گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 376275

«نظام صنفی رایانه‌ای» موتور پیشران فناوری کشور

نظام صنفی رایانه‌ای اتحادی است مقدس بین اعضا برای شانه دادن زیر بار فعالیت‌های صنفی در عرصه جهاد فناوری اطلاعات؛ تجدید عهدی است در راستای آبادانی کشور با شعار اقتصاد دانش بنیان و با همراهی همه‌ فعالان به‌ویژه نخبگان جوان.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم؛ جمعی از نخبگان، فعالان و خانواده فاوای کشور با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کردند: همزمان با گسترش دانش و فناوری پردازش و فرآوری اطلاعات از قبیل هوش مصنوعی، داده‌کاوی و تحلیل کلان داده و شبکه در مسیر حکمرانی جهانی و در آستانه برگزاری ششمین دوره سرنوشت‌ساز انتخابات نظام صنفی رایانه‌ای در دهه پنجم حیات انقلاب اسلامی ایران، برخود لازم دانستیم در این چنین نقطه عطفی به منظور حمایت از پیشبرد اهداف عالی انقلاب اسلامی در این حوزه و پیگیری حقوق فعالان  و نخبگان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مطالبات روشنی را بیان کنیم.

این بیانیه تجدید مطلعی است خطاب به تمامی فعالان و اثرگذاران حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌ویژه جوانان نخبه این عرصه که به‌مثابه منشوری «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهند زد؛ مشروح این اطلاعیه در ادامه آمده است:

امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و از طرفی فضای مجازی از ظرفیت­های تمدن­‌سازی برخوردار بوده چرا که  تأمین‌کننده فضای حکمرانی پیشرفته و هوشمند با رویکرد عدالت بنیان برای جامعه است و از  طرفی  در شرایط فعلی اقتصاد کشور که پرورش نهادهای توانمند مردمی به‌عنوان موتور محرک و حلقه جریان‌ساز  تقویت کارآفرینی تنها راه حل اساسی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی و الگوی نجات بخش برای شکوفایی اقتصاد دیجیتالی و ارتقای سطح تاب‌آوری ملی است.

نهاد نظام صنفی رایانه‌ای می‌تواند به عنوان نقطه کانونی تجمیع ظرفیت‌های مردمی بخش خصوصی به منظور مواجهه‌ی هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات پرشتاب  عرصه  فناوری ( ICT ) برای استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها  و مدیریت صحیح آن شناخته شود اگرچه علی‌رغم تلاش‌های جدی و تحسین برانگیز در دوره های گذشته، جایگاه فعلی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای همسو با سرعت تحولات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتقاء و توسعه نیافته و بسیاری از صاحب نظران و فعالان و همچنین تصمیم‌گیران در قوای کشور برای سازمان جایگاه قانونی و شان صنفی متناسبی با ظرفیتهای سترگ اعضاء آن قائل نیستند.

بدیهی است این نهاد برای تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری کارشناسی محور برای حکمرانان کشور نیازمند تحول جدی است و این تحول به وقوع نخواهد پیوست، مگر آنکه تمامی اعضای صنف دست در دست هم دهند و آماده دفاع از ارتقاء جایگاه خطیر فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باشند.

به عقیده ما نظام صنفی اتحادی است مقدس بین اعضا برای شانه دادن زیر بار فعالیت‌های صنفی در عرصه جهاد فناوری اطلاعات؛ تجدید عهدی است در راستای آبادانی کشور با شعار اقتصاد دانش بنیان و با همراهی همه‌ فعالان به‌ویژه نخبگان جوان.

ما فعالان و اثرگذاران این صنعت پیشران اقتصاد دیجیتالی ضمن تأکید بر نقش مردمی نظام صنفی رایانه‌ای، ضروری می‌دانیم که نکات و موارد زیر، مورد اهتمام و توجه جدی قرار گیرد:

 1. ایجاد نظام­‌های حقوق فردی و اجتماعی شهروندان با رویکرد فناورانه  با هدف تأمین نیازهای دولت اسلامی کارآمد
 2. حرکت در مسیر حکومت واقعی مردم بر مردم در سازمان صنفی رایانه‌ای
 3. تعامل سازنده نظام صنفی با نهادهای حاکمیتی در بهبود وسازماندهی مجوزها و پروانه‌های شرکتهای فعال این حوزه
 4. افزایش میزان تأثیر‌گذاری صنفی در بازآفرینی نقش شرکتهای خصوصی در ارتقای سهم اقتصاد دیجیتال
 5. همتی بلند به منظور تصویب نظام مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجلس شورای اسلامی  و ارتقا جایگاه و کارکرد صنف در یک کالبد جدید
 6. کمک جدی به شناساندن فرهنگ و گسترش نفوذ خدمات اعضای تحت پوشش
 7. حمایت در برابر بحرانهایی همچون کرونا از اعضا با هدف اتحاد حمایتی صنفی
 8. مرتفع‌سازی مقررات‌گذاری موازی برای فعالان صنعت فناوری اطلاعات
 9. افزایش سهم صادرات خدمات فناوری‌محور
 10. مردمی کردن اقتصاد دیجیتال با رویکرد نقش آفرینی واقعی نخبگان جوان
 11. گسترش حمایتهای هدفمند مادی و معنوی از نخبگان، نوآوران و فعالیتهای عرصه علم و فناوری
 12. حمایت مادی و معنوی از فرآیند تبدیل ایده به محصول و افزایش سهم تولید محصولات و خدمات مبتنی بر دانش پیشرفته و فناوری داخلی در تولید ناخالص داخلی با هدف دستیابی به سهم 50 درصد
 13. کمک به تجمیع یا حیطه‌بندی نهادها و سازمانهای موازی  در خصوص تصمیم‌گیری، سیاست‌گذاری و حمایت از کسب و کارهای حوزه فناوری اطلاعات
 14. برنامه‌ریزی‌، آموزش و حفظ سرمایه‌های نیروی انسانی این حوزه در داخل کشور
 15. راهبری نظام صنفی و ظرفیتهای فعالان  به منظور تحقق سند چشم‌انداز1404
 16. گسترش حوزه‌های خدماتی با رویکرد اقتصاد دانش بنیان
 17. حمایت مردم نهاد به منظور تحقق شبکه ملی اطلاعات به عنوان نقطه ایده آل حکمرانی سایبری
 18. جدی گرفتن شرکت های دانش بنیان در نجات اقتصاد دیجیتالی کشور با توسعه کمی و کیفی
 19. تدوین و تصویب سند حقوق مادی و معنوی محتوای دیجیتال و اجرا در نظام رایانه ای کشور
 20. گسترش حمایت و سرمایه گذاری در حوزه های تولید محتوای دیجیتال بومی
 21. تغییر و جایگزین سازی شیوه اعطای مجوز فعالیت از سوی نظام صنفی رایانه ای با راهکارهای جدیدی همچون کسب گواهی های حرفه ای  جهت سهولت شکل گیری کسب و کارهای حوزه فاوا
 22. شناسایی و حمایت هدفمند از نخبگان حوزه ی فن آوری اطلاعات و ارتباطات
 23. هم افزایی با سایر نهادهای موثر در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همچون مرکز ملی فضای مجازی ، معاونت علمی فن آوری ریاست جمهوری ، وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان صداوسیما، سازمان تبلیغات اسلامی و ... در جهت ایجاد نظام خدمات متقابل  به ذینفعان

لذا از همه عزیزان دغدغه‌مند این حوزه استدعا داریم تا با تأمل و توجه به محورهای کلیدی و اثرگذار در انتخابات پیش‌رو شرکت کرده و با حمایت خود از این بیانیه در پیگیری و مطالبه هر چه بهتر یاری کنند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری