گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 382696

سیستم سیاره‌ای سه ستاره‌ای در جهان

دیوید سیاردی، دانشمند ارشد موسسه علوم سیارات فرا خورشیدی ناسا گفت: در ابتدا KOI-5Ab کنار گذاشته شد زیرا که شرایط پیچیده‌ای داشت و از طرفی ما هزاران گزینه جانشین برای مطالعه داشتیم. انتخاب های ساده تری نسبت به KOI-5Ab.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از ناسا، تصویر نشان می‌دهد که سیاره  KOI- 5Ab  در حال عبور از روی سطح ستاره ای شبیه خورشید است که این ستاره بخشی از یک سیستم ۳ ستاره ای است و در فاصله ۱۸۰۰ سال نوری درصورت فلکی سیگنوس قرار دارد.

در سال ۲۰۰۹ تلسکوپ فضایی کپلر، سیاره ای (KOI-5Ab)  به اندازه نیمی از زحل را در یک سیستم چند ستاره‌ای مشاهده کرد. 

دیوید سیاردی، دانشمند ارشد موسسه علوم سیارات فرا خورشیدی ناسا گفت: در ابتدا KOI-5Ab کنار گذاشته شد زیرا که شرایط پیچیده‌ای داشت و از طرفی ما هزاران گزینه جانشین برای مطالعه داشتیم. انتخاب های ساده تری نسبت به KOI-5Ab.

اما امروزه پس از گذشت سال‌ها و جستجوهای فراوان با تلسکوپ‌های بی شمار زیادی او  گفت موفق شده است که KOI-5Ab را احیا کند.

سیاردی توانست بر طبق  تمامی شواهد موجود KOI-5Ab را رمزگشایی کرده و وجود آن را اثبات کند.

به احتمال زیاد، آن یک سیاره عظیم الجثه گازی مانند مشتری یا زحل است که همزمان با دو ستاره دیگر در منظومه شمسی می گردد که البته این چرخش همزمان،  با توجه به ابعاد آن طبیعی نیست.

سیاردی که در *Coltech  مستقر است یافته هایش را در یک همایش مجازی به  انجمن نجوم آمریکا ارائه داد.

سیاردی می‌گوید ما بسیاری سیارات که در سیستم های سه ستاره ای وجود دارند را نمی‌شناسیم اما این سیاره فوق العاده است زیرا که مدارِ آن  اُریب و کج است.

با استفاده از داده‌های رصدخانه * W.M.Keck در هاوایی، رصدخانه پالوما  Caltech  در نزدیکی سن دیه‌گو و  *Gemini North  در هاوایی، سیاردی و سایر ستاره شناسان تشخیص دادند که KOI-5Ab  در سیستم سه ستاره ای دور یک ستاره می چرخد.

TESS  دریافت که این سیاره تقریباً هر ۵ روز به دور ستاره خود می چرخد.

این سیستم با یک ستاره نسبتاً نزدیک (ستاره  B) به دور یک ستاره (ستاره A) می چرخد. ستاره A و B  هر ۳۰ سال به دور یکدیگر می چرخند.

سومین ستاره (ستاره C) به دور ستاره های A و B  هر 400 سال یکبار می چرخد.

جسی داتسون دانشمند پروژه تلسکوپ فضایی کپلر در مرکز تحقیقات ایمز  ناسا در دره سیلیکون کالیفرنیا گفت: این تحقیق بر اهمیت ناوگان کامل تلسکوپ های فضایی ناسا و هم‌افزایی آنها با سیستم های زمینی تاکید می‌کند. چنین اکتشافاتی مسیری بس طولانی دارند.


این عکس ترتیب قرار گرفتن و چرخیدن ستاره های A, B و C و سیاره KOI-5Ab را نشان می دهد

1/Coltech: Colifornia institute of Technology موسسه فناوری کالیفرنیا دانشگاهی است خصوصی، تحقیقاتی و معتبر که در پاسادنا در ایالت کالیفرنیا قرار دارد.

2/ W.M.Keck Observatory رصدخانه کِک، دو تلسکوپ و رصدخانه در نزدیکی قله Mauna Kea در کشور ایالات متحده آمریکا، هاوایی

3/ Gemini Observatory رصدخانه جِمینی، رصد خانه های نجومی متشکل از ۲ تلسکوپ جمینی شمالی و برج جوزا جنوبی که در دو محل جداگانه در هاوایی و شیلی هستند.

4/ TESS: Transiting Exoplanet Survey Satellite ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران یک تلسکوپ فضایی ساخت ناسا است که در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد.

 

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری