گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 383425

تلقی اشتباه سازمان برنامه و بودجه در تخصیص بودجه دانشگاه‌ها

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: شاید تلقی اشتباه سازمان برنامه و بودجه در تخصیص بودجه امسال دانشگاه‌ها این بوده که کلاس‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شود و هزینه‌ها کاهش پیدا کرده است به همین دلیل تخصیص‌ها را کامل ابلاغ نکرده‌اند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در گفت‌‌وگو با خبرگزاری فارس درباره اختصاص بودجه دانشگاه‌ها، اظهار کرد: تقریباً همه دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه جامع علمی کاربردی که عملاً به صورت خودگردان اداره می‌شوند در سال جاری با مشکلات فراوانی در پرداخت هزینه‌های جاری و عمرانی مواجه بوده‌اند و سال آینده نیز با مشکل بیشتری مواجه خواهند شد؛ البته با توجه به تورم شدیدی که در یکی، دو سال اخیر داشته‌ایم، رشد بودجه متناسب با افزایش هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای نیست.

وی افزود: شاید تلقی اشتباه سازمان برنامه و بودجه در تخصیص بودجه امسال دانشگاه‌ها این بوده که کلاس‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شود و هزینه‌ها کاهش پیدا کرده است به همین دلیل تخصیص‌ها را کامل ابلاغ نکرده‌اند، ولی متأسفانه اینطور نیست و هزینه‌های دانشگاه‌ در شرایط فعلی هم سرسام‌آور است و مجموعه آموزش عالی را در ماه‌های پایانی سال با مشکلات فراوانی روبرو خواهد ساخت.

امید گفت: اغلب قریب به اتفاق دانشگاه‌ها به دلیل اینکه منابع مالی کافی در اختیار ندارند و درآمدهای اختصاصی پیش بینی شده آنها نیز به دلیل همه‌گیری کرونا محقق نشده است، نتوانسته‌اند پرداختی‌های کارکنانشان را مطابق با مصوبه دولت و ابلاغ سازمان برنامه و بودجه انجام دهند که این موضوع باعث بروز سوء تفاهم بین کارکنان و مسؤولین آموزش عالی بوده و مشکلات زیادی برای خانواده آموزش عالی به وجود آورده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: قطعاً در آمدهای اختصاصی پیش‌بینی شده دانشگاه‌ها در سال آینده نیز به طور کامل محقق نخواهد شد؛ بنابراین با این میزان رشد پیش بینی شده در بودجه عمومی دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری، حوزه آموزش عالی در سال آینده با  مشکلات مالی به مراتب بیشتری مواجه خواهد بود.

وی گفت: البته اگر امسال تخصیص‌ها بر اساس وعده‌هایی که داده شده است 100 درصد به دانشگاه‌ها پرداخت شود، مشکلات سال آینده کمی قابل تحمل‌تر خواهد بود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری