گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 373092

مرکز آمار گزارش بیکاری تابستان را منتشر کرد؛

بیکاری ۴۰درصدی فارغ‌التحصیلان

مرکز ملی آمار هفته گذشته نرخ بیکاری در تابستان ۹۹ را منتشر کرد و در پیوست این خبر جزییات بیشتری از نرخ اشتغال و بیکاری در استان‌های مختلف را اعلام کرد. براساس این گزارش اثر منفی ویروس کرونا بر شاخص‌های نیروی کار کشور در تابستان امسال در مقایسه با بهار تا حدی تعدیل شده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بررسی جداول آماری مرکز ملی آمار نشان می‌دهد که در تابستان گذشته نرخ بیکاری ۱۶ استان تک رقمی بود.مطابق این نتایج، در تابستان امسال، جمعیت غیرفعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) نسبت به فصل مشابه سال قبل با کاهش روبرو شده که این کاهش در مقایسه با فصل بهار ۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل، از شدت کمتری برخوردارشد.بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیشتر نشان می‌دهد که ۹.۵ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه سال گذشته، یک درصد کاهش یافته است.

همچنین بررسی جداول آماری نشان می‌دهد با وجود شیوع بیماری کرونا نرخ بیکاری ۱۶ استان تک رقمی و ۱۵ استان دو رقمی بود.استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، ایلام، زنجان، فارس، قزوین، تهران، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد استان‌های با نرخ بیکاری تک رقمی در تابستان ۹۹ بودند.بررسی آمار اعلامی مرکز یاد شده، نشان می‌دهد که در تابستان امسال با وجود شیوع بیماری کرونا نه تنها تعداد استان‌های با نرخ تک رقمی کاهش نداشته، بلکه یک استان نیز به تعداد استان‌های تک رقمی افزوده شده است (تابستان ۹۸ تعداد ۱۵ استان نرخ بیکاری تک رقمی داشتند).

همچنین براساس اعلام مرکز آمارنرخ بیکاری سه استان تهران، گلستان و یزد که در تابستان سال ۹۸ دو رقمی بوده، در تابستان سال ۹۹ تک رقمی شد و در مقابل نرخ بیکاری استان‌های آذربایجان غربی، خراسان شمالی و گیلان دو رقمی شد.استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی به ترتیب با ۵.۸ و ۵.۷ درصد کمترین و خوزستان و لرستان با ۱۵.۳ و ۱۴.۷ درصد بیشترین نرخ بیکاری را در تابستان امسال ثبت کردند.

براساس این گزارش ۶۲ میلیون و ۲۶۷ هزار نفر آنها جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر است و از این تعداد ۲۶ میلیون و ۱۹ هزار نفر جمعیت فعال و ۳۶ میلیون و ۲۴۸ هزار نفر جمعیت غیرفعالند.تابستان امسال دو میلیون و ۴۷۷ هزار نفر بیکار در کشور وجود داشت که ۴۰.۷ درصد از بیکاران ۱۵ ساله و بیشتر را فارغ‌التحصیلان تشکیل می‌دهند و نسبت به تابستان سال گذشته ۳.۱ درصد جمعیت بیکار فارغ التحصیلان کاهش یافته است.

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری