گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 382958

وزیر ورزش:

برای حفظ آبروی نظام از شستا پول قرض گرفتیم!

وزیر ورزش و جوانان گفت: فرایند خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس با قدرت دنبال می شود و آنهایی که انتقاد می‌کنند از الزامات بازار سرمایه اطلاعی ندارند و جریان ورود شرکت‌ها به فرابورس و بورس از طریق بازار سرمایه را نمی‌دانند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش گفتگویی داشته است که چکیده آن در ادامه آمده است.

برای حفظ آبروی نظام از شستا پول قرض گرفتیم!

وزارت ورزش از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کند

- امیدواریم در فرایند انتخابات با بررسی صلاحیت‌ها، انتخابات آزاد، رقابتی و خوبی را داشته باشیم و بتوانیم مجموعه موفقیت هایمان را طی چهارسال گذشته در عرصه فوتبال تکمیل کنیم.

- وزارت ورزش و جوانان در این انتخابات کاملا بی‌طرف است و هر کاندیدایی در هر کجایی اعلام کند که از طرف وزارت ورزش حمایت می‌شود، شدیدا این مسئله را تکذیب می‌کنم. وزارت ورزش در مورد هیچ کاندیدایی نظر خاصی ندارد و به دنبال برگزار شدن یک انتخابات کاملا آزاد و رقابتی است.

- فدراسیون فوتبال، همانند سایر فدراسیون ها به عنوان یک موسسه عمومی غیر دولتی دارای استقلال، ملزم به رعایت قوانین و مقررات داخلی کشور است و طبیعتا در رابطه با مسئولیت هایی که در هیات رییسه به عنوان شغل تلقی می شود، حتما باید قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان اجرا شود و این دسته افراد نمی توانند در حضور داشته باشند.

در پرونده ویلموتس ان شاء الله محکوم نخواهیم شد

- اینکه فرایند انتخاب ویلموتس چگونه بوده طبیعتا در مراحل بررسی پرونده توسط نهادهای نظارتی مشخص شده و می شود و آن مرکز گرچه سه نفر را معرفی کرده بود اما بیانیه رسمی دادند و اعلام کردند که آن ها را دور زده اند و در ارتباط با قرارداد ویلموتس هیچ تماسی با آن ها گرفته نشده و قرارداد بسته شده از مسیر آن ها پیش نرفته است.

- بر اساس بررسی صورت گرفته با کمک وکلای مختلف، متوجه شدیم در کمیته تعیین وضعیت، متاسفانه در لایحه دفاعیه تهیه شده توسط وکیل وقت فدراسیون فوتبال، بسیاری از مستندات ذکر و ضمیمه نشده و این حکم بر اساس محتوای پرونده صادر شده و از نگاه وکلای فعال در عرصه بین الملل نیز حکمی سنگین و ناعادلانه بود، بنابراین از تیم حقوقی حوزه معاونت ریاست جمهوری، تیم حقوقی معاونت وزارت امور خارجه و همچنین دفتر خدمات امور بین الملل نهاد ریاست جمهوری تقاضا شد کمک کنند.

- زمانی که شرح رای محکومیت در پرونده از سوی فیفا به دست فدراسیون فوتبال رسید، مجموعه وکلا و صاحب نظران حقوقی معتقد بودند که دفاع خوبی انجام نشده و بسیار امیدوارند در این مرحله بتوانند موفق شده و حکم مربوطه را بشکنند.

- در مورد جریمه ویلموتس متاسفانه تعدادی از رسانه‌ها و کارشناسان، قبل از مرگ خودکشی می‌کنند و پیش از اینکه  حکم نهایی صادر شود فدراسیون فوتبال را محکوم کرده اند که این شش میلیون یورو باید پرداخت شود. هنوز حکم نهایی صادر نشده و به احتمال زیاد انشاالله محکوم نخواهند شد.

برای حفظ آبروی نظام از شستا پول قرض گرفتیم!

در ۳۱ فروردین ماه ۹۹، بدهی فدراسیون فوتبال، به دلیل استمرار تحریم‌های ناعادله آمریکا، علی رغم پیگیری های فراوان که مکاتبات آن وجود دارد و به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ارسال شده، به شستا پرداخت نشد و بنا به پیگیری آن ها، فدراسیون درخواست استمهال کرد، چرا به که دلیل استمرار تحریم، امکان پرداخت پول وجود نداشت، بنابراین موضوعی نیست که در اراده فدراسیون فوتبال باشد. دلیل چنین اقدامی از سوی فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش حفظ آبروی نظام بود و اگر پول سرمربی تیم ملی را پرداخت نمی کردیم، در کمتر از پنج دقیقه تمامی رسانه های دنیا اعلام می کردند که جمهوری اسلامی، دولت یا فدراسیون فوتبال ایران توان پرداخت دستمزد سرمربی تیم ملی فوتبال کشورش را ندارد و این مسئله برای ما از نظر حیثیتی در سطح بین الملل مشکل آفرین بود.

- به صورت موقت تاکنون مبلغ ۲۱ میلیارد تومان در پنج قسط پرداخت شده از اعتبارات فدراسیون فوتبال که از محل های مختلف دریافت کرده و وزارت ورزش نیز سالانه بودجه‌ای را در اختیار این فدراسیون قرار می دهد به شستا پرداخت شده است و اگر بر اساس نرخ ارز نیمایی هم محاسبه شود بیش از ۵۰ درصد استقراض، بازپرداخت شده است.

- در روز دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا بین تیم های فوتبال پرسپولیس و اولسان کره جنوبی بنده با اینفانتینو، رییس فدراسیون جهانی فوتبال فیفا در محل مسابقه در قطر مذاکرات مفصلی را انجام داده و اعلام کردم که دو میلیون یورو از حساب فدراسیون فوتبال ایران در فیفا پرداخت شود چراکه شرکت پرداخت کننده ارز به فدراسیون فوتبال، در راستای اخذ مطالبات خود اقدام کرده و در رابطه با توقیف ساختمان فدراسیون فوتبال حکم قضایی گرفته و این برای فوتبال ایران خوب نیست و فیفا باید در این زمینه کمک کند و اینفانتینو قول داد که از پنجم ژانویه گروهی را برای بررسی مامور کرده تا نحوه پرداخت این دو میلیون یورو را مشخص و عملیاتی شود.

- اگر این پول از سوی فیفا پرداخت شود به شستا بازپرداخت می شود و در صورتی که این اتفاق رخ ندهد بر اساس نظر نهایی ستاد مقابله با تحریم شورای عالی امنیت ملی اقدام خواهیم کرد و مابقی مطالبه را به صورت ریالی تسویه می شود.

پاداش مدال‌اوران المپیکی بازنگری می‌شود

- از همان زمان که نرخ سکه ارتقا یافت، آیین نامه پرداخت پاداش، بازنگری و مبنای امتیاز به جای سکه مدنظر قرار گرفت و با نزدیک شدن به المپیک امتیاز و ارقام مربوطه محاسبه خواهد شد تا مشخص شود به مدال طلا، نقره و برنز چه رقمی پرداخت شود و همانگونه که می دانید در جدول توزیع مدال های المپیک و رقابت های جهانی و آسیایی، ارزش مدال طلا قابل مقایسه با سایر مدال ها نیست، بنابراین ارزش مدال طلا بسیار بیشتر لحاظ خواهد شد و ورزشکاران می دانند که اگر موفق به کسب مدال شوند، علاوه بر پاداش وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک نیز پاداش پای سکو خواهد داشت که ارزش آن ۵۰۰۰ دلار است و قرار است همین رقم پرداخت شود و در مورد نقره و برنز نیز ارقام حدود ۳ تا دو هزار دلار پرداخت می‌شود.

منتقدان خصوصی‌سازی سرخآبی‌ها از الزامات بازار سرمایه اطلاعی ندارند

- فرایند خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس با قدرت دنبال می شود و برخی حرف هایی مطرح می شود که بنده از مبنای آن مطلع هستم، اینکه چنین صحبت‌هایی از سوی چه افرادی عنوان می شود اما قصد ندارم به آن بپردازم. آنهایی که انتقاد می‌کنند از الزامات بازار سرمایه اطلاعی ندارند و جریان ورود شرکت‌ها به فرابورس و بورس از طریق بازار سرمایه را نمی‌دانند، چرا که بازار سرمایه با کسی شوخی ندارد و چنانچه اسناد، مدارک و سایر الزامات شفاف، روشن و مستند نباشد، شورای پذیرش بورس اجازه ورود شرکت ها را به بازار سرمایه نمی دهد.

- خوشبختانه از تاریخ ۱۸ فروردین ۹۹ که شکل واگذاری این دو باشگاه در هیات عالی واگذاری باشگاه‌های دولتی تصویب شد، تاکنون اقدامات بسیاری در هشت ماه اخیر انجام و اسناد ورزشگاه های مرغوبکار، کمپ حجازی، درفشی فر و شهدای گمنام صادر و اخذ گردید و با مصوبات دولت، به نام دو باشگاه شده است و به صورت رسمی، قانونی و حقوقی استقلال و پرسپولیس هریک مالک دو ورزشگاه هستند.

- در عین حال افزایش سرمایه دو باشگاه مدنظر قرار گرفته است و باید بدانیم که سرمایه یکی از این باشگاه ها، یک و دیگری ۱۰ میلیون تومان بود، اما هم اکنون سرمایه یک باشگاه به ۷۰۱ میلیارد و سرمایه دیگری به ۷۱۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. همچنین تمامی گزارشات مالی و حسابرسی ها به صورت دقیق از سوی سازمان مستقل حسابرسی ایران مدنظر قرار گرفته است و سایر گزارش ها تا دوهفته آینده بررسی می‌شود و منتظر تصمیم شورای پذیرش در این رابطه خواهیم بود.

- معتقدیم با عرضه سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه، حضور مردم در مدیریت آنها، تحقق پیدا خواهد کرد و امیدواریم با خصوصی‌سازی و شفاف‌سازی فرایندها، شرایط بهتری برای دو باشگاه پرطرفدار رقم بزنیم، چرا که دیگر نمی‌توان با اشتباهاتی که طی ۴۰ سال گذشته در حوزه مدیریت استقلال و پرسپولیس رخ داده، فعالیت‌ها را پیش برد. بسیاری از اقدامات از جمله خرید و فروش بازیکنان بر مبنای قوانین شرکت‌های دولتی امکان پذیر نیست و در تلاش هستیم تا مالکیت و مدیریت دو باشگاه منطقی شود و بتوانند در مسیر رشد و توسعه حرکت کنند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری