گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 372378

دانشگاه‌ها می‌توانند کانونی برای حل مشکلات صنعت کشور باشند

معاون اول رئیس جمهوری بر اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند کانونی برای حل مشکلات صنعت کشور باشند تاکید کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از  وزارت علوم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز (دوشنبه) در جلسه هیأت امنای دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به گزارش‌های ارائه شده توسط رئیس این دانشگاه مبنی بر جایگاه نخست کشوری و هفدهم جهانی دانشگاه صنعتی شریف در بخش ارتباط با صنعت، اظهار داشت: جایگاه هفدهم دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط با صنعت جایگاهی بسیار مهمی است البته این دانشگاه از ظرفیت‌های بسیار بیشتری برای افزایش ارتباط با بخش صنعت برخوردار است.

دانشگاه‌ها می‌توانند کانونی برای حل مشکلات صنعت کشور باشند

وی با اشاره به شرایط خاص و خطیر پیش روی کشور، افزود: امروز از یک سو با بیماری کرونا و از سوی دیگر با مشکلات اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه و فشارهای متعدد روبرو هستیم و دانشگاه‌ها می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در این شرایط ایفا کرده و در عبور از تنگناها و چالش‌های موجود به مردم و مسئولین کمک کنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به جلسات متعدد دولت با تعدادی از دانشگاه‌های اصلی کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف طی سال‌های اخیر، خاطرنشان کرد: در نتیجه ارتباط دولت با دانشگاه‌ها، خوشه‌هایی تشکیل شد و این خوشه‌ها بر موضوعات و مسائل اصلی کشور تمرکز کردند و پیشنهاداتی را نیز در حوزه‌های مختلف نظیر اقتصاد کلان و افزایش سرمایه‌های اجتماعی به دولت ارائه دادند.

جهانگیری ادامه داد: در مواجهه با حادثه سیل نیز رئیس جمهور دستور داد که مطالعاتی با محوریت دانشگاه تهران انجام شود و اقداماتی نیز در خصوص سد گتوند با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها به انجام رسید.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه مطالعه و طراحی برنامه احیای دریاچه ارومیه نیز با محوریت دانشگاه صنعتی شریف دنبال شد، گفت: خوشبختانه دانشگاه صنعتی شریف اقدامات بسیار خوبی در حوزه احیای دریاچه ارومیه انجام داد و امروز دیگر دغدغه‌هایی که در خصوص این دریاچه در سال ۹۲ وجود داشت از بین رفته است.

وی تصریح کرد: انتظار ما این است که گفتگوهای دانشگاه‌ها هم با دولت، هم با جامعه و هم با صنعت و اقتصاد استمرار داشته باشد و ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌ها در خدمت کشور قرار گیرد.

جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه امروز بدلیل شرایط کرونایی بخش زیادی از آموزش مدارس و دانشگاه‌ها از طریق مجازی انجام می‌شود، گفت: البته ارتباط حضوری دانشجو با استاد بسیار تعیین کننده است و هرچه میزان این ارتباط حضوری کمتر شود ممکن است با تبعات منفی علمی همراه باشد. لازم است دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه نیز چاره اندیشی کرده و راهکاری ارائه دهد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تفویض برخی اختیارات به هیأت امنای دانشگاه‌ها، تصریح کرد: خوشبختانه هیأت امنای دانشگاه صنعتی شریف متشکل از شخصیت‌های علمی کشور است که این افراد می‌توانند پشتوانه‌ای مناسب برای پیشبرد امور مالی و اداری این دانشگاه باشند.

وی با اشاره به شرایط سخت مالی و بودجه‌ای دولت، گفت: تنوع بخشی به منابع مالی دانشگاه‌ها و به طور خاص دانشگاه صنعتی شریف از اهمیت ویژه ای برخوردار است که خوشبختانه اتفاقات خوبی در دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه رخ داده است.

جهانگیری با اشاره به اینکه بانی ساخت برخی دانشگاه‌های کشور افراد خیر علاقمند به توسعه علم و دانش بوده‌اند، افزود: مجموعه‌ای از خیرین و افراد دارای توانایی مالی در کشور علاقمند هستند که منابع مالی خود را در امور علمی هزینه کنند که لازم است فراخوانی برای این گونه افراد تدوین شود تا بتوانیم از توانایی مالی آنها در توسعه دانشگاه‌ها بهره مند شویم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به نیازها و دغدغه‌های اساتید دانشگاه‌ها، گفت: دولت برای سال جاری تغییرات نسبتاً خوبی در افزایش حقوق اساتید ایجاد کرد که نسبتاً اصلاح مناسبی بود اما متأسفانه به دلیل شرایط سخت اقتصادی و افزایش تورم، اساتید همچنان با دغدغه‌های مالی روبرو هستند.

وی در ادامه به شرکت‌های دانش بنیان نیز اشاره و خاطر نشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد مجموعه‌ای از شرکت‌های دانش بنیان که پشتوانه آنها اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها نظیر دانشگاه صنعتی شریف بوده‌اند، توانسته‌اند بیش از سایرین نقش ایفا کنند.

جهانگیری در ادامه گفت: در روزهای نخست شیوع کرونا بدلیل کمبود لوازم حفاظت شخصی کادر درمان، تعدادی از پرسنل زحمتکش جامعه پزشکی را از دست دادیم اما با اتکا به ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان، امروز پس از گذشت چند ماه، در طراحی و تولید بسیاری از تجهیزات نظیر ونتیلاتور که از فناوری بالایی برخوردار است گام‌های بلندی برداشته‌ایم و حتی بخشی از این گونه تولیدات صادر می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: روزهای گذشته با حضور رئیس جمهور از ۴ طرح مهم در حوزه علم و فناوری بهره برداری شد که یکی از این طرح‌ها تولید واکسن توسط تعدادی از جوانان فارغ التحصیل دانشگاه‌های کشور بود که به زودی شاهد استفاده از این واکسن‌ها در داخل و صادرات آن به خارج خواهیم بود.

وی با اشاره به یکی از دغدغه‌های موجود مبنی بر افزایش مالیات برنامه‌های پژوهشی اساتید و دانشگاه‌ها، خاطرنشان کرد: این موضوع هنوز در کمیسیون دولت در دست بررسی است که از آنها خواسته‌ایم نسبت به افزایش مالیات تجدیدنظر شود و قطعاً میزان مالیات از آنچه تاکنون بوده بیشتر نخواهد شد تا برنامه‌های پژوهشی و علمی بدون دغدغه دنبال شود.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در این جلسه گزارشی از فعالیت شرکت‌های دانش بنیان زیرمجموعه دانشگاه صنعتی شریف ارائه کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان زیرمجموعه این دانشگاه فعالیت دارند.

وی همچنین بر ضرورت توجه ویژه به دانشگاه‌های برتر تاکید کرد و افزود: باید دانشگاه‌های اصلی و برتر کشور در بودجه بصورت خاص دیده شوند و بیش از سایرین مورد توجه قرار گیرند.

علی لاریجانی عضو تشخیص مصلحت نظام نیز در این جلسه بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به نیروی انسانی دانشگاه‌ها و اساتید تاکید کرد و خواستار ارائه برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی از سوی دستگاه‌های اجرایی به اساتید دانشگاه‌ها شد.

محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز در این جسه گزارشی از وضعیت دانشگاه در بخش‌های مختلف ارائه کرد و گفت: در سال‌های گذشته برخی دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به خارج از کشور مهاجرت می‌کردند اما این روند در سال‌های اخیر معکوس شده و فارغ التحصیلان دانشگاه در شرکت‌های دانش بنیان در داخل کشور مشغول فعالیت می‌شوند.

وی همچنین گزارشی از ارتقای کیفیت جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه ارائه کرد و افزود: دانشگاه صنعتی شریف در زمینه ارتباط با صنعت از رتبه نخست کشوری و رتبه هفدهم جهانی برخوردار است.

گفتنی است معاون اول رئیس جمهور پیش از حضور در این جلسه، دانشکده مهندسی مکانیک و ساختمان کلاس‌های آموزشی دانشگاه صنعتی شریف را افتتاح کرد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.