گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 382383

پایان نامه محقق دانشگاه امیرکبیر در جایزه دکتر حسابی برتر شد

محقق دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه امیرکبیر در پایان نامه خود مدلی برای برنامه ریزی فروش پوشاک و منبع یابی جهانی پارچه ارائه کرد که به عنوان پایان نامه برتر در جایزه دکتر حسابی معرفی شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فاطمه درویشی فارغ التحصیل دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ارائه مدل برنامه‌ریزی توزیع (فروش) پوشاک و خریدهای جهانی پارچه» گفت: فرآیند خرید و تخصیص سفارش به عرضه کنندگان در کنار سایر تصمیمات لجستیکی، منجر به یکپارچگی تصمیمات کانال عرضه فیزیکی می‌شود. الگوی تصمیم گیری در صنعت نساجی، در شرایط عدم قطعیت همراه با مخاطراتِ تلاطم نرخ ارز برای دریافت کالاها در طرح در قالب سه مدل کارامد مورد تحلیل قرار گرفت.

این پژوهشگر با اشاره به اهداف اجرای پروژه گفت: این پروژه با هدف بررسی تصمیمات یکپارچه لجستیکی (شامل خرید و تخصیص سفارش پارچه) وارزیابی یکپارچگی برنامه ریزی خرید، تولید و مدیریت موجودی برای تصمیمات همزمان خرید پارچه و تولید پوشاک با وجود مراکز توزیع میانی انجام گرفته است.

درویشی افزود: نتایج ما نشان می‌دهد که عدم توجه به عدم قطعیت و مخاطرات موجود در خریدهای خارجی در صنعت نساجی (با وجود تغییرات نرخ ارز) هزینه‌های قابل توجهی را ایجاد می‌کند که منجر به از دست دادن تقاضای مشتری شود. مضاف برآنکه رقابت پذیری صنعت پوشاک وابستگی چشمگیری به هزینه‌های حمل و میزان خرید مواد در دوره‌های تصمیم گیری تاکتیکی دارد.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر این نکته که پروژه یادشده با هدف مدیریت زنجیره تأمین در صنعت نساجی به عنوان یکی از مسائل مهم پیشروی بنگاه‌های اقتصادی اجرایی شده است؛ خاطر نشان کرد: صنعت پوشاک یکی از بزرگترین صنایع جهان است و برخی از شرکت‌های بزرگ محصولات خود را به طور همزمان در ده‌ها کشور تولید می‌کنند.

فارغ التحصیل دانشگاه امیرکبیر افزود: در واقع، سه مدل یکپارچه برنامه ریزی خرید، تولید و حمل و نقل با درنظر گرفتن عدم قطعیت داده‌ها توسعه داده شده تا میزان خرید از هر تأمین کننده با توجه به سطوح تخفیف ارائه شده از سوی تأمین کنندگان، میزان تولید در هر دوره و تعداد و نوع حمل و نقل مشخص شود.

این پژوهشگر با اشاره به مسئله اول مبنی بر «برنامه ریزی خرید-تولید چند هدفه با ارسال مستقیم»، گفت: یکپارچگی در برنامه ریزی خرید و تولید باعث می‌شود تا به اندازه نیاز و متناسب با تقاضا و مقدار تولید هر دوره، خرید مواد اولیه انجام شود که این امر منجر به کاهش هزینه‌های خرید، حمل و موجودی می‌شود.

درویشی با اشاره به مسئله دوم تحت عنوان «تصمیم گیری یکپارچه خرید-تولید چند سایتی در شرایط عدم قطعیت» گفت: مدل ریاضی دوم به صورت چند هدفه، چند منبعی، چند کارخانه تولیدی و چند محصوله در نظر گرفته شده که با عنوان کوتاه شده «تصمیم گیری یکپارچه خرید-تولید چند سایتی در شرایط عدم قطعیت» بیان می‌شود.

وی با اشاره به مساله سوم، یعنی «تخصیص بهینه سفارشات در زنجیره تأمین دو سطحی با باراندازهای متقاطع و نوسانات تصادفی تقاضای پوشاک» گفت: در مدل سوم، استراتژی توزیع بارانداز متقاطع به عنوان موضوعی مهم در نظر گفته می‌شود، با این تفاوت که بر خلاف مدل دوم که در آن فقط یک انبار میانی درنظر گرفته شده، در مدل سوم چند بارانداز متقاطع در مرز کشور خریدار مفروض است.

وی در پایان تاکید کرد: نتایج این پایان نامه نشان می‌دهد عدم توجه به عدم قطعیت و مخاطرات موجود در خریدهای خارجی در صنعت نساجی (با وجود تغییرات نرخ ارز) هزینه‌های قابل توجهی ایجاد می‌کند که منجر به از دست دادن تقاضای مشتری شود. مضاف بر آنکه رقابت پذیری صنعت پوشاک وابستگی چشمگیری به هزینه‌های حمل و میزان خرید مواد در دوره‌های تصمیم گیری تاکتیکی دارد.

گفتنی است، نتایج حاصل از این طرح در دو نشریه بین المللی با درجه Q1 (مجله "محاسبات نرم کاربردی" با ضریب تأثیر ۴۷/۵ و مجله "سیستم‌ها و مجموعه‌های فازی" با ضریب تأثیر ۳/۳) به چاپ رسیده است.

همچنین پروژه «مدل برنامه ریزی خرید و منبع یابی جهانی پارچه» در سومین دوره جشنواره پایان نامه‌های برتر ایران، ویژه جایزه دکتر حسابی، از سوی کمیته داوران عنوان "پایان نامه برتر" را به خود اختصاص داد و به پژوهشگر آن خانم فاطمه درویشی مزنگی گواهینامه "دانشجوی برتر" اعطا شد.

استاد راهنمای این پروژه دکتر رضا قاسمی یقین و استاد مشاور آن دکتر عبدالحسین صادقی اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده‌اند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری