گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 373817

انتشار سند اولویت‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس تا ۲ هفته آینده

رئیس مرکز پژوهش های مجلس از انتشار سند اولویت های کمیسیون های تخصصی مجلس تا ۲ هفته آینده براساس تاکید رئیس مجلس خبر داد و گفت: چنین رویکردی طی ۱۰ دوره مجالس گذشته بی سابقه بوده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم؛ علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست امروز (سه شنبه، 29 مهر) کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، گفت: مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در دور جدید فعالیت های خود 14 رویکرد تحولی را برگزیده که یکی از آن ها مسئله محوری و دیگری جمع سپاری علمی موضوعات به مراکز دانشگاهی و حوزه های علمیه است تا بتواند از این طریق از همه ظرفیت های اندیشکده ها، پژوهشکده ها و افراد حقیقی صاحب نظر برای حل مسائل کشور استفاده کند.

وی ادامه داد: در مسیر یافتن اولویت های کشور و اختصاص دادن این اولویت ها به کمیسیون های مربوطه، یک رویکرد در مرکز پژوهش های مجلس است تا بتوانیم دستور جلسات را در کمیسیون ها با هماهنگی نمایندگان و هیات رئیسه کمیسیون ها داشته باشیم.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس افزود: پس از این مرحله با هیئت رئیسه و ریاست مجلس هماهنگی های لازم صورت خواهد گرفت تا دستورکار مجلس نیز بر این اساس تعیین شود.

زاکانی اضافه کرد: برهمین مبنا مسائل کشور از طرق مختلف احصاء شد و فوریت ها استخراج شد و امور به کارهای کوتاه مدت یکساله، میان مدت یک تا دو و نیم ساله و امور بلندمدت دو و نیم تا 4 ساله برای 15 کمیسیون مجلس تقسیم بندی شد که 13 کمیسیون تخصصی و یک کمیسیون جهش تولید و یک کمیسیون آئین نامه برنامه آینده خود را به صورت روشن داشته باشند.

وی یادآور شد: این هفته با تعداد 7 کمیسیون نشست مشترک برگزار خواهد شد و این جلسات تخصصی با کمیسیون آموزش مجلس شروع شد که در این جلسات این رویکرد جدید مرکز پژوهش های مجلس برای نمایندگان تبیین و نظرات مشورتی نمایندگان نیز اخذ و جمع آوری می شود که این اقدام تفاهمی بین مرکز پژوهش ها و کمیسیون های تخصصی مجلس خواهد بود.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرد: نتیجه این اقدامات منجر به این خواهد شد که مجلس صاحب برنامه می شود و مبتنی بر یک نظام نیازمندی دقیق می تواند صاحب برنامه باشد و بداند که امسال، سال بعد یا سال های آینده چه برنامه ای در دستورکار خود دارد که چنین رویکردی در 10 دوره مجالس گذشته وجود نداشته است اما این دوره نمایندگان اهتمام دارند که بر این مبنا حرکت شود.

زاکانی اضافه کرد: برای نمونه کمیسیون آموزش دغدغه های خود را از قبل به مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرده بود و در نشست امروز مرکز پژوهش‌های مجلس نیز اولویت‌های مدنظر خود را نیز به نمایندگان عنوان کرد که به یک چارچوب مشترک در نشست امروز دست یافتیم تا هفته آینده اولویت‌های کمیسیون را به طور مشخص تبیین کنیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس عنوان کرد: براین اساس نهایتا تا 2 هفته آینده که رئیس مجلس زمانی را برای جلسه با رؤسای کمیسیون ها تعیین کرده اند ظرف 2 هفته آینده سند کمیسیون های تخصصی مجلس منتشر خواهد شد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری