گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 374689

علی علیزاده

۴ ویژگی پیام رهبر انقلاب به جوانان فرانسه

چرا پیام کوتاه رهبر انقلاب بیشتر در مدت کوتاهی حجم تاثیرگذاری بیشتری نسبت به موضع گیری‌های سایر دولت‌های اسلامی داشته است؟ به نظر می‌رسد 4 دلیل روشن برای این تاثیرگذاری قابل ذکر است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» علی علیزاده*// این روزها که موضوع هتک حرمت نشریه و رئیس جمهور فرانسه به ساحت پیامبر اسلام (ص) مطرح است و واکنش مردم و بسیاری از رهبران اسلامی را در پی داشته است.

تحلیل محتوای پیام یا واکنش رهبران اسلامی نشان می‌دهد پیام یا واکنش نشان دارای دو ویژگی است؛‌ نخست آنکه ارائه پیام یا سخنرانی‌شان با هدف اقناع افکار عمومی داخلی خودشان بوده است تا مبادا با عدم اعلام موضع در مظان اتهام وابستگی به غرب قرار گیرند و مشروعیت‌شان بر باد برود.

دوم آنکه بدون نقد سیاست اسلام هراسی در غرب و اینکه غرب خود علت العلل افراط گرایی در غرب آسیاست با تاکید بر ویژگی‌های خاص پیامبر اسلام (ص) و در نهایت و بدون توجه به اینکه از کت و شلوار تنشان تا سلاح‌های نظامی‌شان متعلق به اروپا و آمریکاست به صورت نمادین خواهان تحریم محصولات فرانسوی شده‌اند.

به نظرم گرچه کافی نیست اما همین مقدار واکنش را هم باید غنیمت دانست. پرسشی که طی دو روز گذشته بسیار مطرح شده این است که چرا پیام کوتاه رهبر حکیم انقلاب اسلامی بیشتر دیده شده و با ترجمه به اکثر زبان‌های دنیا در مدت کوتاهی حجم تاثیرگذاری بیشتری داشته است.

به نظر می‌رسد 4 دلیل روشن برای این تاثیرگذاری قابل ذکر است که اهمیت و حکمت و البته ذکاوت سیاسی رهبری را آشکار می‌کند.

نخست آنکه پیام رهبری مخاطب اصلی‌اش جوانان فرانسه است. جوانان گروه مرجع فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هستند و طی چند روز گذشته همین جوانان با هر موضعی نقش اصلی را در انتشار پیام رهبری در جامعه فرانسه بعهده داشته اند.

دوم آنکه جوانان و نسل جدید شهروندان اروپایی و به ویژه فرانسوی نسبت به وابستگی هویتی‌شان به آمریکا معترض و به شدت حساس هستند.به عبارت دیگر موضع مکرون و رهبران سیاسی فرانسه ضرورتا موضع ملت و جوانان فرانسه نیست.

سوم آنکه مهمترین راه بیداری و روشنگری در یک نسل یا ملت یا حتی یک فرد نشان دادن تناقضات و مواجه کردن آن با خود واقعی‌اش است. بر این اساس و از زاویه روانشناختی یک پرسش ساده مطرح می‌شود که این چه آزادی بیان است که توهین به پیامبران و رهبران مقدس آزاد اما پرسش از یک واقعه مفروض تاریخی جرم و گناه محسوب می‌شود؟ بر اساس قوانین فرانسه حق پرسش بر زمینه هولوکاست و جود ندراد و این روزها پیام رهبری به زنان وجوان جامعه و جوانان فرانسه تبدیل شده است به عبارتی دیگر با خود دارد پیام رهبران هم سؤال و احترامشان را به اشتراک می‌گذارند و هم جرمی مرتکب نمی‌شوند.

چهارمین ویژگی پیام حکیمانه رهبر انقلاب که در قالب 5 سوال مطرح شده این است که رهبری در این پیام به صراحت اشاره‌ای به اسلام یا پیامبر اسلام نمی‌کند و یا حتی اشاره‌ای به حقانیت و برتری هیچ دینی هم نمی‌کند بلکه از جوانان فرانسه می‌خواهد از رهبرانشان بپرسند اگر توهین به پیامبر خدا آزادی است پس توهین به پیامبر مسیحیت بزرگان دین مسیح هم آزاد است و اگر اینگونه است آیا این توهین به جاعه و فرهنگ و ملت فرانسه نیست؟ بسیاری از فرانسویان حتی اگر به عیسی مسیح یا هیچ دینی باور هم ندارند اما بالاخره مسیحیت بخشی از هویت سیاسی آنهاست و به این موضوع حساس‌اند.

خلاصه آنکه طرح 5 سوال رهبری بیش از هزاران سخنرانی پیام اثرگذار بوده است و حجم توجه به آن نیز جایگاه ا یشان را به عنوان رهبر جبهه مقاومت نشان می‌دهد.

*نماینده مردم مراغه، عجب شیر، سراجو و قلعه چای در مجلس شورای اسلامی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.