گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 392177

دانشگاه‌های ایران از ۱۳۳ کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: در حال حاضر از ۱۳۳ کشور دنیا در دانشگاه‌های کشورمان مشغول به تحصیل و زبان آموزی هستند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از خبرگزاری دانشجو، به نقل از سازمان امور دانشجویان، افشین آخوندزاده در تشریح روند افزایشی جذب دانشجوی بین المللی در ایران در دولت‌های دهم و یازدهم اظهار داشت: در سال ۹۲ و در کلیه دانشگاه‌های وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی تعداد ۱۸۶۸۴ دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل بودند، گفت: این تعداد در سال ۹۹ به ۵۷۶۷۵ دانشجو افزایش یافت؛ که از این تعداد حدود ۳۰۶۰۰ دانشجو در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم (حدود ۴۰۰۰ بورسیه، ۱۶۶۰۰ غیربورسیه و ۱۰۰۰۰ دانشجوی پذیرفته شده از طریق آزمون سراسری)، ۲۵۰۰۰ دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی و حدود ۲۰۰۰ دانشجو در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت بهداشت مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه‌های ایران از ۱۳۳ کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

وی تعداد دانشجویان بین المللی بورسیه وزارت علوم را در سال ۹۲، ۴۵۲ دانشجو ذکر کرد و گفت: در سال ۹۹ تعداد دانشجویان بورسیه دانشگاه‌های وزارت علوم ۴۱۲۶ دانشجو بوده است. همچنین، در سال ۹۲ تعداد دانشجویان غیر بورسیه وزارت علوم ۲۸۵۰ دانشجو بود که در سال ۹۹ به ۲۶۶۰۶ دانشجو افزایش یافته است.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی اظهار داشت: ۵۷ درصد دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در ایران در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد، ۲۷ درصد در دوره کارشناسی، ۱۵ درصد در دوره دکترا و یک درصد در بقیه مقاطع تحصیل می‌کنند.

وی حقوق، زبان و ادبیات فارسی و مهندسی کامپیوتر را سه رشته تحصیلی پرمتقاضی دانشجویان خارجی در ایران نام برد و گفت:مهندسی عمران، مدیریت بازرگانی، علوم سیاسی، زبان و ادبیات انگلیسی، علوم قرآن و حدیث، روابط بین الملل و مهندسی برق دیگر رشته‌های پر طرفدار دانشجویان غیر ایرانی به شمار می‌روند.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان در تشریح عملکرد این اداره کل در سال ۱۳۹۹ گفت: این اداره کل با بررسی تقاضا‌های صورت گرفته، در این سال با اعطای بورس به ۶۶۰ متقاضی موافقت کرده و ۱۷۶ مورد حکم بورس دانشجویان غیر ایرانی که پذیرش نهایی شدند صادر شد، ضمنا مجوز تحصیل به صورت غیربورسیه برای تعداد ۴۷۵۰ دانشجو صادر شد.

وی گفت: از جمله اقدامات اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی در سال ۹۹ بازدید از دانشگاه‌های مختلف و صدور مجوز مراکز آموزش زبان فارسی به غیر ایرانیان بود که در راستای تسهیل و توسعه جذب دانشجوی بین المللی صورت گرفت.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان افزود: در بخش امور کنسولی نیز این اداره کل در سال ۹۹ فعالیت زیادی داشت که ۳۴۶ مورد صدور اقامت و ۲۴۰۰ مورد تمدید اقامت، هماهنگی برای ۴۸۳ خروج قطعی و ۹۹۵ خروج و بازگشت، بخشی از این فعالیت‌ها به شمار می‌رود.

آخوندزاده در تشریح روند جذب دانشجوی بین المللی در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۹۹ گفت: در اول این دوره تعد اد دانشجویان غیر ایرانی بورسیه بیشتر بود، ولی در سال‌های بعد به سمت جذب دانشجویان خارجی با دریافت شهریه جهت گیری شد به نحوی که در سال ۹۲ ایران به ۱۱۹۰ دانشجوی غیرایرانی بورس تحصیلی می‌داد و این تعداد در سال ۹۹ به ۶۶۰ دانشجو کاهش یافت.

وی افزود: در سال ۹۲ تعداد ۵۷۴ دانشجوی خارجی برای تحصیل به صورت شهریه پرداز از دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم پذیرش گرفته اند که با یک افزایش فوق العاده این تعداد در سال ۹۹ به ۷۳۰۶ دانشجو رسیده است. به عبارتی دیگر ورودی دانشجوی شهریه پرداز در سال ۹۲، ۵۷۴ دانشجو و در سال ۹۹، ۷۳۰۶ دانشجو بوده است.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی با بیان اینکه با مجوز این اداره کل در سال ۹۲ تعداد ۳۵ مرکز آموزش عالی می‌توانستند در زمینه جذب دانشجوی خارجی فعالیت کنند گفت: با افزایش مجوز‌های صادره در سال ۹۹ تعداد این مراکز به ۷۷ مرکز آموزش عالی افزایش یافت.

آخوند زاده یکی از برنامه‌های مهم سال ۱۴۰۰ اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی را راه اندازی پرتالی برای هدایت پذیرش کلیه دانشجویان غیرایرانی اعم از بورسیه، غیربورسیه و کنکوری به صورت جامع بیان کرد.

وی تداوم تمرکز زدایی امور کنسولی و آموزشی و واگذاری امور به دانشگاه‌ها و همچنین ایجاد بستر الکترونیکی برای انجام فرایند‌های مرتبط با پلیس گذرنامه را از دیگر اهداف این اداره کل در سال ۱۴۰۰ نام برد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری