گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 384043

نامه بسیج دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی به رئیس سازمان صداوسیما

در قسمتی از این نامه آمده است: شما بهتر از هر شخص دیگری باید بدانید و میدانید که اتفاقی که در آن برنامه شاهد بودیم، امکان دارد در هر برنامه زنده‌ای رخ بدهد و اساساً، اتفاقاتِ پیش‌بینی‌نشده‌ای نظیر آن، از اقتضائات برنامۀ زنده است. تذکر حرفه‌ای مجری نیز نشان داد که عوامل برنامه، بیش از هر کس دیگری، نسبت به حاشیه‌رفتن برنامه حساسیت دارند؛ مهمان برنامه توسط مجری به محور اصلی برنامه و همچنین آداب گفت‌وگو راهنمایی شد و تا پایان برنامه دیگر آن مطالب تکرار نشد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بسیج دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص حواشی ایجاد شده دربرنامه زاویه از شبکه چهار سیما، نامه‌ای را خطاب به رئیس سازمان صداوسیما نوشتند.

متن نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای علی‌عسکری

رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

چند روز گذشته و پس از حواشی پیش‌آمده دربارۀ سخنانِ ناشایست مهمان برنامۀ «زاویه» در شبکۀ چهار، پیام عذرخواهی شما از رئیس‌جمهور و همچنین خبر توبیخ مجری و دست‌اندکاران برنامه، برکناری ایشان و ممانعت از ادامۀ اجرای برنامه توسط جناب‌‌عالی، منتشر شد.

آقای علی‌عسکری!

شما بهتر از هر شخص دیگری باید بدانید و میدانید که اتفاقی که در آن برنامه شاهد بودیم، امکان دارد در هر برنامه زنده‌ای رخ بدهد و اساساً، اتفاقاتِ پیش‌بینی‌نشده‌ای نظیر آن، از اقتضائات برنامۀ زنده است. تذکر حرفه‌ای مجری نیز نشان داد که عوامل برنامه، بیش از هر کس دیگری، نسبت به حاشیه‌رفتن برنامه حساسیت دارند؛ مهمان برنامه توسط مجری به محور اصلی برنامه و همچنین آداب گفت‌وگو راهنمایی شد و تا پایان برنامه دیگر آن مطالب تکرار نشد. حتی در پایان برنامه تاکید شد که آنچه در این برنامه‌ها گفته می‌شود، موضع برنامه و سازمان نیست؛ بلکه موضع خود مهمانان حاضر است. اما آنچه غیرمعمول و تأسف‌برانگیز بود، رفتار غیرحرفه‌ای و سیاست‌زدۀ حضرت‌عالی و معاونان سازمان متبوعتان در خبر اخراج عوامل برنامه و‌ توبیخ آن‌ها بود. شما از گناهِ‌نکرده عذرخواهی کردید و شخص دیگری را هم بخاطر گناهی نکرده «اخراج» نمودید. اولا شما میدانید که در برنامه‌ی زنده که حاضرین اهل نظرند و لاجرم نظر خود را می‌گویند، چنین وقایعی محتمل است. پس چرا و به چه حقی و با استناد به کدام قانون و با اتکا بر کدام حجت شرعی، مجری و عوامل برنامه را «مجازات» کردید؟!  شما به عنوان راس تشکیلات صدا و سیما، موظفید از نیروهای خود حمایت کنید. کار آنها را کار خود بدانید، حتی اگر خطائی از آنان سر زد، حق ندارید به راحتی شانه از زیر بار مسئولیت کار نیروهای خود خالی کنید و آنان را قربانی مناسبات نمایید. کار کل سازمان جدای از شما نیست. شما در کدام تشکیلات چنین رویه‌ای را آموخته اید؟ چرا باید برنامه اندیشه‌محور و طرازِ  گفت‌و‌گو در کل کارنامۀ آن سازمان را اینچنین به پای خودخواهی‌ها و استبداد برخی مسئولان، و فشار و تهدید جریان سازمان‌یافتۀ دولتی ذبح کنید و سرمایه‌های اساسی آن سازمان را بسوزانید؟

آقای رئیس!

برنامه زاویه و برنامه‌های مشابه نظیر برنامه جهان‌آرا ، در راستای اعتلا بخشی به فضای سالم گفت‌وگو میان قشرها و طیف‌های مختلف فکری و سیاسی، وظیفه‌ای الهی را بردوش داشتند و تاحد قابل قبولی هم این رسالت را پیش بردند، اما جنابعالی چه کردید؟ آنان خواسته رهبری که همان ایجاد فضای «آزادفکری» باشد را برعهده گرفتند، اما شما چه کردید؟ غیر از این بود که عوامل هر دو برنامه را با فجیع‌ترین نحو و زشت‌ترین صورت از سازمان راندید؟! هر روز ده‌ها برنامه سبک و بی محتوا که نه تنها سودی ندارد که برای دنیا و آخرت مردم ضرر هم شاید داشته باشد – از سازمان متبوع جنابعالی نشر و ترویج میشود، در این میان چشم مشکل‌بین شما قصور و تقصیرها را در همین چندبرنامه دید؟ هیچ با خود فکر کرده‌اید که دست‌اندازی به برنامه‌هایی چون شوکران، زاویه، جهان‌آرا و برنامه‌هایی ازاین‌دست، چه آسیبی به حیثیت آزادی اندیشه در ساحت انقلاب اسلامی می‌زند؟ شما گویا مسئول اقناع سلیقه‌های فراقانونیِ‌ مسئولانی شده‌اید که هیچ‌وقت پاسخ‌گوی ملت نیز نبوده‌اند! آیا قصد ندارید استقلال رسانۀ ملی و حیثیت اندیشه را حفظ کنید؟

جناب علی عسکری!

بدون تعارف، شما حق اعتماد رهبری به خودتان را به جا نیاوردید و سازمان صداوسیما را سال‌ها به عقب برگرداندید. بااین‌حال، انتظار می‌رود برای حفظ سرمایه‌های ارزشمند رسانۀ ملی، دفاع از حیثیت آزاداندیشی و حفظ استقلال سازمان صداوسیما، فوراً از دست‌اندرکاران برنامۀ «زاویه»، بابت رفتار خود عذرخواهی کنید و حکم اخراج مجری فرهیختۀ این برنامه را نه تعلیق که مُلغی اعلام کنید. هر تنشی را خطا قلمداد نکنید و هر فشاری را اطاعت ننمایید. از هر صدایی نهراسید و وقعی به قیل و قال‌های سیاسیون نگذارید.

والسلام علی من اتبع الهدی

بسیج دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی(ره)

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری