گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 376145

فرانسه، کشوری با تورم صفر درصد!

نرخ تورم سالانه و ماهانه فرانسه معادل صفر درصد اعلام شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از ایسنا، نرخ تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر بدون تغییر نسبت به مدت مشابه ماه قبل به صفر درصد رسید که این نرخ تورم، یکی از کمترین تورم های ثبت شده از ماه اوت سال ۲۰۱۶ تاکنون بوده است.

مهمترین عامل کاهنده نرخ تورم طی این مدت مربوط به بخش انرژی بوده که در آن تورم  به منفی ۷.۸ درصد کاهش یافته است.

در بین سایر بخش‌های نیز نرخ تورم مواد غذایی با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۱.۵ درصد رسیده ولی تورم بخش تنباکو به ۹.۴ درصد افزایش پیدا کرده است. 

متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۲۰ برابر با ۴.۳۱ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده نیز تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم فرانسه در ماه اکتبر منفی ۰.۱ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل ۰.۴ درصد بیشتر شده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در این ماه به ۰.۱ درصد رسیده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور فرانسوی زبان یعنی بلژیک نیز افزایشی بوده است و متوسط نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به اکتبر با کاهش ۰.۱۶ درصدی نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۷۴ درصد رسیده است. این نرخ تورم که کمترین تورم ثبت‌شده در این کشور در چهار ماه اخیر بوده است بیش از همه تحت تاثیر افزایش میوه و سبزیجات با ۸.۸۲ درصد و جواهرات با ۸.۴ درصد  قرار گرفته است. از سوی دیگر بیشترین اثر کاهنده تورم در بخش انرژی با منفی ۸.۲ درصد مشاهده شده است.

متوسط نرخ تورم بلژیک در بازه زمانی ۱۹۲۱ تا ۲۰۲۰ معادل ۵.۶۴ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به تورم ۲۲۲.۸۱ درصدی ژانویه۱۹۴۷ و پایین‌ترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۸.۱۱ درصدی ماه اکتبر سال ۱۹۲۱بوده است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری