گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 371802

اعتراض به آزمون ورودی سمپاد ادامه دارد

اعتراض‌ به آزمون ورودی مدارس سمپاد ادامه دارد. رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: بازنگری در شیوه طراحی و اجرای آزمون سمپاد جزو برنامه‌هاست.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، آزمون پایه هفتم مدارس سمپاد با حاشیه‌هایی همراه شده است به گونه‌ای که حالا پس از اعلام آموزش و پرورش مبنی بر پایان رسیدگی به تقاضای تجدیدنظر آزمون ورودی مدارس سمپاد و افزایش بیش از 10 درصدی ظرفیت اولیه در اغلب مدارس استعدادهای درخشان همچنان برخی اعتراض‌ها توسط خانواده‌هایی که فرزندشان از ورود به این مدارس جامانده است، ادامه دارد.

اعتراض به آزمون ورودی سمپاد ادامه دارد

خانواده‌های معترض امروز و روز گذشته مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند و نسبت به نحوه برگزاری و اعلام نتایج آزمون ورودی معترض بودند.

الهام یاوری رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به تسنیم گفت: نتایج اعتراضات را برای همه مدارس اعلام کردیم و در اعلام نتایج یک مشکل داشتیم که در حال حل شدن است البته برای برخی مدارس نتایج اعلام شده و 10 درصد افزایش ظرفیت اجرا شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که افزایش 10 درصدی ظرفیت پذیرش با چه راهکاری اجرا شده است، عنوان کرد: این راهکار پیچیده است و باید ظرفیت‌ها، اولویت‌های انتخابی دانش‌آموزان و شهرهایی که چند مدرسه دارند و به طور کل همه جوانب بررسی می‌شد و براساس تراز داوطلبان این درصد اضافه شده است اما خانواده‌ها ظرفیت بیشتری می‌خواهند و ما دوست داشتیم که توان آن را داشتیم چون بچه‌های توانمند زیاد هستند.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان درباره اینکه آیا قرار نیست نحوه طراحی سوالات سمپاد تغییر کند، مطرح کرد: مسلماً جزو برنامه‌های امسال بازنگری در شیوه طراحی و اجرای آزمون سمپاد خواهد بود که اتفاقات خوبی رقم می‌خورد.

به گزارش تسنیم، روح‌الله متفکرآزاد عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز پیش از این در سؤالی از وزیر آموزش و پرورش درباره نحوه طراحی سوالات و حاشیه‌های آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد گفت: کارنامه آزمون باید یک هفته پس از اعلام نتایج منتشر می‌شد تا داوطلبانی که پذیرفته نشده‌اند یک هفته فرصت برای اعتراض به نتایج داشته باشند که این زمان‌بندی نیز در آزمون امسال رعایت نشد.

او اصلی‌ترین مشکل در برگزاری آزمون سمپاد امسال را برای پایه هفتمی‌ها دانست که حدود 10 درصد از سوالات آزمون به‌جای یک گزینه صحیح دارای دو گزینه صحیح بوده است و این یعنی آزمون با اشکال جدی مواجه بوده است. به همین دلیل بخشی از دانش‌آموزان به این سوالات پاسخ ندادند که این مسئله نتیجه آزمون را تغییر می‌دهد. حتی برخی سوالات از منابعی خاص عیناً در آزمون قید شده و هیچ تغییری نکرده بود به این شکل که حتی گزینه درست نیز همان بوده که در برخی منبع خاص بوده است.

عضو کمیسیون آموزش مجلس بیان کرد: همه این موارد از وزیر و معاونان وی در حوزه مربوطه سوال شد که ضمن تشکر از پاسخگویی وزیر و پذیرش بخشی از خطاهای رخ داده، عنوان شد که با در نظر گرفتن سه شیوه در تصحیح سوالات آزمون، برای اینکه مشکلی برای دانش‌آموزان ایجاد نشود، بیش از 2 هزار داوطلب را به صورت مازاد پذیرفتند تا همه داوطلبانی که از سوالات دارای ایراد نمره منفی گرفته‌اند، امتیاز آنها به نحوی اصلاح و جبران شود.  وزیر آموزش و پرورش توضیح داد که امسال به خاطر شرایط کرونا و تأخیر چندباره در برگزاری آزمون و برای لو نرفتن سوالات، مجبور به تغییر چندباره تیم طراحان سوال شدند که بخشی از مشکلات در آزمون امسال ناشی از همین تغییرات بود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری