گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 383819

«خبرنامه دانشجویان ایران» در گزارشی بررسی کرد؛

صفر تا صد حواشی ایجاد شده پیرامون آزمون دستیاری پزشکی/ مصائبی که گریبان‌گیر دانشجویان شد!

داوطلبان معترض معتقدند که بر اساس قانون وزارت بهداشت، باید در سال تنها یکبار آزمون برگزار شود و برگزاری آزمون با فاصله کوتاه مدت ۶ ماهه در حالی که ۷ ماه پس از آن نیز تا شروع دستیاری سال تحصیلی بعد فاصله وجود دارد، تخلف محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار صنفی-آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ آزمون دستیاری تخصصی پزشکی یکی از مهمترین آزمون‌های کشوری است که برای پذیرش پزشکان عمومی و یا دانشجویان سال آخر پزشکی در ۲۶ رشته تخصصی به صورت تستی چهارگزینه‌ای برگزار می‌شود. این پزشکان و دانشجویان باید ضمن برخورداری از شرایط عمومی و اختصاصی آینده کاری خود را در این آزمون مشخص کنند.

برگزاری چهل و هشتمین دوره این آزمون با حواشی زیادی روبه رو شده است به طوریکه تعداد زیادی از داوطلبان به زمان برگزاری آزمون و همچنین تغییر منابع برخی رشته‌ها اعتراض دارند و بعد از گذشت حدود یک ماه همچنان این اعتراضات ادامه دارد. به طوریکه در روز‌های اخیرهشتک‌های (#آزمون _ پُرتخلف و #تعویق_دستیاری_ اسفند) به یکی از ترندهای اصلی توییتر تبدیل شد و داوطلبان از طریق فضای مجازی خواستار ایجاد ۹ماه فاصله آزمون با تاریخ اعلام منابع درسی و رفرنس‌های اعلامی شدند.

و اما داستان از کجا آغاز شد!

پس از اینکه به دلیل شیوع کروناویروس در اسفندماه ۹۸ تمامی آزمون‌های کشوری به تعویق افتاد، آزمون دستیاری دوره چهل و هفتم نیز با تعویقی چند باره بالاخره در مردادماه ۹۹ برگزار شد.

پس از آن با توجه به مصوبه شورای آموزش پزشکی و تخصصی به عنوان بالاترین مرجع قانونی تصمیم‌گیری در زمینه آزمون دستیاری پزشکی، مقرر شد آزمون دوره چهل و هشتم در اسفندماه ۹۹ برگزار شود.

پس از این مصوبه، ثبت نام در آزمون دستیاری در دی ماه آغاز شد و با چند بار تمدید در نهایت ۱۲ هزار و ۱۶۳ نفر در این دوره ثبت نام کردند که با توجه به آمار ۱۴ هزار و ۶۷۸ داوطلب دوره چهل و هفتم، شاهد کاهش ۲ هزار نفری آمار داوطلبان آزمون پذیرش دستیاری تخصصی پزشکی بودیم.

اما دلیل اصلی اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری چیست. پزشکان جوان در جدیدترین اعتراض خود به برگزاری آزمون دستیاری پزشکی دوره چهل و هشتم در اسفندماه ۹۹ در کارزاری با امضاهای بسیار تاکید کرده‌اند که برگزاری این آزمون در زمان پاندمی کووید ۱۹ منجر به پایمال کردن حقوق پزشکان جوان و دانشجویان پزشکی حاضر در خط مقدم مبارزه با کرونا می‌شود. (متن کامل این نامه اعتراضی را اینجا بخوانید)

آزمون دستیاری سال ۹۹ در کش و قوس زمان برگزاری

این داوطلبان معترض یادآور شده‌اند بر اساس قانون وزارت بهداشت، باید در سال تنها یکبار آزمون برگزار شود و برگزاری آزمون با فاصله کوتاه مدت ۶ ماهه در حالی که ۷ ماه پس از آن نیز تا شروع دستیاری سال تحصیلی بعد فاصله وجود دارد، تخلف محسوب می‌شود.

اما علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به این اعتراض می‌گوید: قانون می‌گوید آزمون دستیاری باید در بهمن یا اسفند هر سال برگزار شود و با توجه به اینکه آزمون دستیاری که در سال ۹۹ برگزار شده است، همان آزمون اسفند ۹۸ است پس باید قانون را برای سال ۹۹ اجرا کنیم.

مشکل دوم، ایجاد تغییر در منابع آزمون!

داوطلبان آزمون دستیاری معتقدند تغییر منابع برخی دروس از دیگر ابهامات و مشکلات چهل و هشتمین آزمون دستیاری است. به گفته آنان، در اطلاعیه اعلام منابع آزمون دوره قبل (دوره ۴۷)  منابع زیر برای برخی دروس معرفی شده است.

