گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 371847

وام‌ قرض‌الحسنه به دانشجویان دانشگاه آزاد اصفهان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) گفت: این دانشگاه با ارائه تسهیلات و وام‌های بدون کارمزد و قرض‌الحسنه بلندمدت، پرداخت شهریه تحصیلی دانشجویان را تسهیل می‌کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از آنا، پیام نجفی، درباره هزینه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: تأمین درآمد دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان مؤسسه‌ای غیردولتی فقط از محل شهریه دانشجویان و کمک‌های مردمی است؛ بنابراین از دانشجویان مبلغی به‌عنوان شهریه ثابت و مبلغی نیز به ازای هر واحد درسی به‌عنوان شهریه متغیر دریافت می‌شود که میزان آن قبل از آغاز هر سال تحصیلی با تصویب هیئت امنای استانی دانشگاه اعلام می‌شود.

وی افزود: این مقررات برای تمام دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی و برای نظام آموزشی تمام‌وقت یا پاره‌وقت به‌طور یکسان اعمال می‌شود.

دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان خاطرنشان کرد: در همین راستا به‌منظور رفاه حال دانشجویان، صندوق رفاه و بیمه دانشجویی وام‌هایی را به‌صورت قرض‌الحسنه در اختیار دانشجویان می‌گذاریم که این وام‌ها را می‌توان به دو دسته تسهیلات مالی دانشجویی و منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تقسیم کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان ادامه داد: در گروه نخست، قرض‌الحسنه‌ها از نظر مدت زمانی به سه دسته کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شوند، قرض‌الحسنه کوتاه‌مدت حداکثر ۶ ماه، قرض‌الحسنه میان‌مدت حداکثر ۱۲ ماه و قرض‌الحسنه بلندمدت حداکثر ۶۰ ماه، فرصت تسویه خواهند داشت و البته قرض‌الحسنه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت در زمان تحصیل دانشجو تسویه می‌شوند.

نجفی عنوان کرد: بر این اساس وام‌های کوتاه‌مدت سه تا ۶ ماهه بدون بهره بوده و تا پایان هر ترم تحصیلی تسویه حساب می‌شوند و وام‌های میان‌مدت به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که برای بازپرداخت نیاز به مهلت بیشتری دارند و از محل اعتبارات شعب صندوق رفاه و بیمه دانشجویان واحدها طبق ضوابط و مقررات مربوط در اختیار دانشجو گذاشته و در زمان تحصیل دانشجو تسویه می‌شود.

دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان درباره وام‌های بلندمدت اضافه کرد: این دسته از وام‌ها از دو مأخذ منابع داخلی و  منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأمین می‌شوند و  این نوع تسهیلات در اختیار دانشجویانی قرار می‌گیرد که در حین تحصیل قادر به تأمین و پرداخت شهریه و اقساط قرض‌الحسنه خود نیستند و پس از پایان دوره تحصیل به‌صورت اقساطی به تسویه وام خود اقدام خواهند کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان توضیح داد: با تفاهم‌نامه‌های جداگانه‌ای که اخیراً میان دانشگاه آزاد اسلامی و بانک قرض‌السحنه مهر ایران و بانک قرض‌الحسنه رسالت منعقد شده است، اجازه داده شده است تا صندوق رفاه دانشجویی واحدها نزد این دو بانک افتتاح حساب کنند و از محل امتیازات حساب دانشگاه به دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی وام‌های تحصیلی به ترتیب تا سقف ۲۰ و ۳۰ میلیون تومان با کارمزد حداکثر سه درصد پرداخت شود.

وی در مورد سایر وام‌های قرض‌الحسنه صندوق رفاه دانشجویی تأکید کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی علاوه‌بر وام‌های گفته‌شده، وام‌های دیگری نیز به دانشجویان اختصاص داده می‌شود که شامل «وام کمک‌هزینه اجاره بابت تأمین بخشی از هزینه تحصیلی قابل پرداخت برای مدت یک‌بار در طول تحصیل»، «وام کمک‌هزینه مسکن بابت تأمین بخشی از اجاره مسکن دانشجویان در طول مدت تحصیل و صرفاً برای مسکن دانشجویان غیربومی و با بازپرداخت ۱۲ ماهه» می‌شود.

به گفته نجفی، وام کمک‌هزینه ازدواج از محل منابع صندوق رفاه و بیمه دانشجویان به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در زمان دانشجویی متأهل شده باشند و یک‌بار در طول تحصیل و برای ازدواج اول پرداخت می‌شود و دانشجویان حداکثر یک‌سال پس از تاریخ عقدنامه فرصت دریافت این وام را دارند.

این مسئول خاطرنشان کرد: وام ضروری صرفاً برای عمل جراحی، بستری در بیمارستان، هزینه دارویی بیماری‌های خاص و زایمان است و از دیگر وام‌هایی است که در این دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری