گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 376511

«خبرنامه دانشجویان ایران» به مناسبت هفته کتابخوانی معرفی می‌کند؛

۵ کتابی که هر دانشجوی تشکیلاتی باید بخواند!

این روزها و با توجه به مجازی شدن کلاس‌های درسی، فعالیت تشکل‌های دانشجویی هم مجازی و هم کاهش یافته است. با توجه به این که در هفته کتاب و کتابخوانی هم به سر می‌بریم، قصد داریم در این گزارش به معرفی چند کتاب در حوزه تشکل دانشجویی بپردازیم که خواندن آنها برای هرکدام از اعضای تشکل‌های دانشگاهی توصیه می‌شود.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ موضوع کتابخوانی و مطالعه، یک موضوع کهنه و قدیمی، اما همیشه تر و تازه در کشور ماست. کافی است سری به آمار موجود از میزان مطالعة افراد در ایران بزنید تا خودتان متوجه شوید که اوضاع تا چه حد خراب است. البته این که این آمارها بر اساس کدام قوانین و ضوابط آماری و از کدام جامعة آماری گرفته شده و تا چه حد درست و قابل اعتمادند، موضوع دیگری است که پرداختن به آن، فرصت و مجال دیگری را می طلبد؛ اما به هر حال، به قول قدیمی ها، تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها! هر چند که پی بردن به وجود این معضل و مشکل، یعنی پایین بودن میزان مطالعه در کشور ما و به ویژه در میان دانشجویان - که در این گزارش، بیشتر مورد توجه ماست- کار چندان مشکلی نیست و با یک نگاه نصفه و نیمه به کتابخانه های دانشگاهی، ممکن و میسر است.

این روزها و با توجه به مجازی شدن کلاس‌های درس دانشگاه‌ها، فعالیت تشکل های دانشجویی و خبرهایی که از فعالین دانشجویی منتشر می شود کاهش یافته است. موضوعی که شرایط خاصی را برای فضای جریانات دانشجویی قرار داده است.

رهبر معظم انقلاب در دیدار رمضانی خود با دانشجویان چندین بار بر اهمیت بحث کتاب وکتابخوانی تاکید داشتند ایشان در یکی از دیدار های خود با دانشجویان فرمودند: "طبق گزارشی که به من دادند، یک توصیه‌ای که ما همیشه می‌کردیم، مسئله‌ کتاب‌خوانی و نهضت کتاب‌خوانی خیلی در بین مجموعه‌های دانشجویی رواج مطلوب نداشته. من این را باز هم تأکید می‌کنم: شما احتیاج دارید بخوانید، احتیاج دارید بدانید. (حالا من ان‌شاءالله اگر فرصت شد عرض خواهم کرد) شما نهضت کتاب‌خوانی باید راه‌ بیندازید، واقعاً کتاب بخوانید، مطالعه کنید. من البته در جلسات قبلی که با دانشجوها داشته‌ام، مکرر صحبت کتاب‌های شهید مطهری را کرده‌ام، اما نمیخواهم بگویم صرفاً آن؛ نه، شماها خودتان، هیأت‌های اندیشه‌ورزتان، بچه‌های پیشکسوت‌ترتان بنشینند، فهرست مطالعاتی و برنامه‌ مطالعاتی برای جاهای مختلف، قشرهای مختلف برنامه‌ریزی کنند، طراحی کنند و تعریف کنند و مانند این کارها. این خیلی چیز لازمی است."

این روزها و با توجه به مجازی شدن کلاس‌های درس دانشگاه‌ها، فعالیت تشکل های دانشجویی و خبرهایی که از فعالین دانشجویی منتشر می شود کاهش یافته است. موضوعی که شرایط خاصی را برای فضای جریانات دانشجویی قرار داده است.

اکنون با پی بردن به اهمیت این موضوع، وبا توجه به این که در هفته کتاب و کتابخوانی هم به سر می‌بریم، قصد داریم در ادامه گزارش به معرفی چند کتاب در حوزه تشکل دانشجویی بپردازیم که خواندن آنها برای هرکدام از فعالان دانشجویی توصیه می شود؛

*تشکل دهه پیشرفت

«تشــکل دهــه پیشــرفت» یکی از جدیدتریــن کتــاب‌ها در حــوزه جنبــش دانشــجویی اثــر «محمدصــادق شــهبازی» می‌باشــد؛ این کتاب با حجم بســیار کم از ســوی «نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشــگاه‌ها» روانه بازار نشــر شــده است. کتاب تشکل دهه پیشرفت در ۵ فصل به موضوع تشکل‌های دانشجویی پرداخته و به صورت زیرساختی و ریشه‌ای این موضوع را بررسی کرده است. فصل اول کتاب ذیل عنوان الزامات جنبش دانشجویی دهه عدالت وپیشرفت، نیازها و اولویت‌ها را بررسی کرده است. در فصل دوم این کتاب، بررسی وضع موجود و مشکلات و آسیب‌های کارهای علمی‌ و تخصصی تشکل‌های دانشجویی را مورد بررسی قرار داده است. در فصل سوم با این پرسش مخاطب را روبرو نموده که چه باید کرد؟ و در همین فصل ابعاد مختلف زندگی یک فعال دانشجویی، وظایف یک تشکل دانشجویی، گفتمان‌سازی راه اصلی اثرگذاری جنبش دانشجویی و … شرح داده شده است. بعد از طرح مباحث تئوری و نظری در فصل‌های قبل، در فصل چهارم نویسنده به گام‌های عملیاتی پرداخته است و در فصل پنجم نمونه‌های موفق را در برابر دیدگان مخاطب و خواننده کتاب قرار داده است.