۱. در درس جراحی، ضمن معرفی ویرایش سال ۲۰۱۳ کتاب لارنس به عنوان منبع درس جراحی برای نخستین بار، در تبصره ای برای آزمون دوره بعدی ویرایش سال ۲۰۱۹ کتاب لارنس پیشنهاد شده است.

۲. در درس زنان، ضمن معرفی ویرایش ۱۰ (سال ۲۰۰۸) کتاب دنفورث به عنوان منبع درس زنان، در تبصره ای برای آزمون دوره بعدی ویرایش سال ۲۰۱۹ کتاب بکمن برای نخستین بار پیشنهاد شده است.

۳. در درس فارماکولوژی، ضمن معرفی ویرایش ۱۰ (سال ۲۰۱۳) کتاب کاتزونگ به عنوان منبع درس فارماکولوژی، در تبصره ای چنین ذکر شده: "در صورتی که منبع نامبرده به روز رسانی و در دسترس نباشد از سال آینده منبع مناسب و به روز جایگزین تعیین خواهد شد".

۴. در درس پاتولوژی، ضمن معرفی ویرایش ۹ (سال ۲۰۱۳) کتاب رابینز به عنوان منبع درس پاتولوژی، در تبصره ای چنین ذکر شده: "در صورتی که منبع نامبرده به روز رسانی و در دسترس نباشد از سال آینده منبع مناسب و به روز جایگزین تعیین خواهد شد".

۵. در درس رادیولوژی، ضمن معرفی ویرایش ۷ (سال ۲۰۱۳) کتاب آرمسترانگ به عنوان منبع درس رادیولوژی، در تبصره ای چنین ذکر شده: "در صورتی که منبع نامبرده به روز رسانی و در دسترس نباشد از سال آینده منبع مناسب و به روز جایگزین تعیین خواهد شد".

۶. در درس گوش، حلق و بینی، ضمن معرفی ویرایش ۳ (سال ۲۰۱۰) کتاب Behrbohn به عنوان منبع درس گوش، حلق وبینی، در تبصره ای چنین ذکر شده: "در صورتی که منبع نامبرده به روز رسانی و در دسترس نباشد از سال آینده منبع مناسب و به روز جایگزین تعیین خواهد شد".

در منابع اعلامی برای آزمون دوره ۴۸، ضمن تحقق موارد اعلامی برای دروس زنان و جراحی، منابع ۴ درس پاتولوژی، رادیولوژی، فارماکولوژی و گوش، حلق و بینی، تغییری رخ نداده و عینا مطابق منابع دوره ۴۷ با تبصره های فعلی تکرار شده است. معاونت آموزشی وزارت بهداشت، ضمن استناد به اطلاعیه اعلام منابع دوره ۴۷ ، اعلام می کندکه بسیار قبل‌تر در مورد تغییرات منابع اطلاع رسانی کرده است.

داوطلبان معتقد هستند؛  اطلاعیه مورد استناد وزارت بهداشت اطلاعیه رسمی اعلام منابع آزمون دوره ۴۷ بوده و مخاطبین آن شرکت کنندگان در آزمون دوره ۴۷ بودند. ابلاغ و اعلام منابع آزمون دوره ۴۸ باید مطابق قوانین و مقررات و در قالب اطلاعیه رسمی برای شرکت کنندگان در آزمون دوره ۴۸، نه ماه قبل از برگزاری آزمون اعلام گردد. پس استناد وزارت بهداشت به آن اساسا باطل است.

همچنین تغییر رفرنس آزمون برای دروس زنان و جراحی خلاف قانون و مصوبات پیشین است. بنابراین اعلام تغییر منابع دو درس جراحی و زنان حتی در اعلام منابع دوره ۴۷، کاملا خلاف قانون بوده است. در ۴ درس پاتولوژی، رادیولوژی، فارماکولوژی و گوش، حلق و بینی که در تبصره های اعلامی به لزوم بروزرسانی یا تغییر آنها اشاره شده است.

بر این اساس، به روزرسانی دو منبع دروس فارماکولوژی و پاتولوژی ویرایش ۱۲ (سال ۲۰۱۸) کتاب فارماکولوژی کاتزونگ به عنوان منبع درس فارماکولوژی و ویرایش ۱۰ (سال ۲۰۱۷) کتاب پاتولوژی رابینز به عنوان منبع درس پاتولوژی) بیش از یک سال و مدت‌ها است که در دسترس قرار دارد.

بنابراین تبصره‌های اعلامی وزارت بهداشت منبع دو درس فارماکولوژی و پاتولوژی با توجه به بروزرسانی منابع اعلامی باید بروزرسانی می‌شد و با توجه به عدم بروزرسانی جدید برای منابع دو درس رادیولوژی و گوش، حلق و بینی باید منابع جایگزین معرفی می‌شد.

بر اساس رای صادر شده در نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی مورخ ۱۱ آذر سال ۹۷ حداقل مدت زمان اعتبار منابع اعلام شده برای آزمون دستیاری مدت ٢ سال است، حال آنکه به گفته داوطلبان، ظرف مدت یک سال رفرنس درس جراحی که از دروس مهم و کلیدی آزمون می باشد از کتاب لارنس ٢٠١٣ به کتاب لارنس ٢٠١٩ تغییر یافته است. رفرنس درس جراحی در سال ۹۸ و برای آزمون دوره ۴۷ برای نخستین بار به کتاب  لارنس ۲۰۱۳ تغییر پیدا کرده بود اما دبیرخانه ویرایش ۲۰۱۹ این کتاب را به عنوان رفرنس درس جراحی برای سال ۹۹ و دوره ۴۸ اعلام نموده است.

همچنین در رای صادره در هشتاد و دومین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی در تاریخ ۲۰ بهمن ۹۴  تاکید شده است تغییر کتاب مرجع قبل از ٣ سال جایز نیست و همچنین الزامی است عنوان کتب مرجع و درسنامه های منبع آزمون جامع پیش کارورزی و پذیرش دستیاری یکسان باشد. یعنی طبق قانون سه سال تفاوت بین اعلام و اعمال منبع جدید رعایت خواهد شد، اما در نهایت تعجب این تغییر یک سال زودتر رخ داده و کتاب بکمن به عنوان رفرنس آزمون سال جاری (۱۳۹۹) اعلام شده است.

خواسته داوطلبان؛ آزمون در بهار ۱۴۰۰ برگزار شود

از دیگر بخش‌های اعتراضی داوطلبان آزمون دستیاری درباره زمان آزمون، تلاش آنها برای موکول کردن زمان آزمون به سال ۱۴۰۰ است. در حالی که در مقابل وزارت بهداشت مقاومت زیادی در برابر این تغییر زمانی از اسفند ۹۹ تا بهار سال ۱۴۰۰ دارد.

داوطلبان می‌گویند اینکه وزارت بهداشت می‌گوید نمی‌توان اردیبهشت در ماه مبارک رمضان و یا خردادماه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، آزمون دستیاری را در یک نیمروز برگزار کرد موضوعی بسیار ناامیدکننده است.

اما در مقابل دکتر حق دوست معتقد است که برگزاری آزمون دستیاری در سال ۱۴۰۰ حاشیه‌های بسیاری را به همراه خواهد داشت ولی داوطلبان این موضوع را به نوعی فرار به جلو می‌دانند و می‌گویند آزمون بحثی ملی است و دولت‌ها موظفند تا آخرین روز حضور در مسئولیت امور را انجام دهند و برگزاری انتخابات نباید دستاویزی برای کم‌کاری باشد.

از سوی دیگر داوطلبان آزمون دستیاری به دلیل درگیری مستقیم با خط مقدم مبارزه با کرونا، از گروهی محسوب می‌شوند که در خطر ابتلاء به کرونا قرار دارند و بسیاری از آنها تاکنون این بیماری را تجربه کرده‌اند و یکی از مهمترین نگرانی‌های آنها برگزاری آزمون از اوج شیوع کرونا، در محیطی بسته و در شرایط ناایمن است.

در مقابل وزارت بهداشت و مسئولان مربوطه تنها به تقدیر از زحمات این گروه از پزشکان پرداخته‌اند و اطمینان داده‌اند که آزمون در شرایط ایمن برگزار خواهد شد.

شرایط فعلی حق دانشجویان پزشکی و پزشکان عمومی داوطلب آزمون دستیاری را پایمال می‌کند

این داوطلبان همچنین بر شرایط سخت دوره اینترنی (کارورزی) کشیک‌های بسیار و کمک‌هزینه بسیار ناچیز دانشجویان تاکید می‌کنند و خاطرنشان کرده‌اند دانشجویان پزشکی و پزشکان عمومی شرایط نامناسبی دارند و وزارت بهداشت به جای تلاش برای بهبود این شرایط همچنان سکوت کرده است.

این داوطلبان تاکید دارند که شرایط فعلی ظلمی در حق دانشجویان پزشکی و پزشکان عمومی داوطلب آزمون دستیاری است و وزارت بهداشت باید مسئولیت پذیری بیشتری در این زمینه داشته باشد.

