گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 383019

تلاش وزیر نفت برای تضعیف دانشگاه تخصصی نفت آبادان

تشکل‌های دانشجویی دانشگاه نفت آبادان در اعتراض به دستور زنگنه برای هیئت علمی شدن یکی از نمایندگان سابق مجلس، خواستار دفاع کمیسیون انرژی مجلس از حیثت علمی دانشگاه شدند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم؛ تشکل‌های دانشجویی دانشگاه نفت آبادان در اعتراض به دستور زنگنه برای هیئت علمی شدن یکی از نمایندگان سابق مجلس و همچنین جلوگیری از تضعیف سطح علمی دانشگاه تخصصی نفت، خواستار دفاع کمیسیون انرژی مجلس از حیثت علمی دانشگاه شدند.

در این بیانیه که خطاب به ریاست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی است، آمده است: امام بزرگوار انقلاب شکوهمند اسلامی ما که خویش منشا تحولات جهانی بودند فرمودند که منبع همه تحولات، دانشگاه است. جنابعالی نیز در میان جمعی از مردم خوزستان فرمودید که ما به همین دلیل کار خود را در کمیسیون انرژی، از دانشگاه صنعت نفت آغاز کردیم.

چنانچه همگان می‌دانند، دانشگاه صنعت نفت نخستین دانشگاه تخصصی نفت خاورمیانه و دومین دانشگاه ایران بوده که بر صفحه تاریخ استوار مانده است. به نقل خود جنابعالی:« دانشکده نفت آبادان بود که دیگر دانشگاه ها را ساخت». اما عمیقا جای شگفتی دارد که نخستین‌ها را متهم به تکراری بودن و موازی کاری نمایند.

ما دانشجویان دانشگاه صنعت نفت قائل به انکار تضعیف دانشگاه صنعت نفت نیستیم. ما مطالبه گر حق پایمال شده بخش قابل توجهی از جوانان ایران اسلامی در کسوت دانشجو، استاد و دانش آموخته دانشگاه صنعت نفت هستیم که با قاطعیت و اتفاق آرا مسبب این تضعیف و تخریب را وزیر فعلی نفت کشور می‌دانیم.

وزیر نفت به معنای واقعی بزرگترین تهدید و دشمن بی سابقه دانشگاه صنعت نفت هستند. دانشگاهی که نزدیک مرزهای عراق بود و جنگ تحمیلی آن را تضعیف و تخریب نکرد، اما آقای زنگنه به تنهایی در دوران وزارتشان ضمن تضعیف؛ از هیچ اقدامی برای تخریب و حذف این دانشگاه دریغ نکرده اند.

هم‌اکنون در واپسین ایام دولت تدبیر و امید، وزیر نفت این دولت مجددا اقدامی دور از شأن دانشگاه صنعت نفت انجام داده است. وزیر نفت که در استخدام نمایندگان مجلس در بدنه صنعت نفت، فراجناحی عمل کرده اند، این بار یکی از نمایندگان سابق مجلس را راهی هیئت علمی دانشگاه صنعت نفت کرده‌اند.

سالها است وزارت نفت، خانه‌ی امن نمایندگان، وزرا و دیگر سیاسمتداران و مدیران مخلوع و رد صلاحیت شده است. همچنین شخصیت های علمی و اساتید ارزشمند دانشگاه صنعت نفت با فشارهای ظاهرا قانونی مانند تبعیت از قوانین وزارت علوم و انتقال دانشگاه به این وزارت خانه، به طور مداوم ترغیب و تهدید به خروج از این دانشگاه و ورود به صنایع می شوند تا مجال ورود اساتیدی با سطح علمی بسیار ضعیف از دانشگاه های درجه چندم به دانشگاه صنعت نفت فراهم شو که در نتیجه سبب افت عیار علمی دانشگاه صنعت نفت می‌گردد.

کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با ورود جدی به قضیه دانشگاه صنعت نفت کورسوی امید را در دل خانواده بزرگ دانشگاه روشن کرد. این کمیسیون صراحتا و در نامه‌ای علنی وزارت نفت را موظف به تقویت و همچنین جذب دانشجو و هیئت علمی متخصص در رشته های مختلف در دانشگاه صنعت نفت کرده است.

حال که اقدامات اخیر وزیر نفت، هدفی جز تخریب دانشگاه را ندارد از جنابعالی به عنوان ریاست محترم کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مورد اقدامات کمیسیون در مورد دانشگاه صنعت نفت تقاضای پاسخگویی و اقدام داریم. چرا با وجود تاکید کمیسیون انرژی بر مسئله تقویت دانشگاه صنعت نفت، وزیر نفت بازهم از هیچ اقدام خودسرانه ای در راستای تضعیف دانشگاه خودداری نمی‌کند؟ آیا وجه نظارتی مجلس نباید در قضیه دانشگاه صنعت نفت فعال شود و این فعالیت های مخرب را متوقف کند ؟

در پایان پیشاپیش ضمن تشکر از جنابتان بابت اقدامات صورت گرفته در راستای این مطالبه، درود و سلام بیکران می‌فرستیم بر ارواح مطهر شهدای دانشگاه صنعت نفت، علی الخصوص وزیر شهید، محمد جواد تندگویان. شهدایی که در سنگرهای علم و جنگ ایستادند تا خصم ، آبادی ما را ویران نکند.

این بیانیه از سوی بسیج دانشجویی، شورای صنفی، انجمن علمی مهندسی ایمنی و بازرسی فنی دانشکده نفت آبادان صادر شده است.

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری