می بایست پس از بررسی شرایط خود به سایت sanjesh.org مراجعه کرده و نسبت به انتخاب رشته محل های مورد علاقه خود اقدام نمایند.

در موعد مقرر به سایت sanjesh.org مراجعه کرده و از منوی سمت راست گزینه کارشناسی ارشد را انتخاب کنید .

 در صفحه باز شده وارد سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد شوید.

در ادامه روی گزینه ورود به سیستم کلیک کنید .

به کمک یکی از روش های زیر وارد میز کار خود شوید .

1 - با استفاده از شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام
2 - با استفاده از شماره پرونده و مشخصات فردی

نکته : داوطلبانی که اطلاعات ثبت نامی خود را فراموش کرده اند از طریق ارسال درخواست به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش می توانند نسبت به بازیابی شماره پرونده و کد رهگیری ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد اقدام نمایند .

حال کافی است روی گزینه انتخاب رشته کلیک کرده و فرم اینترنتی مربوطه را تکمیل نمایید .

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  آیا با اقدام جدید مجلس پیرامون اجرای طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» موافقید؟

  بله
  خیر
  تا حدودی
  مشاهده نتایج