در مقابل معاون آموزشی وزارت بهداشت می‌گوید اکثر داوطلبان آزمون دستیاری از کرونا متأثر شده‌اند و اگر بحث سختی و آسیب است، این اتفاق برای همه افتاده است و روزی بیش از ۶۰ پیامک به من می‌رسد و همه دغدغه‌های داوطلبان را درک می‌کنم.

اگر فرآیند قانونی اعلام کند تاریخ آزمون تغییر کند وزارت بهداشت اجرا می‌کند

حق‌دوست نامه برخی داوطلبان آزمون دستیاری به قوه قضائیه و درخواست رسیدگی را از جمله حقوق شهروندی داوطلبان آزمون دستیاری می‌داند و می‌افزاید: این داوطلبان به دیوان عدالت اداری به قوه قضائیه و بازرسی کل کشور نامه نوشتند و ما نیز به نهادهای ناظر، ادله‌های قانونی را مطرح کردیم. البته اگر قوه قضائیه بر اساس فرآیند قانونی اعلام کند که تاریخ برگزاری آزمون باید تغییر کند، بنده یا هر فرد دیگری در حوزه معاونت آموزشی موظف است که این دستور را اجرا کند.

اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری به فضای مجازی نیز کشیده شده است و این داوطلبان معتقدند که می‌توانند از این طریق وزارت بهداشت را متوجه این موضوع کنند چرا که این آزمون در سرنوشت بیش از ۱۲ هزار پزشک مؤثر است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اما به داوطلبان آزمون توصیه می‌کند که به بحث‌ها و حاشیه‌ها توجهی نداشته باشند. از زمان باقیمانده خود در کمال آرامش بهره ببرند. زیرا اگر حتی یک نفر هم موافق برگزاری آزمون در زمان قانونی باشد، ما نمی‌توانیم حق قانونی او را زیرپا بگذاریم.

نکته‌ای که در این میان باید مورد توجه قرار گیرد این است که از میان این ۱۲ هزار نفر بخش عمده‌ای امید دارند که در رشته‌های پردرآمدی همچون چشم پزشکی، رادیولوژی و پوست پذیرفته شوند و در سال‌های اخیر بسیاری از رشته‌ها مهجور مانده‌اند.

این میزان از اهمیت آزمون دستیاری در برخی از رشته‌ها به حدی است که معاون وزیر بهداشت نیز بر این موضوع اذعان دارد که برخی از رشته‌های دستیاری متقاضی جدی ندارند و برخی رشته‌ها مثل طب اورژانس، عفونی و بیهوشی، رشته‌های کلیدی هستند که جذابیت گذشته خود را برای داوطلبان از دست داده‌اند و این رقابت سنگین و فشرده برای قبولی در چند رشته خاص، روی آزمون سایر رشته‌ها هم تأثیر گذاشته است.

و اما کلام آخر!

در نهایت به نظر می رسد تصمیمات و سیاست گذاری‌ها در آموزش پزشکی کشور بیشتر  به صورت هیجانی و بدون برنامه ریزی دقیق صورت می‌گیرد، به همین جهت ما در آموزش پزشکی هر از  چندگاهی شاهد اعتراضات و حواشی ناشی از این تصمیمات ناگهانی و متناقض مسئولان هستیم. شاید مسائلی نظیر دانشجوی تقلبی، ساز وکار انتقال دانشجویان به داخل کشور، نمره آزمون زبان، فروش صندلی نمونه ای کوچک از حواشی آموزش پزشکی در سال‌های اخیر باشد.

بنابراین با توجه به موارد و مستندات فوق و اینکه بسیاری از داوطلبان آزمون دستیاری( از جمله پزشکان عمومی) به عنوان سربازان خط مقدم نظام سلامت به ویژه در مواجه با بیماران مبتلا به کرونا ویروس هستند و ماه‌ها به دلیل خدمت به مردم در خط مقدم جبهه سلامت در پیک بیماری کرونا از مطالعه دور شده یا به دلایلی فرصت مطالعه را از دست داده‌اند، لازم است مسئولان وزارت بهداشت سازوکاری در نظر بگیرند تا بی‌عدالتی در حق داوطلبان این آزمون صورت نگیرد و این آزمون سرنوشت ساز نیز همانند سایر آزمون‌ها اعم از  کارشناسی ارشد( ۳۰و۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰)، دکترای تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت و دندانپزشکی و داروسازی ( سوم و چهارم تیرماه ۱۴۰۰)  در سال آینده برگزار شود، تا داوطلبان با مطالعه منابع اعلام شده، با آمادگی بیشتری در جلسه آزمون حاضر شوند.

گزارش از محمد رمضانی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری