گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 372840

دبیر اسبق شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی مطرح کرد؛

چند سوال صریح درباره افزایش خدمت سربازی +فیلم

باید جوانان مملکت آموزش نظامی ببینند؟ باشد ببینند، بماند که کیفیت همان آموزش نظامی چقدر است بعد از آموزشی آن بیست ماه دیگر که رانندگی فرمانده میکند و چایی می‌آورد و توالت میشورد و نگهبانی بی‌فایده میدهد و هزارجور کار بی‌ربط دیگر هم جزو آموزش نظامیست؟

به گزارش سرویس فرهنگی - اجتماعی «خبرنامه دانشجویان ایران» امین سلیمی* در نقد افزایش خدمت سربازی که اخیرا ابلاغ شده، نوشت:  قبل از اینکه رگ غیرتمان باد کند و به دفاع از سربازی اجباری قلم تیز کنیم. شما را با همین 56 ثانیه از ریاست ستاد کل نیروهای مسلح تنها میگذارم. سربازی اجباری، آن هم به شکل فعلی هیچ دلیلی ندارد مگر نبود پول. یعنی نیروهای مسلح و چند نهاد دیگر نمیتوانند پول نیروی رسمی بدهند یک عده جوان را دوسال ممنوع الخروج و ممنوع المعامله و ممنوع الاستخدام و هزارجور ممنوع الفلانش میکنند و رسما به بردگی میگیرند چرا؟ چون کشور پول ندارد بدهد ما حقوق نیروی رسمی بدهیم.

بعد هم اشاره میکنند که آنچه مجلس به صورت رسمی مصوب کرده تا به این جوانان بیچاره حقوق بدهیم فقط 13 درصد میتوانیم بدهیم و 87 درصدش را نمیدهیم.

اگر این قضیه برعکس بود و مردم طبق قانون باید پولی به حکومت پرداخت میکردند بعد 13 درصدش را میدادند آنجا باید میدیدم که دوستان چه مقرراتی وضع میکردند که آن پول را از جیب ملت بیرون بکشند ولی حالا که این 87 درصد حق عده ای سرباز است خب نداریم بدهیم، میرود در دیون و معوقات؟ خیر تهش میشود همین اظهار تاسف که ببخشید از قانون تخطی میکنیم نداریم بدهیم.

بعد هم خودمان اعتراف کنیم این وضعیت خم به ابروی بچه پولدارها نمی‌آورد و فقط روی روان همان بچه فقیری است که پول کرایه ندارد، یعنی اعتراف صریح به اینکه چقدر این سازوکار رسمی مستضعف‌ستیز و عموم‌آزار است.

الان هم دوستان تشریف میاورند زیر کامنت حقیر که نیروهای مسلح بیگناه است و دولت فلان و بهمان است که بودجه نمیدهد باشد شما درست میگویید خب بعدش چی؟ حالا چه کنیم؟ دو نفر مسئول در کشور نشسته‌اند ببینند چه دارند سر بچه های مردم میاورند در پادگانها؟ دو نفر آدم حسابی نشسته‌اند ببیند یعنی هیچ طرح جایگزینی برای این دوسال وجود ندارد الا همین ساده ترین راه که همه پسران را به زور ببریم هر جور دلمان خواست تقسیم کنیم هر کاری هم دلمان خواست بکنیم آخرش هم بگوییم بودجه نیست حقوق قانونی‌تان را نمیدهیم؟ همین؟ همین تخلف را شرکت خصوصی بکند اداره کار چه میکند؟

باید جوانان مملکت آموزش نظامی ببینند؟ باشد ببینند، بماند که کیفیت همان آموزش نظامی چقدر است بعد از آموزشی آن بیست ماه دیگر که رانندگی فرمانده میکند و چایی می‌آورد و توالت میشورد و نگهبانی بی‌فایده میدهد و هزارجور کار بی‌ربط دیگر هم جزو آموزش نظامیست؟

یک چیز خنده‌داری هم اخیرا به نام گواهی مهارت‌آموزی سربازان داریم که خودش مثنوی هفتاد من است که بماند برای بعد.

* دبیر اسبق شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری