گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 371576

برگزاری انتخابات مجازی دفاتر جامعه اسلامی نیاز به زیرساخت‌های لازم دارد

دبیر تشکیلات جامعه اسلامی دانشجویان گفت: انتخابات اکثریت دفاتر را به صورت مجازی برگزار کردیم؛ انتخابات مجازی یک زیرساختی لازم دارد که ما آن را از وزارتین درخواست کردیم؛ اما متاسفانه تا الان اقدامی صورت نگرفته است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از دانشجو، ملاحت جو، دبیر تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، پیرامون چالش کرونا که این روز‌ها تشکل‌ها با آن سروکار دارند، گفت:  از نظر من کرونا را به عنوان یک شمشیر دو لبه تلقی می‌توان تلقی کرد؛ چرا که می‌توانیم با این فضایی که کرونا به وجود آورده این تهدید را به فرصت تبدیل کرد و برای همین نیازمند ایجاد یک فضای جدید و رشد و بالندگی جدیدی هستیم. 

وی افزود: مباحثی از جمله تولیدات ضد عفونی و ماسک در ابتدای شروع کرونا توسط تشکل‌ها اداره و اجرایی شد. دفاتری مثل شیراز و اردبیل و دیگر استان‌ها که تعدادشان زیاد بود در این بحث وارد شدند  و از تولید ماسک و ضدعفونی و پخش این‌ها در بین اقشار کم درآمد جامعه و در بین بهزیستی تا توزیع بسته‌های معیشتی بین اقشار کم درآمد را انجام دادند.

دبیر تشکیلات جامعه اسلامی افزود: فضایی که کرونا به وجود آورده ۹۹ درصد فعالیت‌ها را به سمت فضای مجازی پیش برده و در واقع یک فضای نوظهوری است که می‌شود گفت تجربیات دراین عرصه بسیار کم است، ولی خوشبختانه ما در تشکیلات توفیق داشتیم چندین برنامه به صورت مجازی برگزار کنیم.

ملاحت جو ادامه داد: مسئله دیگریه که درباره فعالیت تشکیلات در ایام کرونا می‌توان نام برد. کارکرد فضای مجازی بود که به صورت جدی پیگیری شد. در این بخش یک سری مسائلی وجود دارد که اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی این موضوع را پیش برد. ازجمله اینکه هر سال نشست‌ها و جلسات حضوری از جمله نشست‌های سیاسی، فرهنگی، آموزشی، تشکیلاتی و ... داشتیم که امسال مانند سال گذشته نمی‌توانیم انجام بدهیم، اما در این باره برنامه ریزی‌هایی کرده و دفاتر را به صورت دفاتر ستادی تقسیم بندی کردیم از جمله دفاتر آزاد فرهنگیان دفاتر وزارت علوم و دفاتر وزارت بهداشت و این‌ها را با تعداد محدودتری به رعایت پروتکل‌های بهداشتی سعی کنیم برنامه‌ها و کارگاه هایمان را به صورت حضوریبرقرارکنیم.

وی افزود: اولویت مان این است که برنامه‌های حضوری مان را در اتحادیه برگزار کنیم، اما مشکل دیگری که وجود دارد بحث رفت و آمد و هزینه ایاب و ذهاب است به همین دلیل تصمیم گرفتیم بعضی از برنامه هایمان را به صورت منطقه‌ای برگزار کنیم به این صورت که منطقه بندی کردیم در آن مناطق دانشگاه‌های مادر را به عنوان میزبان انتخاب کردیم و چندین برنامه هم برنامه ریزی کردیم در دانشگاه‌های مادر باشد. یک مسئله دیگر که برایمان مهم بود محتوامحوری برنامه‌ها بود به این شکل که وقتی دفاتر را به صورت ستادی تقسیم بندی کردیم و دانشگاه‌هایی مثل آزاد یا دانشگاه علوم پزشکی که به تبع مطالبات تخصصی خودش را دارد فرصتی برای مطالبات تخصصی است که ما بتوانیم دفاتر را به صورت ستادی پیش ببریم و این مطالبات را به صورت تخصصی‌تر از دفاتر پیگیر باشیم.

ملاحت جو افزود: یک مبحث دیگری که در راستای انجام فعالیت‌ها در دوران کرونا، وجود دارد این است که تشکیلات مسئول برگزاری انتخابات هر ساله بوده است که حالا توسط شورای مرکزی و هیئت نظارت دفاتر شکل می‌گیرد و تشکیلات اتحادیه یکی از ناظرین انتخابات است. اکثریت دفاتر را به صورت مجازی انتخابات برگزار کردیم و بخشی از دفاترمان هنوز باقی مانده است. انتخابات مجازی متاسفانه یک زیرساختی لازم دارد که ما آن را از وزارتین درخواست کردیم، ولی متاسفانه تا الان اقدام به ساخت این زیرساخت نکردند، ولی بعضی از دفاتر که از قبل زیرساخت‌هایی داشتند بعضی اپلیکیشن‌ها و سایت‌هایی که خود دانشگاه پیروی می‌کرد دانشجویان اسامی و اطلاعاتشان بود از این باب وارد این مسئله شدند و مشارکت انتخابات نزدیک به انتخابات حضوری بود، ولی مشکلاتی داشت من جنله اینکه ما به جای اینکه حضوری مصاحبه انجام دهیم، سعی کردیم مجازی مصاحبه کنیم، ولی این مصاحبه مجازی مشکلات خودش را داشت و قطع و وصل‌هایی اینترنتی و کیفیت نامطلوبش یک مقدار موجب ایجاد خلل در کار‌ها شد.

وی ادامه داد: حضوری رفتن به دفاتر ۸۰ گانه‌ای که در سراسر کشر داریم کار سختی است  و این فرصتی بود که مجازی برگزار کنیم. در واقع باید گفت از این فضایی که به واسطه کرونا پیش آمده نمی‌شود فرار کرد و باید با آن کنار بیاییم و سعی کنیم برنامه هایمان را حول این محور جلو ببریم.

دبیر تشکیلات جامعه اسلامی اظهار داشت: فضایی که الان در کشور حاکم هست هم فضای تشکیلاتی و هم فضای دانشجویی به شکلی شده که دانشجو یک مقدار از فضای دانشجویی دور شده؛ یعنی متاسفانه با فاصله‌ای که کرونا بین دانشجو و دانشگاه ایجاد شده، پیش بینی مان این است که کمرنگ بودن حضور دانشجو در فضای فعالیت‌های دانشجویی را بیشتر شاهد باشیم.

ملاحت جو تصریح کرد: ما برای ورودی‌های جدید یک پک‌های استقبال اماده کردیم، چون هر ساله دفاترمان سراسر کشور یک غرفه‌های استقبالی در اختیار داشتند در آن غرفه‌های استقبال شیوه‌های مختلفی از معرفی راهنمایی را استفاده می‌کردند سعی کردیم که این فضا را امسال به صورت مجازی پیش ببریم.

وی تصریح کرد: ما هر ساله یک بودجه‌ای را از دانشگاه‌ها برای دفاتر و اتحادیه تهیه می‌کردیم، اما امسال این بودجه پرهزینه‌تر است؛ هزینه سیستم و ویدئو کنفرانس‌ها و سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها برای انتخابات و فضای مجازی سرسام آور است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری