گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 377955

بسیج دانشجویی دانشگا‌های تهران:

آقای ظریف! گویا شما برجام را دقیق نخوانده‌اید

دفاتر بسیج دانشجویی در دانشکده‌های حقوق و علوم سیاسی دانشگا‌های تهران در نامه‌ای به وزیر خارجه نوشتند: ما انتظار داریم برای یک‌بار هم که شده، جنابعالی و سایر مذاکره‌کنندگان را در یک فضای آزاد دانشجویی ملاقات کنیم.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، دفاتر بسیج دانشجویی در دانشکده‌های حقوق و علوم سیاسی دانشگاه‌ تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و علوم قضایی در نامه‌ای به وزیر امور خارجه، ضمن انتقاد از مصاحبه اخیر وی درباره برجام تاکید کردند: ما دانشجویان، انتظار داریم که حال و در پایان دوران دولت تدبیر و امید و برای یک‌بار هم که شده، جنابعالی و سایر مذاکره‌کنندگان توافق برجام را در یک فضای آزاد دانشجویی ملاقات کنیم تا نه تنها درباره اظهارات اخیرتان که درباره سؤالاتی که طی چند سال متمادی در افکار عمومی نسبت به عملکرد دولت در سیاست‌خارجی وجود دارد پاسخگو باشید.

آقای ظریف! گویا شما برجام را دقیق نخوانده‌اید

متن این نامه به شرح زیر است:

باسمه تعالی

جناب آقای دکتر محمدجواد ظریف

وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام؛

پیرو مصاحبه جناب‌عالی در باب برجام با اظهاراتی از سوی جنابعالی مواجه شدیم که تبیین آن برای افکار عمومی از سوی حضرتعالی  می‌تواند راهگشا باشد.

جنابعالی در بخشی از گفت‌وگو مذکور فرموده‌اید:

  «اینها البته مدعی هستند که ما برجام را نخوانده‌ایم. من نمی دانم چه حجتی پیش خدا دارند. استناد می کنند به یک کلمه « suspension» که روز اخر به یک پاورقی اضافه شده بود، که آن هم درمورد تحریم ها نبود، بلکه درمورد قوانین اتحادیه اروپا بود. من در جلسه‌ی مجلس هم گفتم تعلیق در برجام نیست؛ دوبار تعلیق در ضمیمۀ برجام نه درمورد اصل تحریم‌ها بلکه درمورد قانون حاکم بر آن، روز آخر اضافه شده بود.»

این سخنان حضرتعالی نه تنها دارای تناقض آشکار با گفته‌های پیشین شماست، بلکه با متن و محتوای برجام نیز در تضاد است که در ادامه بدان اشاره می‌شود.

اولاً در متن برجام به کلمه «تعلیق» یا « suspension»، نه دو بار بلکه چهار بار اشاره شده است.

ثانیاً هیچ‌کدام از چهار کلمه «تعلیق» در پاورقی متن برجام نیامده، بلکه در اصل متن برجام به کار برده شده‌است.

ثالثاً هر کدام از چهار کلمه «تعلیق» به کار رفته در متن برجام که در ضمیمۀ پنج آن و در بندهای ۱-۱۶، ۳-۱۶، ۱-۲۰ و ۴-۲۰ آورده شده است، دقیقا مربوط به اصل تحریم‌های اتحادیۀ اروپا است.

رابعاً جنابعالی در جریان جلسه علنی مجلس‌ شورای اسلامی در تاریخ 30/04/1394 با استفاده از یک گزاره کاملا مطلق درباره متن ۱۰۹ صفحه‌ای برجام فرموده‌بودید: «در هیچ جای برجام واژه تعلیق وجود ندارد!» گویا دو گانه باطل «متن‌اصلی برجام -پاورقی برجام»، پنج سال و چهار ماه بعد توسط جنابعالی خلق شده‌است!

خامساً حتی همین دو جمله جنابعالی نیز در تناقض با یکدیگرند؛ ابتدا بیان می‌کنید که کلمه «تعلیق» یک بار در پاورقی آمده است، اما سپس بیان ‌می‌دارید که کلمه فوق دو بار تنها در ضمیمه برجام آمده است.

در نتیجه و با استناد به گزاره‌های فوق، کلمه تعلیق نه یک‌بار و دو بار، بلکه چهار بار در متن برجام ذکر شده است و به نظر می‌رسد که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، نه تنها در گذشته، بلکه حال برای توجیه اشتباهات گذشته خود نیز  برجام را به صورت دقیق نخوانده‌است.

ما دانشجویان، همچنین انتظار داریم که حال در پایان دوران دولت تدبیر و امید و برای یک‌بار هم که شده، جنابعالی و سایر مذاکره‌کنندگان توافق برجام را در یک فضای آزاد ( و نه گزینش‌شده!) دانشجویی ملاقات کنیم تا نه تنها درباره اظهارات اخیرتان که درباره سؤالاتی که طی چند سال متمادی در افکار عمومی نسبت به عملکرد دولت در سیاست‌خارجی وجود دارد پاسخ دهید.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی
بسیج دانشجویی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری