گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 371698

پذیرش معلمان از طریق دانشگاه‌ انجام شود

مسئول بسیج دانشجویی پردیس شهید چمران دانشگاه فرهنگیان تهران با بیان اینکه اکثریت معلمان باید از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی به‌کار گرفته شوند، افزود: متاسفانه بیشتر ظرفیت معلمان غیر از این دانشگاه‌ها به کار می گیرند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ محمد امیری مسئول بسیج دانشجویی پردیس شهید چمران دانشگاه فرهنگیان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: به خوبی مشهود است که همه مراتب دینی و سیاسی کشور و حتی قانون رسمی جمهوری اسلامی ایران بر سر این موضوع که تربیت معلم باید به نوع خاص و در دانشگاه، انجام گیرد، اتفاق نظر دارند.

وی ادامه داد: متاسفانه ما اکنون شاهدآن هستیم که در کشور برای جبران کمبود معلم استثنا تبدیل به قاعده شده و نیروهایی که از مسیرهای اضطراری مثل ماده ۲۸ به جایگاه معلمی دست پیدا می کنند، بیشتر از کسانی است که از مبادی رسمی و قانونی به آموزش و پرورش ورود می کنند و به عنوان معلم پذیرفته می شوند که این امر در تضاد با ماده ۶۳ برنامه ششم توسعه است.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان آمده که بخشی از نیازهای خاص آموزش و پرورش در رشته هایی که امکان ‏توسعه آن از طریق «دانشگاه» وجود ندارد، تأمین شود، اما اتفاقی که امروز ما شاهد آن هستیم این است با افزایش ظرفیت، ماده ۲۸ دارد به عنوان مسیری اصلی معرفی می شود. به نحوی می توان گفت این روش جبران کمبود معلم نوعی مُسَکّن به شمار می رود، درد اصلی را درمان نمی کند و باعث وخیم و عمیق تر شدن مشکلات در زمینه تربیت رسمی و عمومی کشور خواهد شد.

امیری در ادامه بیان کرد: از آنجایی که تعلیم و تربیت به عنوان ابزاری برای پرورش نیروی انسانی و نسل آینده در کشورهای پیشرفته از اهمیت بالایی برخوردار است ناظر به اولویت قرار دادن مسئله تربیت، در این کشورها برای  تربیت معلمان خود به شیوه و برنامه خاصی عمل می کنند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: اما باعث تاسف است که در کشور ما برخی مسئولان با اینکه موضوع تربیت معلم به عنوان موضوعی که هم در دین اسلام به آن توجه شده و هم صاحب نظران و متخصصین و نیز قوانین رسمی جمهوری اسلامی بر این موضوع اهتمام می ورزند، بی توجهی می کنند.

امیری با بیان اینکه معلمان باید از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی به‌کار گرفته شوند، افزود: با این وجود در کشور شاهد این هستیم که برخلاف مبانی دینی و قوانین عمل می شود و بیشتر ظرفیت معلمان را از غیر از روش های قانونی و تخصصی (دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی) به کار می گیرند.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه نگاه هزینه ای دولت که در سیاست ها و برنامه های آن به خوبی مشهوداست باعث بوجود آمدن اوضاع بد تربیت معلم در کشور شده، گفت: در همین دولت چندین بار شاهد کم رنگ کردن نقش دانشگاه فرهنگیان و حتی واگذاری آن به سایر دانشگاه هایی که حتی صلاحیت نقش آفرینی در حوزه تخصصی خود را ندارند بودیم که بحمدلله جوانان پروشور و دانشجو معلمان با هویت جلوی این اتفاق ایستادند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری