گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 378082

در بزرگداشت دانشمند شهید فخری‌زاده مطرح شد؛

رستمی: وظیفه جامعه دانشگاهی ادامه دادن راه پر برکت این شهید است/ جلیلی: بند ۵ برجام، عامل انفجار در نطنز بود

رئیس سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان درباره تزویر آمریکایی‌ها در برجام گفت: در بند ۵ برجام آمده که اگر می‌خواهید همین فعالیت علمی و تحقیق و توسعه را راجع به فلان موضع علمی داشته باشید، صرفاً‌ باید آن را در نطنز انجام دهید. درواقع آن‌ها می‌گویند این کار را بکنید تا اگر خواستیم، بتوانیم در آن اخلال ایجاد کنیم!

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی عصر امروز (پنجشنبه ۱۳ آذر) در بزرگداشت مجازی شهید محسن فخری‌زاده که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران با اشاره به حدیث شریف نبوی برگزار شد، گفت: بهترین انسانها کسانی هستند که خودش را وقف راه خدا کرده باشد کسی که خودش را در مسیر الهی تماما به کار گرفته باشد و در این مسیر خودش را هزینه کند چنین فردی خودش را در مسیر خدایی وقف کرده است و با دشمنان خدا مبارزه می‌کند و در این مسیر تلاش می کند و شهادت طلب است و کسی نیست که از مرگ گریزی داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به ابعاد وجودی این شهید  افزود: خیلی عجیب است و رسم دنیاست که به هر حال ما عزیزانی را که از دست میدهیم تازه با ابعاد عظیم وجودی این ها آشنا می شویم، شهید فخری زاده آن بعد عظیمی که در به کار انداختن منسجم کردن حرکت دادن توان های علمی و تکنیکی کشور برای حل مسائل کشور داشت یک ظرفیت است اما ظرفیت های دیگری در نوشته ها و آثار ایشان می بینیم که این موضوع نکته عجیبی است، این که آن دغدغه نسبت دادن و درگیر کردن فلسفه اسلامی با مسائل عمومی جامعه و این نگرانی که در حال حاضر در جامعه غربی و در علم غربی وجود دارد و به هر حال فلسفه درگیر با مسائل عمومی دانش و با مسائل زندگی و و جامعه علمی است اما در جهان اسلام فلسفه اسلامی آنگونه که باید خودش را در گیره این مسائل نکرده است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در ادامه خاطر نشان کرد: دغدغه هایی که در فرمایشات این شهید و نوشته های ایشان را می‌بینیم متوجه می‌شویم که چه روح عظیم و انسان متفکری در کنار عمل و تلاش مجاهدانه در کنار هم حاضر بودند و این زیبایی و عظمت این شهید عزیز را بیشتر به ما نشان می‌دهند؛ همین که شهادت ایشان را تبریک می‌گوییم یعنی شهید به سعادت خودش رسیده است امیرالمومنین(علیه السلام)  برای مالک اشتر در آخر نامه ۵۳ نهج البلاغه دعا می کنند که از خدا برای خودم و تو شهادت طلب می کنم بنابراین یک فوز و رستگاری است برای این شهید و اینجاست که به این شهید باید تبریک گفت.

رستمی: وظیفه جامعه دانشگاهی ادامه دادن راه پر برکت این شهید است/ جلیلی: بند ۵ برجام، عامل انفجار در نطنز بود

وی در ادامه با اشاره به فقدان این شهید عزیز بعد از شهادتشان افزود: از سوی دیگر شهادت این شهید برای ما یک محرومیت و یک داغ و یک خسارت بزرگ است که چنین انسان برجسته و فرهیخته‌ای را از دست داده ایم.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی با اشاره به اهداف دشمن از این جنایت بزرگ گفت: هدف دشمن از این جنایت ها این است که جامعه علمی بین خودش و نیازهای کشور فاصله بیندازد و جامعه علمی را به عنوان ظرفیت یک ملت بزرگ در کنار مردم قرار ندهد و راه خودش را برود و با استانداردهایی که در فضای علمی و در سیطره علمی تمدن غرب و نظام سلطه بر جهان و علم حاکم است خودش را تطبیق دهد و بر اساس معیارهای آنها حرکت بکند که طبیعتاً چنین علم و عالم و دانشگاه و دانشمندی خطری به هر حال برای زیاده طلبان و نظام سلطه نخواهد داشت تلاش دشمن این است که دانشمندان بین خودشان و بین آنچه که به هر حال برای منافع ملت و کشور و نظام و جامعه شان هست فاصله بیندازند و بترسند از اینکه بیایند و در این مسیر ها گام بردارند.

وی با اشاره به ادامه مسیر و راه علمی شهید فخری زاد افزود: این اتفاقی که به برکت مجاهدت این شهید رخ داده است و آن موضوع رسیدن به نقطه گریز در بسیاری از حوزه های علوم است و حذف یک تفکر و دانشمند و شهید کردن او در اینجا حذف جریان کلان و محروم کردن کشورمان از این دانش به صورت کامل نیست چون این شهید این دانش را ریشه دار کرده است و امسال این شهید و همکارانشان و اساتید دانشگاه ها در این فضا باید توجه داشته باشند که این مسیر ادامه پیدا بکند.

وی در پایان گفت: کشور ما مثل کشورهایی نیست که به صورت جعلی اگر دانشی هم دارند و برایشان ایجاد شده است که احیاناً با شراکت مقاله‌ای یا تولید دانش توسط یک نفر دیگر مدعی دانش باشد، در کشور ما به لطف خدا درخت دانش به یک درخت تنومند و بالنده تبدیل شده است.

شعار بازار آزادشان گوش فلک را کر کرده، امّا مانع تراکنش مالی می‌شوند!

سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این نشست مجازی گفت: شاید در چنین جلسه‌ای که برای بزرگداشت این شهید بزرگوار برگزار می‌شود، این پرسش، پرسش مهمی باشد که چرا در جهان امروز با این همه ادعا درباره آزادی، تمدن و... دانشمندان هدف تروریست‌ها قرار می‌گیرند.

وی با بیان مردم ما و مردم دنیا با تناقض‌هایی که بین شعارها و رفتارهای غرب هست، آشنا هستند، گفت: کسانی که شعار بازار آزاد آن‌ها گوش فلک را کرد کرده است، اگر در آن سوی جهان، دو نفر بخواهند تراکنش مالی انجام دهند، این کار باید با موافقت آن‌ها انجام شود.

جلیلی افزود: مردم ما به‌خوبی شاهد هستند کسانی که شعار آزادی و لیبرال دموکراسی را مطرح می‌کنند، از رژیم‌ها و افرادی که جزء مرتجع‌ترین رژیم‌ها و افراد هستند حمایت می‌کنند. کسانی که در زمینه اشغال، تجاوز و کشتن انسان‌های بیگناه سرآمد هستند، الگوی دولت‌های غربی‌ می‌شوند.

وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: دولتمردان غربی بارها ادعا کرده‌اند که در غرب آسیا تنها رژیم صهیونیستی نمونه لیبرال دموکراسی است.

مدعیان تمدن، دانشمندان را ترور می‌کنند

عضو شورای‌عالی امنیت ملّی در ادامه گفت: موضوع مهم این است که یکی از ادعاهای تمدن غرب این است که از قرون وسطی عبور کرده ایم و دورانی که دانشمندان محاکمه می‌شدند، به‌سر آمده است. این ادعا در حالی است که امروز و در سال ۲۰۲۰ شاهد هستیم همین‌ها رفتاری دارند که روی قرون وسطی را سفید کرده‌اند. همین‌ها در رفتارهای خودشان محدودیت‌هایی را به دانشمندان اعمال می‌کنند که بی‌سابقه است. اگر دست‌شان برسد، دانشمندان را بازداشت می کنند، و همین کسانی که ادعای تحقق نظام نوین جهانی دارند، دانشمندان را در لیست سیاه قرار می‌دهند.

جلیلی ادامه داد: مردم جهان شاهد هستند در فهرست سیاه برخی سازمان‌های بین‌المللی، دانشمندان قرار می‌گیرند نه کسانی که بهره‌ای از علم نبرده اند. از آن بدتر دنیا شاهد است همان کسانی که آن‌ها را در فهرست سیاه قرار داده‌اند، توسط تروریست‌ها مورد هدف قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به وجود اسم شهید فخری زاده در لیست سیاه سازمان‌های بین‌المللی گفت: در نهایت هم این شهید بزرگوار توسط تروریست‌ها مورد هدف قرار گرفت. ترور را هم خودشان معنی کرده‌اند که یعنی حد اعلای ترساندن. تمام تلاش‌شان این است که دانشمندان ما را بترسانند. اینکه چرا این کار را می‌کنن، پرسش مهمی است که در مراکز علمی باید مورد کاوش قرار بگیرد. سؤال ان است که چرا در این عصر، رفتار قرون وسطایی را در شکل ترور نشان می‌دهند.

جلیلی در پاسخ گفت: غربی‌ها می‌دانند که امروز اگر قدرتی به‌دست آورده‌اند مرهون علم و دانش است. می‌دانند علم است که برای آن‌ها در عرصه‌هایی قدرت را ایجاد کرده است. طبیعی است بر این مبنا می‌خواهند قدرتی که دارند را در خودشان منحصر کنند و اجازه ندهند کسانی دیگر قدرتمند شود.

وی ادامه داد: اینکه آن‌ها خودشان را در موضع رهبری جهان قرار می‌دهند برای این است که احساس می‌کنند قدرتی دارند و این، منطقی قدیمی است و موضوع جدیدی نیست. علّت این روحیه را هم قرآن مطرح کرده است، علّت این است که استکبار می‌خواهد انحصار در خودش باشد.

دبیر سابق شورای‌عالی امنیت ملّی با اشاره به موضوع هسته‌ای کشورمان گفت: در همین موضوع هسته ای در NPT می‌گویند این چند کشور سلاح هسته‌ای را که نامشروع است داشته باشند و سایر کشورهایی که می‌توانند داشته باشند را نیز این چند کشور تعیین کنند. 

تحریم‌های ثانویه در زمان اوبامای مؤدب و باهوش وضع شد

جلیلی با اشاره به رجزخوانی‌های ترامپ گفت: فرد قبلی هم که او را باهوش و مؤدب می‌خواندند، در سند امنیت ملی آمریکا بیان می‌کند که ایالات متحده باید بتواند رهبری جهان را نه‌تنها اکنون بلکه تا یکصد سال آینده هم حفظ کند. چه کسی این حق را به او داده است؟ چرا ایالات متحده برای یکصد سال آینده هم باید رهبر جهان باشد؟ ناشی از همین منطق است که تحریم‌ها علیه ملّت ایران از همان زمان تشدید شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تحریم‌های ثانویه را مورد اشاره قرار داد و گفت: تحریم ثانویه یعنی اینکه نه‌تنها من با کشوری که با او مخالف هستم رابطه برقرار نمی‌کنم، بلکه کشور ثالثی هم که بخواهد با آن کشور رابطه داشته باشد را تحریم می‌کنم. خب تحریم ثانویه از چه سالی شروع شد؟  این تحریم‌ها زمان اوباما کلید خورد. بنابراین این‌ رفتارها منحصر به فردی مثل ترامپ نیست.

جلیلی ادامه داد: در چنین فضایی است که افرادی بلند می‌شوند که منکر علم نیستند و علم را قدرت می‌دانند، امّا این رهبری را نمی‌پذیرند و این نوع سلطه و انحصار را نمی‌پذیرند. این افراد به حکم آیه  «قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا»، می‌گویند شما چنین اجازه‌ای ندارید و اینطور نیست که فقط شما قدرتمند باشید. دانشمندان مؤمنی که علم را جهت می‌دهند نه در جهتی که دشمنان می‌خواهند. عبودیت را برای خدا می‌دانند و استقامت می‌کنند. این‌ها کسانی هستند که نه تهدید می‌شوند نه تطمیع و نه فریب تزویر دشمن را می‌خورند.

رستمی: وظیفه جامعه دانشگاهی ادامه دادن راه پر برکت این شهید است/ جلیلی: بند ۵ برجام، عامل انفجار در نطنز بود

تهدید و تطمیع در شهید فخری‌زاده اثر نمی‌کرد

وی با بیان اینکه شهید فخری‌زاده سال‌ها در معرض تهدید بود، امّا در او اثر نمی‌کرد، تصریح کرد: این انسان‌ها ارزشمند هستند، چون لحظه ای دچار تردید نمی‌شوند. این‌ها مردان رشید عصر ما هستند که مصداق تعبیری هستند که خدا در قرآن درباره اصحاب کهف به‌کار می‌برد. اینان هستند که نمی‌پذیرند کسی بگوید برای صدسال آینده رهبری آینده جهان از آنِ ماست. آن‌ها نمی‌ترسند، نگران نمی‌شوند و می‌ایستند و حرکت بزرگی را شروع می‌کنند. این حرکت آنقدر ارزشمند است که دشمن چاره‌ای ندارد جز حذف آن عنصر، چرا که با ملتی مواجه است که نمی‌ترسد و نمی‌تواند آن‌ها را تطمیع کند و فریب و تزویر هم کارساز نیست. 

تنش زمانی ایجاد می‌شود که دشمن احساس کند ضربه‌اش هزینه‌ای ندارد

عضو شورای‌عالی امنیت ملّی با بیان اینکه برخی صحبت از تنش‌زدایی مطرح می‌کنند، گفت: امروز هیچ عاملی به اندازه تردید، تنش‌زا نیست.

وی تصریح کرد: برخی می‌گویند دشمن را تحریک نکنید تا تنش ایجاد نشوند. باید گفت چه چیزی دشمن را تحریک می‌کند؟ اینکه دشمن احساس کند می‌تواند حقوق شما را زیر پا بگذارد، این تحریک‌زا است یا زمانی که دشمن احساس کند تعرض به شما هزینه دارد؟ اگر دشمن احساس کرد که تعرض به شما هزینه ندارد، این تنش‌زا است.

جلیلی با بیان اینکه امروز هیچ عاملی به اندازه تردید در دفاع ملت، موجب تنش نخواهد شد، تصریح کرد: اگر در دفاع از منافع مردم، تردید شد، طمع دشمن افزایش پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: پاسخ ندادن به دشمن است که او را جری‌تر می‌کند و تهدیدهای بیشتری را متوجه منافع و امنیت ما می‌کند. اگر برای رفتارهای تهدیدزای دشمن، هزینه ایجاد نشود، او هر روز تهدید جدیدتری را متوجه ما می‌کند.

گفتند برجام برای تأمین امنیت بوده؛ مگر فعالیت صلح‌آمیز دانشمندان تهدید امنیت است؟

عضو شورای‌عالی امنیت ملّی در ادامه گفت: این دشمنی است که می‌گویند باید با آن توافق کنیم. یک زمانی در همین موضوع هسته‌ای توافق برای چه بود؟ برای این بود که دشمن از ایذا و اذیت و مزاحمت دست بردارد و تحریم ها را بردارد. بعد گفتند اصلاً هدف از مذاکره، رفع تحریم نبوده؛ هدف از مذاکره، امنیت بوده است، می‌خواستیم موضوع هسته‌ای امنیتی نباشد. اینکه دانشمندان شما فعالیت ‌صلح‌آمیزی را زیر نظر آژانس داشته باشند، چه تهدید امنیتی بود؟

بند ۵ برجام، هسته‌ای را در نطنز متمرکز کرد و بعد دشمن آنجا را منفجر کرد

رئیس سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان درباره تزویر آمریکایی‌ها در برجام گفت: در بند ۵ برجام آمده که اگر می‌خواهید همین فعالیت علمی و تحقیق و توسعه را راجع به فلان موضع علمی داشته باشید، صرفاً‌ باید آن را در نطنز انجام دهید. درواقع آن‌ها می‌گویند این کار را بکنید تا اگر خواستیم، بتوانیم در آن اخلال ایجاد کنیم! اگر در جا‌های مختلف تحقیق و توسعه علمی داشته باشید، کار من سخت می‌شود و نمی توانم قوای تروریستی خود را به همه جا بفرستم. ایران این فعالیت‌ها را صرفاً در تأسیسات نطنز انجام دهد تا وقتی که این فعالیت‌ها در یک جا متمرکز شد، عناصر خرابکار خودش را می‌فرستد و در آن‌جا خرابکاری صورت می‌دهند. دیدید که چند وقت پیش این اقدام را انجام دادند.

جلیلی ادامه داد: غربی‌ها می‌گویند تحقیق و توسعه شما نباید به فوردو برود، چرا؟ چون در زیر زمین است و نمی‌توان آن را بمباران کرد. این استدلال دشمن در سال ۲۰۲۰ است. در توافق با ما، این را می‌خواهند. شما باید ظرفیت‌های خود را در یک نقطه متمرکز کنید و بعد همان جا را مورد هدف قرار می‌دهند. می‌گویند نباید به فوردو بروید چون زیر کوه است. این رفتاری است که دشمن انجام می‌دهد. 

شهدای هسته‌ای بُعد جدیدی به علم بخشیدند

وی با بیان اینکه علی‌رغم همه تلاش‌های دشمن، دانشمندانی در کشور وجود دارند که نگران نیستند و حرکت خود را با شتاب ادامه می‌دهند، گفت: این یک انقلاب علمی در سطح جهان است که کسانی نه تطمیع می‌شوند و نه می‌ترسند. این همان موضوعی است که در بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظّم انقلاب بر روی آن تأکید می‌کنند و می‌فرمایند که امروز سنگ بنای یک انقلاب علمی ایجاد شده است.

جلیلی ادامه داد: شهیدان ما یک انقلاب در علم ایجاد کردند و به علم یک بُعد جدید بخشیدند و آن، جهت الهی است که علم را در جهت منافع ملت‌های مستضعف پیش می‌برد نه مستکبران. آن‌ها این انقلاب علمی را ذیل انقلاب اسلامی رقم زدند.

وی افزود: دانشمندانی مثل فخری‌زاده، شهریاری، رضایی‌نژاد، علیمحمّدی و احمدی روشن ایستادند و نترسیدند و علم را جهت دادند. علم را در جهت و مسیر  متعالی برای بشریت قرار دادند، در جهت منافع ملت‌های محروم نه یک مشت مستکبر قلدری که از هیچ جنایتی ابا ندارند.

صهیونیست‌ها از بین انسان و تأسیسات، انسان را برای حذف انتخاب کردند

عضو شورای روابط خارجی کشورمان با اشاره به کتاب یکی از نویسنده‌های صهیونیستی که به فارسی هم ترجمه شده است گفت: در این کتاب بیان می‌کند که بحث ما این بود که چگونه مانع این دانشمندان و فعالیت‌های علمی آن‌ها شویم؟ جالب است که می‌گوید برخی گفتند تأسیسات آن‌ها را بزنیم و برخی دیگر گفتند که انسان‌ها را بزنیم. استدلال آن‌ها این بود که انسان‌ها فضا را عوض می‌کنند و هر کدام می‌توانند تأثیرگذار باشند. تأسیسات را می‌توانند دوباره ایجاد کنند، امّا یک انسان بزرگ فضا را متفاومت می‌کند. 

جلیلی تصریح کرد: اینجاست که رهبر معظّم انقلاب در همین بیانیه گام دوم می‌فرمایند به‌پا خیزید و دشمن کینه توز را که از این جهاد علمی بیمناک است ناکام سازید. امروز نگرانی دشمن از این انقلاب علمی است.

خاکریز هسته‌ای بشکند، دشمن در سایر خاکریزها طمع می‌کند

وی با بیان اینکه شهدای ما علم را برای امنیت مردم می‌خواستند و دانشمندان ما اجازه نمی‌دهد علم مانع تأمین امنیت بشود و از علم برای نا امنی استفاده شود، گفت: کسانی که فکر می‌کنند این حرکات علمی و دانش هسته‌ای نمی‌تواند برای منافع ملی مفید باشد، اشتباه می‌کنند، چرا که خاکریز اول جهاد علمی، دانش هسته‌ای است و دفاعی که امروز از حقوق هسته‌ای می‌کنیم دفاع از همه حقوق ملت و دفاع از امنیت کشور است چرا که اگر این خاکریز بشکند، دشمن در سایر خاکریزها طمع می‌کند.

جلیلی تصریح کرد: دشمن اگر بتواند خرمشهر را بگیرد و با مقاومت جانانه مواجه نشود، تا شهرهای دیگر پیش می‌آید. بنابراین دانشمندان ما فقط از حق هسته‌ای دفاع نمی‌کردند بلکه از سایر موضوعات از جمله امنیت کشور دفاع می‌کردند. به‌همین دلیل دشمن بلافاصله مسائل دیگر مثل موشکی را پیش کشید.

شهید فخری‌زاده به‌ ما پیام می‌دهد که نترسید و نگران نباشید

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این حرکت بزرگ و این میراث بزرگ را باید حفظ کرد، گفت: امشب در اولین شب جمعه ای که این شهید، میهمان اباعبدالله الحسین علیه‌السلام است، دور هم جمع شده‌ایم که به او بگوییم راه تو را ادامه می‌دهیم. مطابق آیه قرآن، شهید فخری‌زاده هم برای ما پیامی دارد و پیام او، بشارت است.

جلیلی ادامه داد: شهید فخری‌زاده پیام بشارت می‌دهد به کسانی که به او ملحق نشده‌اند که «لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ»؛ نترسید و نگران نباشید، و این پیام، پیام بسیار امیدبخشی است.

جریان تحریف سعی می‌کند به ابعاد شخصیتی شهید فخری‌زاده حمله کند

محمّدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی،  در بزرگداشت مجازی شهید محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران برگزار شد، گفت: در دورانی واقع هستیم که متأسفانه هم تحریم و ترور را داریم هم تحریف را.

وی با یادآوری شهادت شهید مسعود علیمحمّدی، گفت: وقتی خبر شهادت ایشان به بنده و شهید فخری‌نژاد رسید، با هم به محل حادثه رفتیم. در آنجا به شهید فخری‌زاده گفتم که نگذار مسعود مظلوم بماند. امروز به جهاتی باید گفت نگذاریم محسن مظلوم بماند.

طهرانچی با بیان اینکه جریان تحریف سعی می‌کند به همه ابعاد شخصیتی شهید فخری‌زاده حمله کند، گفت: با رصدی که در این یک هفته از فضای مسموم رسانه‌ای دشمن داشتیم می‌بینیم جریان تحریف فعال است، امّا رهبر انقلاب مثل همیشه کلیدواژه‌هایی را در اختیار ما قرار دادند که راهگشا بود.

رئیس دانشگاه آزاد افزود: رهبر انقلاب در خطاب قرار دادن شهید فخری‌زاده فرمودند دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی. این در حالی است که روز اول حادثه، جریانی در کشور همه تلاشش را از روی نادانی به‌کار برد که بگویند فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای نبوده است.

طهرانچی در ادامه با بیان اینکه نباید هسته‌ای را صرفاً سلاح ببینیم، گفت: دانش هسته‌ای در حوزه‌های مختلف، پشتوانه‌سازی برای دفاع است. اینکه دانش هسته‌ای را مختص سلاح هسته‌ای کنند از بی‌دانشی نشأت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه چه می‌شود که مسعود علیمحمدی شیفته محسن فخری‌زاده می‌شود و دشمن، زنده ماندن او را برنمی‌تابد، گفت: باید پرسید چه می‌شود که مجید شهریاری که کسی در هوش و دانش او شکی ندارد، می‌نشیند و در مکتب محسن فخری‌زاده کسب علم می‌کند و همراه او اتفاقاتی را رقم می‌زند. همچنین دانشمندان دیگری که نمی شود اسم‌شان را برد اما اسمشان را دشمن می‌داند و این از بی‌کفایتی برخی ناشی می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد در ادامه گفت: همواره باید بین تصمیم‌گیران کشور و دانشمند کسانی باشند که خود اهل دانش باشند و بدون اینکه به دنبال کسب شهرت باشند، با افتخار، پلی بشوند در رسیدن کشور به دستاوردهای بزرگ. شهید فخری‌زاده اینگونه بود.

طهرانچی با اشاره به ایفای نقش شهید فخری‌زاده در دانش هسته‌ای و تولید واکسن کرونا، گفت: شهید فخری‌زاده یک جامعیت علمی داشت که فرصت‌ها را شکار می‌کرد و زبان دانشمندان را خوب می‌دانست و سره را از ناسره تشخیص می‌داد. نه‌تنها شخصاً دانشمند بود بلکه دال مرکزی دانشمندان در عرصه موشکی بود و کم داریم افرادی که بتوانند منظومه‌ای از دانشمندان را گرد خودشان جمع کنند.فخری زاده اینچنین بود. 

وی افزود: دانشمندان می‌دانستند که فخری‌زاده علمی حرف می‌زند و روش علمی را خوب فهم می‌کند ولو اینکه مقاله ننوشته است، امّا کسی که مقاله می‌نوشت وقتی در کنار فخری زاده قرار می‌گرفت، او را نه تنها بیگانه از علم نمیدید بلکه پیشرو تر از خود می‌دید.

طهرانچی تصریح کرد: شهید فخری‌زاده همه وجودش در خدمت کشور و شکار لحظه‌ها و موقعیت‌ها بود و به دنبال این بود که چگونه دانش را به‌خدمت بگیرد.

وی با بیان اینکه هیاهوی هسته‌ای دشمن، برخی سیاسون غیرعالم را ترسانده است، گفت: در شریعت ما شراب حرام است،  امّا عبور از آن و رسیدن به سرکه حرام نیست بلکه حتی ظروف را هم مطهر می‌کند.

طهرانچی تصریح کرد: دشمن می‌خواهد به اسم سلاح هسته‌ای، قدرت دفاعی را بگیرند نه حتی موشکی. 

وی با بیان اینکه ضدانقلاب نسبت به اینکه به شهید فخری‌زاده عارف گفته می‌‌شود،خرده وارد کرده، گفت: آن‌ها ما را نمی‌شناسند. پرداختن به عرصه علم برای ما امری مقدس است. با این نگاه می‌بینیم که شهادت بر روی این مجاهدان باز است، چون نگاهشان اینگونه است.

طهرانچی با بیان اینکه عکس بسیار کمی از شهید فخری‌زاده وجود دارد، گفت: این موضوع ناشی از این است که او اصلاً نمی‌خواست دیده شود. یکی از داغ‌های بزرگ دشمن هم این بود که عکسی از او نداشت. 

وی تصریح کرد: شهید فخری‌زاده حتی در فضای علوم شناختی هم دانش را دنبال می‌کرد. برای عرصه پژوهش‌های نوآورانه حدی برای خود قائل نبود.

رئیس دانشگاه آزاد افزود: فقدان شهید فخری‌زاده فقدان بزرگی است و جایش خالی است. ثلمه‌ای که به‌واسطه رفتن عالمی حاصل می‌شود، بسیار بزرگ است، امّا دانشمندان و جوانان ما باید نگاه فخری‌زاده را سرلوحه کار خود قرار دهند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
[1399/09/13 - 22:09]
امروز هیچ عاملی به اندازه تردید، تنش‌زا نیست.
تورهای مسافرتی آفری