گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 373055

نامه یک تشکل دانشجویی به سرلشگر باقری

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در نامه ای به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نکاتی را درباره افزایش مدت سربازی مطرح کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در نامه ای  به سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نکاتی را درباره افزایش مدت سربازی مطرح کرد.

نامه یک تشکل دانشجویی به سرلشگر باقری

در بخشی از  این نامه آمده است:

بسمه تعالی

سرلشکر محمد باقری، ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح

باسلام

همانطور که می‌دانید تقویت بنیه دفاعی کشور همواره در الویت قرار دارد و باید در حفظ و رشد آن کوشا بود، اما سربازی اجباری راه درست وصول به این هدف نیست. حال آنکه طی اقدامی رو به عقب مدت خدمت سربازی افزایش یافته است.

در راستای انتشار این خبر نکات زیر قابل اشاره است:

نخست؛ بحث عدم اجرای کامل قوانین وضع شده فعلی پیرامون نظام وظیفه، به عنوان نازل ترین درخواستِ مورد انتظار مطرح است، که به تنهایی مشکلات عدیده‌ای را ایجاد می‌کند. در صدر این قوانین اجرا نشده، اصل 49 و 50 قانون نظام وظیفه قرار دارد.

با توجه به این دو اصل، حقوق دریافتی یک سرباز وظیفه باید بین 60 تا 90 درصد حقوق پایور باشد.

همچنین مصوب پرداختی سربازان متاهل باید دوبرابر پرداختی دیگر سربازان باشد؛ اما بر اساس صحبت‌های جناب‌عالی  تنها 13 درصد از حقوق مصوب تمامی سربازان پرداخت می‌شود.

این میزان حقوق نه تنها دغدغه‌ مالی سربازان را رفع نمی‌کند بلکه کفاف مایحتاج روزانه‌ و حتی هزینه‌ رفت و آمد آن‌ها را نیز در طول یک ماه نمی‌دهد.

جناب سردار باقری! سازمان نظام وظیفه به‌ جای مجموعه‌ای برای پرورش و به‌کارگیری نیروی کارآمد، تبدیل به سازمانی در جهت هدر رفت سرمایه‌ی انسانی کشور و از آن مهم‌تر ازبین‌رفتن سرمایه‌ی اجتماعی نظام شده‌است.

همچنین این دوسال سربازی مانع دیگری در راه ازدواج، اشتغال جوانان و هم‌چنین اتلاف وقت آنان است. تجربه‌ اجرای طرح مهارت‌آموزی به سربازان نیز ناموفق بوده‌ و مشکلی را حل نکرده‌است.

علاوه‌ بر این موضوع، اضافه خدمت سنواتی که شروطِ بخشش آن منوط به گواهی فرماندهان شده (و همچون سال‌های گذشته مورد بخشش رهبری قرار نمی‌گیرند)، دلیلی برای تشدید موانع بر سر راه جوانان شده‌است.

اجباری بودن خدمت سربازی خواه‌ناخواه سبب مجرم سازی چندین میلیون جوان در کشور به علت عدم اعزام به سربازی می‌شود. همچنین سلب حقوق ابتدایی و دیدن انواع فساد، ناکارآمدی‌ها و مشاهده‌ی برخوردهای خلاف شأن و کرامت انسانی در طول مدت خدمت، در بلندمدت باعث بی‌اعتمادی قشر عظیمی از جامعه به نظام خواهد‌شد.

ستادکل باهمه‌ این توصیفات به جای آنکه به حل موضوع و رفع آسیب بپردازد تا رغبت جوانان به سربازی بیشتر شود، صورت مسئله را پاک کرده و برای رفع مشکل کمبود سرباز، مدت خدمت را افزایش داده‌است.‌

نیک‌ می‌دانید عموم افراد بومی، سربازان متاهل هستند؛ در نتیجه‌، افزایش مدت سربازی ایشان منجر به افزایش فشار روانی و معیشتی به خود و خانواده‌ی این افراد می‌شود. این درحالی است که تنها با مدیریت درست سربازان در حال خدمت، این مشکل قابل‌حل است.

در آخر لازم به ذکر است؛ اجرای قانون کنونی سربازی، نه‌ تنها باعث حفظ امنیت کشور و رسیدن به آن غایت مدنظر نمی‌شود، بلکه در درازمدت سبب بحران‌های اجتماعی، فرهنگی و حتی امنیتی خواهد شد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
  • نظرسنجی

    باتوجه به آموزش مجازی دانشگاه‌ها در طول ترم جاری، با کدام نوع از امتحانات پایان ترم موافق هستید؟

    امتحانات حضوری
    امتحانات غیرحضوری
    مشاهده نتایج