*جهاد علمی

کتاب جهاد علمی، حاصل مطالعه و تحلیل بیانات مقام معظم رهبری در حوزه علم، کار علمی و کار دانشجویی است. ابتدا علل تاریخی عقب‌ماندگی علمی ایران بررسی شده و ضرورت و اولویت جهاد علمی گوشزد شده است. سپس جهاد علمی مورد بررسی قرار گرفته و توضیح داده شده که دقیقا منظور از جهاد چیست و تشکل‌های دانشجویی برای تحقق چه اهدافی باید تلاش کنند. طبق الگوی ارائه شده در این فصل، «مواجهه تخصصی با مسائل کشور» و نیز «جنبش نرم‌افزاری» دو مأموریت تشکل‌ها و جریانات دانشجویی عنوان شده که این دو مأموریت در فصول بعدی به بحث گذاشته شده و گام‌های عملی و اجرایی آن نیز توضیح داده شده است. در نهایت الزامات و ملاحظات جهاد علمی آورده شده است.

*تشکل‌های دانشجویی: به ضمیمه مجموعه قوانین تشکل‌های دانشجویی

دانشگاه، محلی برای اجتماعی شدن و تعیین ارتباطات و روابط جمعی و گروهی افراد است و از این رو بنا به ماهیت خویش، عرصه ظهور و بالندگی تشکل‌ها و انجمن‌های مختلف نیز هست. این تشکل‌ها حاصل شکل‌گیری دغدغه‌هایی دانشجویی و انسجام‌یابی این دغدغه‌ها در فضای بنیاد ذهنی جمعی از دانشجویان است که در نهایت با همکاری و همراهی مسئولین دانشگاهی، امکان حیات می‌یابند. کتاب حاضر، مجموعه مقالاتی است در معرفی تشکل‌های دانشجویی، در چهار فصل تشکل‌های دانشگاهی و تولید دانش؛ ویژگی‌ها و کارکردهای کانون‌های دانشجویی؛ ابعاد اجتماعی و روانی هویت جمعی دانشجویی؛ و آسیب‌شناسی انجمن‌های علمی و دانشجویی.

*روابط عمومی تشکیلات

کتاب روابط عمومی تشکیلاتی یکی از کتاب هایی است که  توسط محمد زادمهر از فعالین سابق دانشجویی منتشر شده است، او در گفتگوی درباره این کتاب گفت: با در نظر داشتن شیوع کرونا و تعطیلی دانشگاه ها و ضرورت فعالیت تشکل های دانشجویی در فضای مجازی، آموزش تخصصی روابط عمومی و نحوه مطلوب استفاده از ابزارهای متنوع این رشته نیاز امروز دانشجویان فعال تشکیلاتی است که مطالعه کتاب روابط عمومی تشکیلاتی در این زمینه کمک بسیاری خواهد کرد.  این کتاب در 110 صفحه  جهت استفاده دانشجویان فعال تشکیلاتی آماده شده است.

*به توان تشکیلات

این کتاب توسط سلمان هاشمیان و جواد جلوانی با هدف برجسته سازی ضرورت وجود تشکیلات و ارائه قواعد و راهکارهایی برای ایجاد تشکیلات در راستای حداکثر سازی بهره وری و تصاعد هندسی ظرفیت افراد در فعالیت های فرهنگی انقلابی، نگارش شده است.

کتاب از دل هزاران صفحه کتاب، جزوات، سخنرانی های مختلف، ساعت ها مصاحبه با نخبگان این حوزه بیرون آمده است.

مطالعه مباحث کتاب از قبیل ضرورت تشکیلات، وظایف اعضا، مدیریت دانش در تشکیلات، تصاعد هندسی در تشکیلات اسلامی، سلوک تشکیلاتی و مهندسی فرهنگی می تواند شما را در جهت کسب بینشی دقیق و جامع در حوزه تشکیلات، مطابق با نظرات مقام معظم رهبری، جهت ارائه و پیاده سازی در مجموعه و سازمان های مختلف یاری دهد.

گزارش از محمد رمضانی

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  موافق برگزاری دو کنکور در سال هستید؟

  موافقم
  مخالفم
  موافقم اما با شرایط خاص
  مشاهده نتایج